VIDEO: Hrdinu první světové války znali i českoslovenští legionáři

aktualizováno 
Fiat 18 je jedním z hrdinů první světové války. Stoleté nákladní auto získalo Vojenské technické muzeum v Lešanech. Poprvé ho tam publikum uvidí v chodu v sobotu 1. září na 16. Tankovém dni.

Vojenskému historickému ústavu Praha se loni podařilo získat od soukromého sběratele z Itálie zcela mimořádný přírůstek. Stodola obývaná snad stovkami holubů skrývala unikátní vojenský nákladní automobil Fiat 18BLR z období první světové války.

„Získání tohoto vozu mělo pro Vojenský historický ústav zcela zásadní význam, jelikož z období první světové války se v podsbírce automobilní a těžké bojové techniky dosud žádné vozidlo nenacházelo. Mimořádný přínos získání nabízeného vozidla spočíval pochopitelně i v tom, že se jednalo o prostředek, kterým byla motorizována italská armáda v letech první světové války, a tedy i československé legie,“ popisuje Michal Burian, z Vojenského historického ústavu.

Fiat 18
Fiat 18

Ashbourne

„V rámci jednání o nákupu automobilu se pracovníci Vojenského historického ústavu setkali s dnes již bohužel nikoliv běžným přístupem majitele, který dodržel původně sjednanou cenu, ačkoliv mu bylo následně sběratelem z Německa nabízeno její značné navýšení,“ dodává Burian.

Válečný hrdina

Fiat 18 byl nákladní vůz používaný italskou armádou v první světové válce. Automobilka ho vyráběla v letech 1911 až 1920, vzniklo jich přes dvacet tisíc.

Poprvé v ČR: na Tankovém dni v Lešanech se představí revoluční tank

Vojenské provedení Fiat 18BL bylo stěžejním logistickým nástrojem italské armády v první světové válce. Kromě provedení pro převoz mužstva a materiálu existovaly další varianty jako ambulance, verze pro převoz munice, fotolaboratoř a další. 18BL bylo absolutně nejvyráběnější vojenské provedení s dřevěnou ložnou plochou půdorysu 3,5 x 1,72 metru a užitečnou hmotností 3,5 tuny. Šoféra chránila skládací plátěná střecha. Náklaďák utáhl pětitunový přívěs. Oblíbený byl také pro civilní použití, kde dostával různé nástavby. Jako 25místný autokar se v hojné míře uplatnil i v autobusové dopravě.

Vůz s délkou 555 centimetrů a výškou 288 cm vážil prázdný 3,82 tuny. Lešanské muzeum získalo do sbírky verzi 18 BLR, která má zesílený podvozek, menší kola a zkrácený rám, používala se pro přepravu těžkých břemen a vozilo dělo.

Fiat 18

Řadový benzinový čtyřválec (Fiat 64) objemu 5654 ccm s výkonem 38 koní při 1300 otáčkách poháněl kola zadní nápravy přes čtyřstupňovou manuální převodovku. Maximální rychlost je 25 km/h.

Fotogalerie

Vojenští řidiči ho chválili kvůli obratnosti. Díky rozvoru 365 cm, rozchodu kol 165 cm a poloměru otáčení 6,8 metru se auto dobře prosmýkalo horskými silničkami italské fronty.

Ze služby ho italská armáda vyřadila v roce 1940, znali ho dobře také francouzští, britští a sovětští vojáci.

Nejčtenější

Evropa si schválila elektrická nákladní auta, výrobci jsou zděšeni

Prototyp elektrického tahače Tesla Semi

Evropský parlament schválil výrazné snížení emisních limitů pro nákladní vozidla. Postup je podobně agresivní jako v...

Německé továrny VW přejdou na elektro, Passat vyrobí Škoda v Kvasinách

Volkswagen I.D. Vision

Po roce 2020 se budou v německých továrnách Volkswagenu vyrábět statisíce elektroaut. První bude model ze Cvikova. Z...

Ford hledá partnery pro cestu z mizérie. Jedná s Volkswagenem

Dav návštěvníků a novinářů na autosalonu Auto China v Pekingu během show...

Americký Ford a německý koncern VW s tím mají zkušenosti. Sdílení techniky, platformy a motorů si vyzkoušely desítky...

Autofotka týdne: Nákladní vůz bez řidiče nastoupil do práce

Autonomní elektrický nákladní vůz T-pod v akci na překladišti v Jönköpingu

Einride je švédský, jen dva roky mladý start-up, který postavil elektrický robotický nákladní vůz T-Pod. Futuristický...

Nové dvoukolové Formule 1 mají křídla a přes 215 koní

Novinka Ducati Panigale V4R

Vývoj materiálů, technologií a elektroniky stále posouvá hranice dnešních sportovních motocyklů. Za půl milionu si...

Další z rubriky

Zapomenutý génius z Brna maloval slavné porsche. Zemřel příliš mladý

Moravská galerie v Brně představila 1. listopadu 2018 výstavu Jiřího Kuhnerta...

Dílo Jiřího Kuhnerta, který se z pozice technologa brněnského Zetoru dostal až k návrhům pro automobilku Porsche,...

Jméno po velbloudovi, technika po kachně. Citroën Méhari slaví 50 let

Citroën Méhari Plage

Dvacítka hostesek převlečená za selky, hasiče, turistky či do plážových úborů pobíhala kolem něčeho, co na první pohled...

VIDEO: Startování staré škodovky je rituál

Škoda 105

V době bezklíčkového startování, kdy stačí mít klíč v kapse a zmáčknout tlačítko, je to jako reportáž z doby kamenné....

Najdete na iDNES.cz