Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fiat Tipo: lepší jsou vozy od roku výroby 1993

  18:54aktualizováno  18:54
- Ačkoliv model Tipo získal italskému Fiatu v pořadí pátý z jeho dosavadních rekordních sedmi titulů Automobil roku již pro rok 1989, dodnes má své příznivce. Ve své třídě totiž pořád obstojí mimořádným vnitřním prostorem, pohodlím i výbornými jízdními vlastnostmi a navíc je ve srovnání s nejedním konkurentem levnější jak v cenách servisu a náhradních dílů, tak při pořizování.
K nižším cenám bezpochyby přispívá již překonaná pověst Fiatů sedmdesátých a části osmdesátých let jakožto korodujících a poruchových vozů. Tipo lze koupit už za částky od sedmdesáti do sta tisíc v prvních ročnících výroby 1988, 1989 a 1990. Právě tato auta ve zdejších bazarech i v nabídkách inzertních rubrik převažují a vzhledem ke službě, kterou mají za sebou většinou v zahraničí, zasluhují při zájmu zvláštní kupcovu pozornost. Modely z počátku devadesátých let jsou nad stotisícovou hranicí. Auta vyrobená od roku 1993, který přinesl kromě vzhledových úprav další značná zlepšení v bezpečnosti a životnosti karoserie, odborníci doporučují ke koupi jako nejlepší a oceňují je podle typu, výbavy a stavu částkami od 130 000 do 200 000 korun pro poslední exempláře z roku 1995.
Řada Tipo zahrnuje benzinové motory od obyčejných 1,1 a 1,4i, které jsou s výkony od 41 do 51 kW pro poměrně těžký vůz slabé, přes 1,6i a 1,8i až po rychlé 2,0i s 83 a 109 kW. V nabídce jsou i tři úsporné diesely 1,7, 1,9 a 1,9 TD. I výbava je různá - od nejobyčejnější až po interiér v kůži, ABS, airbag, bohaté elektrické ovládání, klimatizaci, stavitelný volant atd.
Technici německého TÜV konstatují, že již po třech letech provozu má více než čtyřicet procent prověřovaných vozů závažnější technické závady, což je výsledek o více než třináct procent horší než představuje průměr srovnatelných aut. Podobně podprůměrné výsledky vykazují i Tipa po pěti a sedmi letech provozu. Potíže bývají s účinností předních brzd, zatímco zadní brzdy bývají stejně jako ruční brzda v pořádku. Výhrady jsou k brzdovým destičkám a bubnům. Nadprůměrně koroduje a praská výfuk. Časté jsou úniky oleje z motoru i převodovky, drobné chyby vykazuje osvětlení a elektroinstalace, většina vozů modelu mívá poruchový palivoměr. K nejčastějším závadám auta patří prasklé těsnění hlavy válců a úniky kapaliny z chladicího systému. K přednostem vozu se naopak řadí výborná antikorozní ochrana, stabilní řízení a v neposlední řadě i trvanlivé brzdové vedení i hadičky.

Fiat Tipo míná nejčastěji potíže s brzdami s úniky oleje z motoru a převodovky a s předčasně korodujícím výfukem.

Autor:


Témata: Fiat, klimatizace

NejčtenějšíDalší z rubriky

Autosalony už netáhnou. Velké značky si nechaly novinky na jindy

Volkswagen Touareg

Ženevský autosalon je každoročně plný novinek. Vzhledem k tomu, že patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, není...

Policie shání 2500 aut. O vítězi rozhodne spotřeba, nechá ji sama změřit

Ilustrační foto

Policie ČR vypsala obří tendr na dodávku 2500 nových osobních vozů. Chce jednoho dodavatele, připraveno má až dvě a...

Překvapení testu letních gum: lacinější předčily ty prémiové

Test letních pneumatik 2018

Levnější neznamená horší. Tak lze jednoduše shrnout letošní test letního obutí od evropských autoklubů. Testem prošlo...

Najdete na iDNES.cz