Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbal snižuje bezpečnost silničního provozu, zjistili vědci

  12:00aktualizováno  12:00
Poslouchat rozhlasové přenosy fotbalových zápasů za volantem vozu může být nebezpečné. Podle studie zveřejněné ve středu totiž motoristé riskují, že během dramatických okamžiků havarují.

Ilustrační foto | foto: David VotrubaiDNES.cz

Vědci z britské Leicesterské univerzity zjistili, že góly, penalty a červené karty způsobují, že se fotbaloví fanoušci přestávají soustředit a řídí nevyzpytatelněji.

"Je všeobecně známo, že nepozornost při telefonování mobilem bez handsfree za volantem může zavinit dopravní nehodu. Obdobný dopad ale mohou mít i jiné aktivity - například poslouchání sportu v rádiu," konstatoval profesor Michael Pont.

"Výsledky, k nimž jsme se dopracovali, nasvědčují tomu, že obzvláště ve vypjatých situacích během hry se chování subjektů výzkumu výrazně měnilo." Výzkumníci, kteří studovali chování "pokusných králíků" na simulátoru řízení automobilu, zjistili, že jak nabýval fotbalový zápas na dramatičnosti, sportovní fanoušci na silnici náhle zrychlovali nebo naopak zpomalovali, předjížděli a přibližovali se k jiným vozidlům.

Jeden z řidičů, fanoušek anglického fotbalového klubu FC Chelsea, reagoval na situaci, kdy byl hráč FC Barcelona během zápasu mezi oběma kluby vyloučen, zrychlením jízdy, snahou o předjíždění a častým přejížděním z jednoho jízdního pruhu do druhého.

Chování vášnivých příznivců fotbalu za volantem se výrazně liší od příležitostných posluchačů sportovních přenosů, kteří jsou mnohem klidnější a soustředěnější, konstatovala studie.

Autoři výzkumné práce, jejíž zveřejnění se časově shodovalo s napjatě očekávaným středečním zápasem mezi kluby Manchester United a FC Barcelona ve finále Ligy mistrů, mají pro ty, kteří hodlají poslouchat důležité zápasy v autě, dobrou radu.

"Dospěli jsme k závěru, že pokud je to možné, měli by fotbaloví fandové během důležitých zápasů, jako je finále Ligy mistrů, požádat o usednutí za volant někoho jiného," podotkl Michael Pont.

Autoři: ,


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Vyrábět ferrari je zlatý důl, na tesle proděláte

Ferrari SP35

Rozdíly v zisku z prodeje těch nejluxusnějších vozů jsou obrovské. Zatímco Ferrari vydělává, Tesla a Bentley v roce...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Dávejte pozor, kde parkujete. Suchá tráva se může snadno vznítit

A Volkswagen Beetle scorched by a wildfire called the Carr Fire rests at a...

Louky a pole, které se v horkých suchých letních dnech využívají jako parkoviště při velkých akcích, se mohou za...

Najdete na iDNES.cz