Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francie hodlá zmírnit bodový systém pro řidiče

  19:14aktualizováno  19:14
Francouzská vláda upustila od své původní neústupnosti a hodlá zmírnit bodový systém pro řidiče, přestože zlepšil bezpečnost na místních silnicích.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

 Vede ji k tomu narůstající reptání automobilistů, které se zdá v něčem oprávněné a které by mohlo ovlivnit i výsledek parlamentních voleb v příštím roce, napsal francouzský týdeník L'Express.

Pro zhruba 40 milionů místních řidičů platí bodový systém od 1. července 1992. Jeho zavedení tehdy provázely mohutné protesty, ale vláda neustoupila.

Nyní ji postrašila policejní zpráva, že by letos mělo být odebrán řidičský průkaz pro ztrátu bodů kolem 70.000 řidičů, zatímco v roce 2001 to bylo 21.000. Navíc se objevila spekulace, že v příštích letech by se to mohlo týkat sedmi milionů automobilistů.

popisek ZVLÁŠTNÍ PŘÍLOHA
VŠE O BODOVÉM SYSTÉMU ...ZDE

Prudké zvýšení počtu ztracených bodů a řidičských oprávnění si sdružení automobilistů vysvětluje především zvyšováním počtu automatických radarů od roku 2003. Nyní jich je v zemi téměř tisíc a v roce 2005 jejich záznamy představovaly 75 procent všech pokut za překročení rychlosti. Přitom 80 procent jich bylo za překročení o méně než 20 kilometrů v hodině.

Advokát, který se specializuje na obranu řidičů před ztrátou řidičského průkazu, Eric de Caumont uvedl příklad starší paní, která nyní obdržela sdělení o odebrání průkazu kvůli rychlosti. Dvanáct dní za sebou projížděla kolem stejného radaru a vždy překročila povolenou maximální rychlost o jeden až čtyři kilometry za hodinu. Takové odejmutí řidičského průkazu je podle něj nespravedlnost.

Předseda sdružení Občané silnice Bernard Darniche řekl, že nespokojenost řidičů zvyšuje také skutečnost, že úřady ztrácejí kontrolu nad evidencí a sdělováním počtu ztracených bodů, řidiči pak často nemají přehled, jak na tom jsou.

"Obdržel jsem dopis, že mi byly odebrány tři body 10 měsíců po přestupku, o kterém mě do té doby nikdo neinformoval," citoval jednoho řidiče list. Podle něj tak někteří řidiči jezdí, aniž vědí, že přišli o řidičské oprávnění, tedy i pojištění. Zvyšuje se počet soudů kolem bodového systému.

To vše vážně znepokojuje pravicového premiéra Dominiqua de Villepina, který řeší dilema, jak utišit zlost řidičů a přitom nezpochybnit zlepšování bezpečnosti silniční dopravy, kterou bodový systém přinesl. Zatímco například v roce 2001 zemřelo na místních silnicích 7720 lidí, loni to bylo 4975.

Mluvčí Ligy pro silniční bezpečnost Genevieve Jurgensenová odsoudila záměr vlády s tím, že se jedná o "patologické bláznění z ryze volebních důvodů". Tvrdě se postavila proti zvyšování počtu bodů a i jen malému zvýšení maximální rychlosti.

Zvýšení o pět kilometrů v hodině ve městě by podle ní zvýšilo počet zabitých o 30 procent. Za nevhodné označila i zkrácení doby, po které řidiči mohou po ztrátě oprávnění získat nové. Právě to prý vláda chce především udělat. "Není možné měnit obratem ruky zákon, který zachránil tisíce lidských životů!" řekla mluvčí týdeníku.

Francouzští řidiči mají 12 bodů, po jejichž ztrátě přicházejí o řidičský průkaz, který se zničí. Mají šest měsíců na zpytování svědomí a teprve poté se mohou ucházet o nové oprávnění složením zkoušek z pravidel silničního provozu.

Mohou se také bránit proti odebrání průkazu pomocí advokáta, ale stojí to v průměru 3500 eur (asi 100.000 korun) a výsledek není předem jasný.

V Česku byl podobný bodový systém zaveden teprve letos 1. července a zatím tedy nevedl k odebrání velkého počtu řidičských průkazů. Ze začátku snížil počet mrtvých na silnicích, ale od září podle statistik řidičům otrnulo a počet obětí opět vzrostl.

Autor:


Témata: Radar

Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...



Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

Další z rubriky

Autosalony už netáhnou. Velké značky si nechaly novinky na jindy

Volkswagen Touareg

Ženevský autosalon je každoročně plný novinek. Vzhledem k tomu, že patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, není...

Policie shání 2500 aut. O vítězi rozhodne spotřeba, nechá ji sama změřit

Ilustrační foto

Policie ČR vypsala obří tendr na dodávku 2500 nových osobních vozů. Chce jednoho dodavatele, připraveno má až dvě a...

BlackBerry bude dodávat software pro jaguary a land rovery

Jaguar I-Pace

Příští generace automobilů britského výrobce luxusních automobilů Jaguar Land Rover bude vybavena softwarem kanadské...

Najdete na iDNES.cz