Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fiat Punto vyhrál srovnávací test

  20:13aktualizováno  20:13
- K dokonalému malému autu, které by nabídlo dost prostoru, výborné a komfortní jízdní vlastnosti i pružný a šetřivý motor, každému z pětice Škoda Fabia 1.4 a Škoda Felicia 1.3 s padesátikilowattovými motory a Fiat Punto, Opel Corsa a Renault Clio s 1.2litrovými pohony více či méně něco chybí.

Vyplynulo to z redakčního srovnávacího testu, který bral v úvahu také očekávanou ztrátu hodnoty během provozu, náklady na havarijní i povinné pojištění, stejně jako ceny náhradních dílů.

A jak by ideál vypadal, kdyby jej mohla vytvořit auta ze srovnávacího testu? Musel by mít bezpečný podvozek fabie s komfortem Renaultu Clio, na něj by se posadila prostorná karoserie felicie s velkým kufrem Fiatu Punto a pod přední kapotou by pracoval motor italského vozu.

Může se hodit

Nové i ojeté automobily Fiat Punto můžete koupit na www.automodul.cz

Nejvíc se k optimálnímu řešení podle názoru jedenáctičlenné poroty přiblížil díky nejvyváženějším vlastnostem Fiat Punto. V pořadí druhá Škoda Fabia nevyhrála jen zásluhou líného a žíznivého motoru.

Třetí Renault Clio a čtvrtý Opel Corsa přesvědčily porotu ještě o něco méně, ale vůbec nejnižší počet bodů dostala Škoda Felicia. Hodnocená auta se základní cenou vejdou pod hranici 300 tisíc korun.

Při bezprostředním srovnání vozů na letišti v Panenském Týnci nedaleko Slaného měli porotci z řad motoristické veřejnosti a motoristických novinářů nejen vlastní zkušenosti z běžné jízdy, kličkování slalomem a z ostrých manévrů v losím testu, ale také výsledky z nezávislé zkušebny - pražského Ústavu silniční a městské dopravy (ÚSMD).

Speciální přístroje proměřily pružnost jednotlivých aut i jejich vnitřní prostor. S předstihem projely vozy stodesetikilometrový okruh, který odhalil rozdíly ve spotřebě. Dvaaosmdesát bodů ze sta deseti možných vyneslo k vítězství Fiata Punto.

Ač poháněn jen šedesátikoňovým motorem (44 kW), prokázal nejlepší pružnost a zároveň posádku nejméně rušil hlukem. Spotřebu na zkušebním okruhu, jež vedl dálnicí, okresní silnicí i zaplněným městem, měl nejnižší. Karoserie bodovala díky nejobjemnějšímu kufru, dobře hodnoceny jsou jízdní vlastnosti.

Jako jediný z porovnávaných vozů má punto možnost přepnutí již tak citlivého posilovače řízení na městskou verzi, kdy si s volantem poradí i nejjemnější ženské ruce. Fiat však sklidil i kritiku.

"Má za sebou teprve pět tisíc kilometrů a už se v interiéru ozývají různé pazvuky," poznamenal jeden z porotců, designér Jan Prokop. Malé punto v základní výbavě postrádá výškově stavitelný volant i dělenou zadní sedačku, oproti nejlepším chybí ve fiatu pár centimetrů v prostoru pro kolena na zadních sedadlech.

Navíc u něj odborníci na ceny ojetin očekávají nejrychlejší ztrátu hodnoty. O tři body zaostala novinka roku na českém trhu - Škoda Fabia. Na vině je motor 1.4, který představuje dědictví po škodovkách předchozích generací.

Jak se zdá, tuto železnou kouli za sebou potáhne podle očekávaní nejprodávanější verze fabie. Ta zásluhou zvýšeného zdvihového objemu přeskočí do vyšší kategorie povinného ručení, což majitele přijde ročně o více než sedm set korun dráž. Těžší fabii zmíněný pohon nerozhýbá tak pružně, jako slabší motory oživí lehčí konkurenty.

