Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francie hodlá zmírnit bodový systém pro řidiče

  19:14aktualizováno  19:14
Francouzská vláda upustila od své původní neústupnosti a hodlá zmírnit bodový systém pro řidiče, přestože zlepšil bezpečnost na místních silnicích.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

 Vede ji k tomu narůstající reptání automobilistů, které se zdá v něčem oprávněné a které by mohlo ovlivnit i výsledek parlamentních voleb v příštím roce, napsal francouzský týdeník L'Express.

Pro zhruba 40 milionů místních řidičů platí bodový systém od 1. července 1992. Jeho zavedení tehdy provázely mohutné protesty, ale vláda neustoupila.

Nyní ji postrašila policejní zpráva, že by letos mělo být odebrán řidičský průkaz pro ztrátu bodů kolem 70.000 řidičů, zatímco v roce 2001 to bylo 21.000. Navíc se objevila spekulace, že v příštích letech by se to mohlo týkat sedmi milionů automobilistů.

popisek ZVLÁŠTNÍ PŘÍLOHA
VŠE O BODOVÉM SYSTÉMU ...ZDE

Prudké zvýšení počtu ztracených bodů a řidičských oprávnění si sdružení automobilistů vysvětluje především zvyšováním počtu automatických radarů od roku 2003. Nyní jich je v zemi téměř tisíc a v roce 2005 jejich záznamy představovaly 75 procent všech pokut za překročení rychlosti. Přitom 80 procent jich bylo za překročení o méně než 20 kilometrů v hodině.

Advokát, který se specializuje na obranu řidičů před ztrátou řidičského průkazu, Eric de Caumont uvedl příklad starší paní, která nyní obdržela sdělení o odebrání průkazu kvůli rychlosti. Dvanáct dní za sebou projížděla kolem stejného radaru a vždy překročila povolenou maximální rychlost o jeden až čtyři kilometry za hodinu. Takové odejmutí řidičského průkazu je podle něj nespravedlnost.

Předseda sdružení Občané silnice Bernard Darniche řekl, že nespokojenost řidičů zvyšuje také skutečnost, že úřady ztrácejí kontrolu nad evidencí a sdělováním počtu ztracených bodů, řidiči pak často nemají přehled, jak na tom jsou.

"Obdržel jsem dopis, že mi byly odebrány tři body 10 měsíců po přestupku, o kterém mě do té doby nikdo neinformoval," citoval jednoho řidiče list. Podle něj tak někteří řidiči jezdí, aniž vědí, že přišli o řidičské oprávnění, tedy i pojištění. Zvyšuje se počet soudů kolem bodového systému.

To vše vážně znepokojuje pravicového premiéra Dominiqua de Villepina, který řeší dilema, jak utišit zlost řidičů a přitom nezpochybnit zlepšování bezpečnosti silniční dopravy, kterou bodový systém přinesl. Zatímco například v roce 2001 zemřelo na místních silnicích 7720 lidí, loni to bylo 4975.

Mluvčí Ligy pro silniční bezpečnost Genevieve Jurgensenová odsoudila záměr vlády s tím, že se jedná o "patologické bláznění z ryze volebních důvodů". Tvrdě se postavila proti zvyšování počtu bodů a i jen malému zvýšení maximální rychlosti.

Zvýšení o pět kilometrů v hodině ve městě by podle ní zvýšilo počet zabitých o 30 procent. Za nevhodné označila i zkrácení doby, po které řidiči mohou po ztrátě oprávnění získat nové. Právě to prý vláda chce především udělat. "Není možné měnit obratem ruky zákon, který zachránil tisíce lidských životů!" řekla mluvčí týdeníku.

Francouzští řidiči mají 12 bodů, po jejichž ztrátě přicházejí o řidičský průkaz, který se zničí. Mají šest měsíců na zpytování svědomí a teprve poté se mohou ucházet o nové oprávnění složením zkoušek z pravidel silničního provozu.

Mohou se také bránit proti odebrání průkazu pomocí advokáta, ale stojí to v průměru 3500 eur (asi 100.000 korun) a výsledek není předem jasný.

V Česku byl podobný bodový systém zaveden teprve letos 1. července a zatím tedy nevedl k odebrání velkého počtu řidičských průkazů. Ze začátku snížil počet mrtvých na silnicích, ale od září podle statistik řidičům otrnulo a počet obětí opět vzrostl.

Autor:


Témata: Radar

Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Čtvereček, nebo kolečko? Čerpací stanice budou používat nové symboly

Ilustrační snímek

Kvůli jednotnému značení motorových paliv, které začne platit v celé EU od 12. října, budou stojany i tankovací pistole...

Vyrábět ferrari je zlatý důl, na tesle proděláte

Ferrari SP35

Rozdíly v zisku z prodeje těch nejluxusnějších vozů jsou obrovské. Zatímco Ferrari vydělává, Tesla a Bentley v roce...

BMW X5 xDrive30d 2012 ·
BMW X5 xDrive30d 2012 ·

r.v. 2012, naj. 79 849 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz