Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fabia obstála v testu se ctí

  18:31aktualizováno  18:31
- První nezávislý test Škody Fabia zanechal ve všech řidičích, kteří se o minulém víkendu za volantem vozu vystřídali, výborný dojem. "Fabia - to je docela jiné auto než felicia. Největší změny jsou v perfektním zpracování, bezpečném podvozku, nesrovnatelně lepší je i ovládání fabie," shrnul postřehy z prvních stovek testovacích kilometrů Vladimír Petruš, bývalý technický komisař mnoha motoristických závodů.
Výhrady měli účastníci testu pořádaném redakcí MF DNES naopak k menšímu vnitřku vozu a zvláště k zavazadlovému prostoru, který je o čtyřiadvacet litrů menší než u felicie. Výtky zazněly také na adresu příliš strohého interiéru a zejména vyšší ceny.
Podívejte se na fotografie z testu. Uvažujete o koupi fabie? Piště do chatu.

Mladoboleslavská novinka předčí felicii hlavně komfortem
Zatímco škodovácké modely Felicia a Favorit byly konstruovány tak, aby v nich rodina odjela na chalupu a vzala s sebou potřebné víkendové zásoby, ve fabii je o něco méně místa na sedadlech i v prostoru pro zavazadla.

Fabia je však oproti svým předchůdcům nesrovnatelně komfortnější.

Hlavně ženy-řidičky uvítají, že ovládání fabie vyžaduje mnohem méně síly než jízda za volantem felicie.

Vyplynulo to z prvního tuzemského testu Škody Fabie.

V autě se v sobotu svezla desítka různě zkušených řidičů na běžných silnicích i na uzavřené dráze na Plzeňsku.

MF DNES koupila fabii pro dlouhodobý test
Zářivě modrá Škoda Fabia Elegance 1,4 16V má hned dva primáty: jako vůbec první prodávaný vůz nového mladoboleslavského modelu ji vydražil vydavatel MF DNES za cenu, jakou malý tuzemský automobil s největší pravděpodobností už nikdy nedosáhne, za 1 030 000 korun. Stejně jako v případě prvních Škody Octavie i Škody Octavie kombi, které v podobných dražbách v minulých letech rovněž získala společnost MAFRA vydávající MF DNES, má značná částka vyplacená za fabii svou logiku. Dostane se na Konto Paraple ve prospěch lidí ochrnutých po úrazech míchy, jichž v zemi ročně přibývá na dvě stovky, a současně redakce získá jako první z tuzemských médií Škodu Fabii k dlouhodobému testu, s jehož výsledky bude průběžně seznamovat svoje čtenáře.
Protože vydražený automobil bude připraven k předání až 22. listopadu, uvolnila mladoboleslavská automobilka pro MF DNES k prvnímu krátkodobému testu na tuzemských silnicích Škodu Fabii 1,4.

TEST HODNOTIL FABII DOBŘE
Prvních více než pět stovek zkušebních kilometrů ukázalo, že Škoda Fabia je v porovnání s předchůdkyní, Škodou Felicií, nesrovnatelně lepší v ovladatelnosti i v jízdních vlastnostech, mnohem kvalitnější je výrobní zpracování. Také hluk typický pro starší ze sester už ve fabii posádka neuslyší.

Řazení rychlostních stupňů neprovázejí nepříjemné zvuky. Ve fabii se rovněž pohodlněji sedí, posádka je navíc obklopena pěknými a kvalitně zpracovnýní plasty kombinovanými s textiliemi.

Test zavazadlových prostorů ukázal na větší praktičnost felicie při převážení dlouhých předmětů, jako jsou jízdní kola nebo lyže. Kufr fabie je o něco menší, tvarování je ale naopak praktičtější.

HODNOTILI BĚŽNÍ ŘIDIČI I ZÁVODNÍK
"Fabia - to je auto pro západní Evropu. Tomu odpovídá i cena, která už není lidová. Prostě není to obyčejný český vůz pro české lidi," tvrdí plzeňský živnostník Petr Vyplel. Byl jedním z mnoha, kteří v sobotu, jakmile spatřili testovací fabii, odstavili svůj vůz a začali si zblízka prohlížet novinku z Mladé Boleslavi.

Největší prověrkou jízdních vlastností fabie byla projížďka několikanásobného mistra republiky v automobilových rallye ze sedmdesátých a osmdesátých let Václava Pecha. "Fabia má výborný podvozek, obdivuhodně se drží i na blátivých cestách. Také řízení je mimořádně citlivé, tlumiče zaručují vysoký komfort," komentoval podvozek Václav Pech.

Diváci odhalili v interiéru fabie příbuznost s volkswagenem. Vnitřek vozu a zvláště přístrojová deska vyvolala řadu diskusí. Jednomu se líbila jako přehledná a uspořádaná, jinému se zdála až příliš strohá. Nejkritičtější byl plzeňský obchodník s nábytkem Milan Šrachta: "Nenapadá mě lepší srovnání než z dřevařského řemesla. Přístrojová deska ve fabii mi připadá moc od sekyry, jako tesařská práce, zatímco u felicie je ladnější, jako by měla fajnový truhlářský původ."

"Zavazadlový prostor má fabia menší než felicia. Kdo potřebuje vozit více věcí, ten si bude muset pořídit zahrádku nebo vozík," usoudil Josef Škvor, plzeňský stavbyvedoucí.