"Je to škoda, protože až na slabý motor s vysokou spotřebou působí fabia výborným dojmem," řekl člen poroty, podnikatel Michal Kolář. Přednostem fabie dominují výborné jízdní vlastnosti, které nerozházel ani rychlý slalom, ani svižně projetý losí test, jenž v testu simuluje ostrý vyhýbací manévr před překvapivou překážkou.

Přesné proměření ukázalo, že fabia plně nahradí felicii, pokud se týká prostoru pro kolena vzadu, méně je jen místa do šířky. Pohodlí trochu omezuje střecha padající hned za zadní opěrkou hlavy.

Porota ocenila, jak snadno řidič najde pohodlí díky nastavitelnému volantu dvěma směry a výškově regulovatelnému sedadlu. Komfortní je i nakládání zavazadel, neboť hrana kufru leží ve srovnání s Fiatem Punto o deset centimetrů níž nad silnicí.

 Třetí je Renault Clio, kterého s vítězným fiatem pojí stejně výkonný motor. Nižší točivý moment francouzské pohonné jednotky však napoví, že v pružnosti se s puntem rovnat nemůže.

Ještě ve městě působí clio díky zátahu v nízkých otáčkách živě, ale ve vyšších rychlostech ztrácí na výkonu. A jak ukázalo měření spotřeby, ani v tomto ohledu na fiata nemá. Renault má příjemný komfortní podvozek, který si při solidních jízdních vlastnostech posádku nerozháže ani na špatných cestách.

V zatáčkách se měkké clio ve srovnání s tvrdším a přesnějším puntem i fabií naklání. Pohodlné sedačky francouzského vozu nabízejí jen částečný komfort. Měření v ÚSMD poukázalo na menší prostor pro kolena na zadních sedadlech. Bramborová medaile připadla na Opel Corsa, který už má něco za sebou.

Jako jediný vyrukoval opel do testu s šestnáctiventilovým motorem, který držel krok se svižným puntem, a také spotřeba obou motorů byla téměř stejná. Čím si však corsa porotu získat nemohla,to byly jízdní vlastnosti.

Ve slalom u i v losím testu špatně držela stopu, záď ve vyšších rychlostech ustřelovala do strany. Na vyloženě špatné jízdní vlastnosti však mohly mít vliv zimní pneumatiky značky Sava. Naopak dobře vůz obstál při měření prostoru pro kolena na zadních sedadlech.

Úzká karoserie však dopřeje méně pohodlí při obsazení více lidmi. Poslední místo připadlo s odstupem Škodě Felicia. Kromě levnějších dílů, havarijního pojištění a nejbohatší sítě servisů (to šlechtí i Škodu Fabia) je výrazným kladem tohoto vozu prostorná karoserie.

Komfort řidiče je ale nízký, motor je hlučný a neúsporný, jízdní vlastnosti působí ve srovnání s nejnovějšími generacemi podvozků zastarale. Felicia sice nabízí nejlepší základní cenu, ovšem po připočtení několika základních doplňků, jakými jsou například airbag řidiče a posilovač řízení, je felicia rázem v sousedství konkurentů. Kam až se může felicia svou výbavou vyšplhat, to dokázal testovaný vůz, jehož cena byla zhruba tři sta padesát tisíc korun. Přesto porotu o svých kvalitách nepřesvědčil.

Měření MF DNESPoznámka: 1) spotřeba naměřená na trase dlouhé 110 km zahrnující dálnice, okresní silnice i město
Pramen: ÚSMD a MF DNES

Porovnání prostoru vyzkoušených automobilůPoznámka: Všechny údaje jsou v mm.
Pramen: ÚSMD

Vůz

Fiat Punto 1.2

Škoda Fabia 1.4 (50 kW)

Renault Clio 1.2

Opel Corsa 1.2

Škoda Felicia (50 kW)

Zrychlení 0-100 km/h (s)

17,1

18,8

17,2

15,9

16,2

Zrychlení 0-400 m (s) Zrychlení (IV.)

