Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GM připravuje tiché brzdy, které nebudou trápit řidiče

aktualizováno 
Pískání brzd může být známkou jejich nadměrného opotřebení, někdy se ale objevuje téměř bez příčiny. V takovém případě bývá hodně otravné. Koncern GM už ale vyvíjí brzdy, které dokážou nepříjemné zvuky tlumit.

Tichý brzdový kotouč General Motors | foto: General Motors

Právě v těchto měsících testuje General Motors nové brzdy, které učiní jednou provždy přítrž nepříjemným zvukům. "Tichý" mechanismus jistě potěší nejen majitele drahých aut, ale i spoustu běžných řidičů, pro které je pískání a skřípění brzd nepříjemné a znejisťující.

U GM je nazývají brzdy s Coulombovým tlumením. To podle principu, který již v 18. století popsal známý fyzik Charles-Augustin de Coulomb. Jejich základem je zcela nově konstruovaný brzdový kotouč, který bývá největším zdrojem nepříjemných zvuků.

Plocha kotouče je totiž poměrně velká a snadno může docházet k různým vibracím, které se za určitých podmínek projevují právě jako nepříjemné zvuky.

Kotouč je vyroben sendvičovým způsobem a do jeho středu je zalit speciální kovový kruh, který před zatavením do kotouče podstoupí speciální ochrannou povrchovou úpravu. Středový kruh je tedy vlastně samostatný objekt, který tlumí vibrace kotouče. General Motors tento způsob tlumení přirovnává k utlumení zvonku tím, že k němu přiložíte například prst.

GM si od zavedení bezhlučných brzd slibuje především dramatické snížení stížností zákazníků na nepříjemné zvuky vycházející z tohoto ústrojí. Automobilka zároveň dodává, že i tyto nové brzdy upozorní řidiče na stav opotřebení brzdových destiček, ale místo zvuku nejspíš pomocí senzoru.

Z dlouhodobého hlediska by měla nová konstrukce brzdových kotoučů umožnit vyrábět účinnější, menší a lehčí brzdy než v současnosti. Tlumicí vlastnosti kotoučů totiž umožní použít materiály s vyššími koeficienty tření, které by při současné konstrukci byly zdrojem nepřijatelných zvuků.

Pokud půjde vše podle plánů, mohli bychom se s novou konstrukcí brzd setkat v automobilech již zhruba do tří let.Témata: General Motors, Hluk

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Podívejte se, jak trénuje rallyový speciál na rozbité české cesty

Škoda Fabia R5

U Valašského Meziříčí startuje 37. Kowax Valašská rally ValMez. Je úvodní soutěží letošního mistrovství republiky v...

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Policie shání 2500 aut. O vítězi rozhodne spotřeba, nechá ji sama změřit

Ilustrační foto

Policie ČR vypsala obří tendr na dodávku 2500 nových osobních vozů. Chce jednoho dodavatele, připraveno má až dvě a...

Najdete na iDNES.cz