NEPOTĚŠILA HLAVNĚ CENA
Nikoho nepotěšila cena nové fabie. "Tři sta třicet tisíc korun za takové auto? Kdybych ty peníze měl, raději si koupím něco většího," zaznělo ze skupinky přihlížejících, když testovaná Škoda Fabia zastavila u jedné z plzeňských čerpacích stanic. "Raději počkám, až bude za pár let stát v bazaru sto třicet tisíc," pokračovala diskuse. "Přes tři sta tisíc za malou škodovku - to je prostě moc."

Mnohý, kdo se u fabie zastavil, využil příležitosti a do mladoboleslavské novinky se na chvíli posadil. "Vpředu moc místa není, je to přece jenom už svou podstatou malé auto. Vzadu ale narážím hlavou do stropu a to se mi nelíbí," kritizoval Evžen Knobloch, který vyrostl do výšky 184 centimetrů.

"Jezdil jsem se všemi škodovkami vyrobenými od šedesátých let, ale mezi felicií a fabií cítím největší zlom," tvrdil další plzeňský motorista Vladimír Petruš, člověk s více než čtyřmi stovkami tisíc kilometrů na kontě a s desetiletou zkušeností technického komisaře při sportovních motoristických podnicích.

Zahraniční časopisy nový vůz vesměs chválí
Před třemi lety překvapila Evropu mladoboleslavská Škoda novou octavií a něco podobného lze očekávat i od fabie. Nasvědčují tomu první články, které zveřejnily německé motoristické magazíny.

"Matka Volkswagen dokonce dovolila, aby fabia jako první nový malý vůz odstartovala zcela novou podvozkovou techniku, kterou až později využije nový Volkswagen Polo a Seat Ibiza," napsal německý časopis Auto Motor und Sport. Magazín navíc připomíná, že změny k lepšímu, které Škoda po sloučení se značkou Volkswagen udělala, hodně převyšují rozvoj ostatních automobilek.

Týdeník Auto Bild, který se rovněž specializuje na automobily, vyzdvihuje design fabie: "Šéfdesignér mladoboleslavské automobilky Dirk van Braeckel odvedl výbornou práci. Tím si zasloužil povýšení k další koncernové sestře. Dostane na starost tvář luxusní anglické automobilky Bentley." Pokud má fabia mezi konkurenty nějaké podobné modely, pak jsou to podle Auto Bildu Opel Astra a Audi A3.

Jaké jsou první postřehy zahraničních novinářů? "Auto se povedlo, těžko hledat chyby," konstatoval Auto Bild. "Snad trochu více místa mohlo být do výšky na zadních sedadlech a přístrojová deska je spíš funkční než hezká," zmínil Auto Bild, ale vzápětí dodává: "Přesto z fabie není cítit žádná láce."

Také Auto Motor und Sport nachází hlavně slova chvály. "Pohodlná, prakticky tvarovaná sedadla, dobrý výhled z vozu, ovladače přesně tam, kde je řidič potřebuje, přehledné ukazatele a dostatek odkládacích ploch. To vše zaručuje, že se v autě člověk cítí dobře." Pozitivní hodnocení si v obou časopisech vysloužilo i komfortní pérování fabie.

V závěrečném komentáři k testu fabie hovoří Auto Bild o možném skórování Volkswagenu do vlastní branky. "Už brzy odhalí přednosti fabie více zákazníků. Cenově je výhodnější než modely mateřského Volks-wagenu, a proto bude Škoda Fabia pro mnoho zájemců v Evropě i opravdovým lidovým vozem."

Více o prvním testu Škody Fabia 1,4 (50 kW) přinese středeční příloha AUTO MOTO v MF DNES, informace najdete i na iDNES.

Testovaná Škoda Fabia se svým předchůdcem Škodou Felicií. Typickým znakem nové fabie jsou velké zadní svítilny.

Plastový kryt motoru patří neodmyslytelně k německým vozům, dostala ho i fabia.

Pocity z jízdy fabií jsou mnohem lepší než u felicie

Škoda Fabia v běžném provozu

Autor:


Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Škoda Kodiaq GT: kupé-SUV se testuje převlečené za mazdu, jako před 30 lety

Prototypy Škody Kodiaq GT převlečené za SUV Mazdy.

Znetvořené prototypy prohánějící se v běžném provozu fascinují milovníky automobilů. Tuší, že maskování ukrývá něco...

Chystá se zdražení pokut: za telefonování a focení až 10 tisíc a 4 body

Ilustrační snímek

Ministerstvo dopravy ve spolupráci s policií pracuje na zpřísnění bodového systému. Více se bude postihovat používání...

Další z rubriky

Ostravská firma uvede elektrododávku z Číny. Co kus, to originál

Ostravská společnost Velor-X-Trike (VXT) se chystá na český trh uvést první...

Ostravská společnost Velor-X-Trike se chystá na český trh uvést první velkokapacitní dodávky na elektrický pohon. Na...

Dieselgate snížila v ČR prodej nových dieselů, u ojetin zájem nepolevuje

Turbodiesel řady EA 189

Aféra dieselgate s podvodným softwarem u naftových vozů koncernu VW způsobila v Česku pokles prodeje nových dieselů za...

Chystá se zdražení pokut: za telefonování a focení až 10 tisíc a 4 body

Ilustrační snímek

Ministerstvo dopravy ve spolupráci s policií pracuje na zpřísnění bodového systému. Více se bude postihovat používání...Najdete na iDNES.cz