20,2

21,0

20,3

19,8

20,0

50-90 km/h (s) Zrychlení (IV.)

13,0

15,0

14,0

13,1

14,5

80-130 km/h (s) Zrychlení (V.)

22,8

28,2

27,8

27,2

25,6

50-90 km/h (s) Zrychlení (V.)

17,5

22,7

21,4

18,8

22,9

80-130 km/h (s)

30,8

38,2

43,0

36,2

42,0

Brzdná dráha z
80 km/h (m)

32,1

32,6

32,5

mokrá dráha

31,9

Spotřeba (l/100 km) 1)

5,6

6,5

6,0

5,6

6,4

Vůz

Fiat Punto 1.2

Škoda Fabia 1.4 (50 kW)

Renault Clio 1.2

Opel Corsa 1.2

Škoda Felicia (50 kW)

kolena

65

125

70

120

120

výška

843

852

820

845

840

úhlopříčka

1114

1060

1060

1070

1080

hrana

705

605

660

680

650

vnitřní šířka vpředu

1365

1385

1390

1325

1420

vnitřní šířka vzadu

1375

1400

1375

1350

1415


HODNOCENÍ POROTY:

MOTOR A PŘEVODOVKA


KAROSERIE A INTERIÉR


PODVOZEK

  Celkem bodů    

     82     

           79          

       77      

      74     

        68        

Poznámka: Bodové hodnocení vzniklo součtem průměrných známek jedenácti porotců (tří redaktorů MF DNES, redaktora pořadu Jízda České televize a sedmi zkušených řidiček a řidičů). Vozy byly hodnoceny stupnicí od 1 (zcela nevyhovující), do 10 (špičkový)
Pramen: MF DNES


Plusy a minusy hodnocených vozů

Škoda Fabia

+ výborné jízdní vlastnosti
+ tuhá sedadla s výborným bočním vedením
+ nízký hluk motoru i podvozku
+ seřízení volantu dvěma směry,výškově stavitelné sedadlo řidiče
+ nejvíce servisů
+ některé součástky levnější
+ levnější havarijní pojištění
+ airbag řidiče i posilovač řízení v ceně
+ levnější ABS
+ místo pro kolena vzadu
+ nárazníky v barvě vozu
+zpracování
+nejmenší pokles hodnoty při prodeji ojetiny

- líný motor
- vysoká spotřeba
- tužší řazení
- strohá palubní deska
- záběr spojky ve vysoké poloze
- špatný výhled dozadu
- zadní dělené sedadlo za příplatek
- nepraktické výškové nastavování sedadla řidiče
- vysoká hmotnost

Fiat Punto

+ jízdní vlastnosti
+ ovladatelnost, dvoustupňový posilovač řízení
+ nižší spotřeba
+ velký kufr
+ hodně odkládacích ploch
+ tříbodový pás na zadním sedadle uprostřed

- horší zpracování
- špatný výhled dozadu
- menší prostor na zadních sedadlech
- výškové nastavení volantu a sedadla řidiče za příplatek
- rychle ztrácí na hodnotě

Renault Clio

+ komfortní podvozek
+ výborný výhled z vozu
+pohodlná sedadla
+ nápaditá přístrojová deska
+ tříbodový pás na zadním sedadle uprostřed

- nepřesné řazení
- naklánění v zatáčkách
- chybí cirkulace vzduchu
- posilovač řízení není v ceně
- menší prostor na zadních sedadlech

Opel Corsa

+ pružný a ekonomický motor
+ přehledná přístrojová deska
+ výborný výhled z vozu
+ místo pro kolena vzadu
+ zadní dělené sedadlo v základní ceně
+ nárazníky v barvě vozu v ceně

- ve vyšších otáčkách hlučný motor
- nemá výškově nastavitelný volant
- posilovač řízení není v ceně
- úzká karoserie

