Ford Crown Victoria v policejní uniformě

Ford Crown Victoria v policejní uniformě | foto: Ford

Vysloužilé policejní fordy jsou v USA žádané mezi důchodci i hiphopery

  • 6
Ve Spojených státech je na trhu ojetých vozů žádaným zbožím policejní verze modelu Crown Victoria od automobilky Ford. Firma ho přestala vyrábět loni a policisté se jich postupně zbavují. Američany na těchto autech, kterým se zkráceně říká Crown Vic, láká v časech chatrné ekonomiky nízká cena, prostornost a relativně malá spotřeba. Oblíbené jsou pak i kvůli tomu, že je lze různě upravovat.

Deník The Los Angeles Times vozidlo označuje za poslední z prostorných amerických sedanů se zadním pohonem a ideální auto pro seniory. V dražbách je lze sehnat za necelých 5 000 dolarů (asi 99 000 korun). Například v losangeleském okrsku je těchto automobilů v soukromých rukou už 38 000, což je druhý největší počet po New Yorku.

Crown Vic si ale neoblíbili jen lidé, kteří chtějí hodně muziky za málo peněz. Populární je i mezi nadšenci, kteří si své vozy rádi upravují.

Poslední vyrobený Ford Crown Victoria

Zejména se jim líbí, že do prostorného kufru policejního vozu se vejdou čtyři až šest velkých reproduktorů. V Atlantě je pak členové tamního klubu Crown Vic Boys vyšperkovávají velkými koly a dalšími proprietami oblíbenými mezi příznivci hip hopu.

Klub má pobočky i v jiných částech Spojených států, například ve Filadelfii, Baltimoru či na Floridě. Jejich členové se scházejí na automobilových show anebo na společných grilováních, kde můžou pořádně využít zvukové systémy, jimiž prošpikovali své vozy. "Objevili jsme se i v několika hudebních klipech," řekl jeden ze zakladatelů klubu Terris Williams.

V jižní Kalifornii jsou fanoušci vozů Crown Vic mnohem tradičnější. Auta levně kupují, pak je dávají do pořádku, aby se s nimi mohli předvádět.

David McKenery z města Santa Fe Springs například do svého vozu investoval nejméně 15 000 dolarů. Nyní auto podle listu The Los Angeles Times vypadá, jako kdyby se zatoulalo z prezidentské kolony. "Prostě si myslím, že to je nádherné auto," uvedl McKenery.

Ford Crown Victoria v policejní uniformě

Bývalé policejní vozy prý také tolik nepřitahují zloděje. Někteří lidé ale na ně podle McKeneryho plivou anebo se je snaží poškodit. Policisté se k těmto vozům staví různě. Někteří jsou rádi, že auta nemizí z ulic. Jiní ale jejich řidiče s oblibou zastavují a pokládají jim nepříjemné otázky ohledně policejního vybavení automobilů.

Kluby majitelů bývalých policejních vozů Crown Vic jsou rozhodně proti tomu, aby si někdo hrál na policisty a dával si na své vozidlo policejní světla či sirény. Na druhou stranu není v rozporu se zákonem, aby si majitelé na těchto autech nechávali policejní nárazníky či postranní reflektory.

Ve svých vozech také někdy nacházejí překvapení. Někteří policisté je totiž před prodejem podle všeho příliš neprohlížejí. McKenery tak například ve svém autě našel zastavovací pás s bodci používaný proti unikajícím motoristům či bločky na udělování pokut.

Automobilka Ford vyráběla modely Crown Victoria v policejní úpravě v letech 1992 až 2011. Loni představila jejich nástupce, jimiž jsou upravené verze modelu Taurus.

V Česku můžete koupit policejní felicii

Auta k odprodeji nabízí i česká policie. O žádné vzrušující nabídky ale v dražbách pokladů z policejních garáží nejde. Povětšinou jde o vyřazené Škody Felicie se dvěma sty tisíci kilometry za sebou. Auta utahaná z těžké služby žádný sběratelský potenciál nemají. Nejlepší jsou povětšinou na díly. Občas se v nabídce objeví notně  "olítané"  fabie. Často se v nabídce objeví Lada Niva. Pro fajnšmekry je v aktuální nabídce z olomouckého policejního ředitelství Jawa 350. Nabídky "pokladů" z policejních skladů se objevují zde

,