Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Florencie obry nechce: NE pro SUV!

  10:42aktualizováno  10:42
Zastupitelstvo perly Toskánska v úterý schválilo vyhlášku "proti SUV". Do centra Florencie nebudou moci vjíždět auta těžší než 1800 kg a s průměrem kol větším než 700 mm. Je to reakce na vzrůstající množství aut typu SUV ve městě. Vyhláška vstoupí v platnost 1. ledna 2005, rezidenti budou omilostněni.

Od nového roku budou mít "teréňáky" v Itálii život o něco těžší.

Florencie je nechce pustit do svého starobylého centra.

S největší pravděpodobností se nepodívají ani do Říma ke Koloseu.

Florencie je prvním městem v Itálii, které se do boje proti velkým autům pustilo naplno.

Zastáncům tohoto opatření jsou největším trnem v oku off-roady a vozy sportovně-užitkové, známé jako "SUVčka".

Florentský radní zabývající se problematikou životního prostředí Claudio del Lungo doufá, že nová vyhláška rozpoutá diskuzi o "nevhodném využívaní těchto vozidel v obydlených centrech".

Čtěte také: Teréňáky, hybaj z města!
"Je známo, že ulice a chodníky městských center mají pro svůj historický původ omezené rozměry a proto jsou absolutně nevhodné pro provoz a parkování těchto vozidel," pokračuje del Lungo.

Podle italského serveru repubblica.it se v Itálii počet nově přihlašovaných terénních aut za posledních šest let zdvojnásobil. Dnes už tvoří prodeje off-roadů a "SUVček" více než 5 procent celkových prodejů aut v Itálii. V ČR je to 1,85 % z prodaných nových aut za první pololetí letošního roku.

Diskuzi na téma smysluplnosti terénně zaměřených aut rozpoutali pařížští radní, kteří o zákazu vjezdu SUV do města začali uvažovat v červnu letošního roku. Vzápětí si italská města vzpomněla, že jim velká a pro chodce nebezpečná auta, která zabírají hodně místa, také vadí.

Římská radnice zvažuje opatření, která budou k silničním obrům ještě tvrdší. Radní Mario Di Carlo navrhuje tři fáze "války". Za prvé: v určitých dnech týdne úplný zákaz jízdy všem SUV ve vymezené oblasti. Dalším opatřením má být absolutní zákaz vjezdu těchto aut do centra města, povolenky by měly být vydávány jen v omezeném množství a za nemalé peníze (návrh mluví o 1000 eurech ročně). Poslední omezení by se mělo dotknout rezidentů, kteří by měli za parkovaní svých "teréňáků" platit stejně jako návštěvníci města.

Alberto Fiorillo, jeden z ekologů, který do "SUV-boje" vytáhl, se odvolává na renomovaný italský motoristický časopis Quattroruote:"...řidič osobního automobilu je při bočním nárazu 30 krát více ohrožen na životě pokud se střetne s SUV." Pokračuje: "Při bočním nárazu SUV do normálního auta je nebezpečí usmrcení 5,6 krát větší než v případě střetu dvou "normálních" aut."

Americký úřadu pro bezpečnost a dopravu (NHTSA) ze svých statistik vypočítal, že nebezpečí převrhnutí SUV je třikrát větší, než v případě auta tradičního typu.

Největší hádka se strhla kolem spotřeby a znečišťování ovzduší. Ekologové tvrdí, že spotřebovávají více paliva, než obyčejná auta. Zastánci off-roadů a SUV zase říkají, že mají pod kapotami vesměs ty samé motory, které se montují do klasických aut. Ekologové vypočetli, že deset nejprodávanějších SUV spotřebovává o 60-70% paliva více než deset nejprodávanějších aut v Itálii.

Na internetových stránkách italského deníku La Repubblica proběhlo v říjnu hlasování čtenářů. O otázce: "Měl by podle Vás být omezen vjezd aut typu off-road a SUV do měst?" hlasovalo 50 tisíc čtenářů, 77% jich odpovědělo ANO, 22% nesouhlasilo, 1% je nerozhodnuté.

Do věci se poté vložil i italský ministr životního prostředí Altero Matteoli, reagoval slovy: "Je evidentní, že občané žádají konkrétní řešení." Italská vláda nyní zpracovává návrh na uvalení speciální daně na auta, která více znečišťují  životní prostředí a zabírají hodně místa. V tomto případě nejsou v ohrožení jen SUV, ale také supersportovní auta a velké limuzíny.

Inspirovat se mohou u Francouzů, kteří budou od nového roku majitele "špinavých" (více znečišťujících) aut trestat vyššími poplatky a to až do výše 3200 euro, naopak řidiči aut k životnímu prostředí přátelských dostanou slevu.

Na kahánku mají SUV i v Americe, kde jsou podrobovány stále větší kritice. Téměř pětinu vozového parku Američanů tvoří tyto hybridy mezi autem do terénu, užitkovým autem a luxusní limuzínou a polovina prodejů tří největších amerických automobilek připadá na terénní auta (Ford, GM a Chrysler), píše la Repubblica.

Co si o opatřeních florentské radnice myslí dovozce legendárních terénních automobilů Land Rover?

"Jde o populistická opatření, která nabízí pouze na pohled efektní, nikoliv efektivní řešení problémů. Teď jde o SUV, příště půjde třeba o vany. Přitom na znečištění v centrech měst se podílí zejména staré automobily a zbožím přetížené dodávky. Znemožní zastupitelé Florencie zásobování obchodů ve městě nebo začnou vydávat desítky výjimek? Diskriminace jedné skupiny obyvatel nic neřeší," říká Michal Janoušek, CEO Land Rover v ČR.

Autoři: ,


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Další z rubriky

Triky na hmyz a trus na autě: neloupejte je nasucho, chemii otřete

Zaschlý trus na oknech či kapotě auta se čistí velmí těžce. Nikdy jej...

Řidiči bojují s každoroční letní otravou - hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem. Tyto nečistoty...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Najdete na iDNES.cz