Škoda Felicia

+ nejnižší základní cena (ale s malou výbavou)
+ prostorná karoserie
+ nejvíce servisů
+ levnější součástky
+ levnější havarijní pojištění
+ výborný výhled z vozu
+ levnější ABS
+ místo pro kolena vzadu
+ nárazníky v barvě vozu

- nemá výškově stavitelný volant
- malý komfort řidiče,nepohodlná sedadla vpředu
- hlučný motor s vysokou spotřebou
- nejisté jízdní vlastnosti
- posilovač řízení ani airbag řidiče není v ceně
- po dokoupení druhého airbagu nemá odkládací schránku před spolujezdcem
- nemá vnitřní cirkulaci vzduchu
- zadní dělené sedadlo za příplatek
- špatný dojem z brzd
- lacině působící interiér

Vůz

Fiat Punto 1.2

Škoda Fabia 1.4 (50 kW)

Renault Clio 1.2

Opel Corsa 1.2

Škoda Felicia (50 kW)

Jízdní vlastnosti

8

9

7

6

5

Řízení a ovladatelnost

9

9

7

7

6

Tlumení nerovností

7

8

8

7

5

Brzdy

8

7

8

7

6

Vůz

Fiat Punto 1.2

Škoda Fabia 1.4 (50 kW)

Renault Clio 1.2

Opel Corsa 1.2

Škoda Felicia (50 kW)

Prostor na př. sedadlech

7

8

7

6

7

Prostor na zad. sedadlech

6

7

6

6

7

Využití kufru

8

7

6

6

7

Výhled z vozu

7

7

8

8

8

Vůz

Fiat Punto 1.2

Škoda Fabia 1.4 (50 kW)

Renault Clio 1.2

Opel Corsa 1.2

Škoda Felicia (50 kW)

pružnost motoru

7

5

6

7

6

převodovka

7

7

7

6

5

spotřeba v testu

8

5

7

8

6

Porotci vyzkoušeli testované vozy - vpředu Renault Clio, Škoda Fabia a Fiat Punto, vzadu Škoda Felicia a Opel Corsa - na nevyužitém letišti v Panenském Týnci u Slaného.

Autor:Nejčtenější

Nohu z plynu! Policie bude ve středu měřit na každém rohu, víme kde

(Ilustrační snímek)

Policisté budou ve středu 18. dubna měřit rychlost na stovkách míst v celé České republice, která vybrali občané....

Všichni dealeři Opelu dostanou výpověď, jsou málo produktivní

Opel Grandland X

Opel chystá v Evropě rozsáhlou úpravu prodejní sítě. Všichni dealeři dostanou výpověď, týkat se to bude i České...Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

Tesla Model S je méně ekologická než diesely, ukázala analýza ADACu

auto, spaliny, diesel (ilustrační snímek)

Německý autoklub se ve svém aktuálním testu nesoustředil jen na emise, které vznikají při provozu, ale i na výrobu...

Kamufláž, která nefunguje: nálepky na SPZ proti radarům jsou vyhozené peníze

Facebookové stránky nabízejí polep na SPZ proti radaru, po osvícení bleskem...

Přelepte, posprejujte SPZ a zákon vás nedohoní. Internet je plný tipů, jak bez rizika zakrýt registrační značku, aby ji...

Další z rubriky

Opel mění kvůli emisím motory, první přichází nejsilnější turbodiesel

Opel Grandland X

Přesnější normy emisí, které budou platit od podzimu letošního roku, nutí automobilky zasáhnout do nabídky motorů. Opel...

Ford slaví dvacetiny Focusu jeho „nejlepší“ verzí, autem pro chytrý svět

Ford Focus

Přesně před dvaceti lety představil Ford světu Focus. Byla to revoluce, dodnes nezestárl vzhledem ani použitelností,...

Okreskový raubíř Mégane RS žhaví gumy. Už jsme s ním jeli

Renault Mégane RS

Mégane RS byl vždycky nejlepším renaultem, alespoň z pohledu řidičských zážitků, to je bez diskuze. Teď žhaví gumy...

Najdete na iDNES.cz