Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ford GT40 - legenda se vrací

  9:58aktualizováno  9:58
Milovníci klasických sportovních vozů zatají dech a běží hledat prasátko s úsporami. V obývacím pokoji pak budou , vedle Muchových tisků a modelů Eiffelovky, oprašovat nový Ford GT40. Ano je to tak, u Forda se rozhodli, že protentokrát nebudou pokoušet osud s novým modelem, který si žádá trh, namísto toho se chystají vsadit na klasiku, kterou žádají fanoušci značky, klasiky v novém kabátě.

Aby byl úspěch zaručen , sáhli do historie a rovnou po jednom ze svých nejúspěšnějších vozů - nebojte se nebudete závodit s replikou oblíbené "Lízinky" - Fordu T, přeci jenom natolik zase manažeři v Detroitu nejsou.  Objektem jejich marketingové strategie se protentokrát stal "supersporťák" z 60tých let - model GT40. Potěšení z jízdy vozem, který triumfoval v roce 1966 v Le Mans - obsadil první 3 místa, si tak v nejbližších letech budou moci vychutnat všichni fanoušci této 40 palců vysoké legendy (-proto číslovka 40 v označení vozu).  

Nová, moderní verze Fordu GT40 byla prezentována jako prototyp už delší dobu, její uvedení do seriové výroby je však překvapením.  Nejprve budou v průběhu roku 2003 vyrobeny 3 exempláře při příležitosti oslav století automobilky a zároveň i připomenutí již zmiňovaného triumfu v Le Mans. Od roku 2004 pak, bude z fabriky "Fordových závodů" vyjíždět 1000 kousků tohoto historizujícího klenotu na čtyřech kolech. Cena by, podle dostupných informací, neměla přesáhnout částku 150 tisíc dolarů/eur.

Zbývá tedy než dodat základní technické údaje - prototyp GT40  byl vybaven osmiválcem V8 o obsahu 5,2 litrů a výkonu 367kW (500koní), uvidíme jestli inženýři od Fordu v tomto ohledu vymyslí něco nového, žádné převratné změny však neočekávejme. Jediné o čem se  musí vedení Fordu v nejbližší době rozhodnout je otázka případného exportu GT40 za moře (do Evropy).

A ještě potěšující zpráva pro klienty dovozců Fordů: protože tato třešnička na dortu v nabídce Fordu nebude dostupná všech prodejců, budou si Vás nyní hýčkat - GT40 budou rozdělovány mezi prodejce podle úspěšnosti a podle spokojenosti zákazníků toho kterého dealera. - Co myslíte, který z nich by nechtěl ve svém autosalonu opečovávat tento kus americké automobilové historie.

A na závěr námět k diskuzi: Projekty tohoto ražení mají, dle mého mínění, nulový přínos pro další vývoj automobilů (-ano i "sporťák" je nakonec jen automobil jako každý jiný). Pouhé repliky, či varianty starých vozů, které nepřinášejí nic z hlediska designu, koncepce.................postrádají originalitu (vyjma ceny), bez inovací a nakonec i bez zapojení minimální dávky invence, jsou spíše přítěží. Neustálé ohlížení se do minulosti a potlačování tvořivosti svědčí spíše managerům automobilek, než automobilům samotným. Strach z neúspěchu nových a nekonvenčních tvarů je natolik limitující, že se dnes tvůrci automobilů omezují na variace na 100krát obehraná témeta.

- Co si o tomto názoru myslíte Vy?? Zahubí krásu "umění na čtyřech kolech" konzervativnost a strach z neúspěchu?? Nebo už nic novátorského od  automobilek neočekáváte?? - Pište své názory do diskuze následující za článkem, nebo na Frantisek.Dvorak@idnes.cz.

Ford GT40 - pohled zezadu

Ford GT40 - bílý

Ford GT40

Ford GT40 - interiér

Ford GT40 - kolo

Ford GT40 - modrý

Ford GT40

Ford GT40 - motor

Ford GT40 - zadní světlo

Ford GT40 - přední světlo

Ford GT40 - žlutý

Autoři:


Nejčtenější

Boj proti mamataxi začíná. Vídeňská škola jim dala stopku

Ilustrační snímek

Od září do začátku listopadu letošního roku probíhá před základní školou ve Vereinsgasse ve vídeňské čtvrti...

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Další z rubriky

Návrat dinosaura: Hypersport ze 70. let ožívá, má mít až 2000 koní

Vector WX8

Asi jen velcí motorističtí fanoušci znají jméno americké značky Vector. Ta se snažila vyrobit supersport evropského...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Corolla se vrací. Nový kombík s velkým kufrem jede do Paříže

Toyota Corolla kombi

Ještě na jaře se to auto jmenovalo Auris, Toyota se ovšem nyní rozhodla, že důležitému modelu pro evropské trhy bude...

Najdete na iDNES.cz