Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemství automobilek v ohrožení: v Kanadě unikly plány jejich továren

aktualizováno 
Bezpečnostní expert objevil na nezabezpečeném serveru 157 GB citlivých dat. Byly mezi nimi i plány výrobních závodů Fordu, Tesly nebo Volkswagenu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Celkem 47 000 dokumentů s citlivým obsahem zálohovala kanadská společnost Level One Robotics and Controls zaměřující se na robotizaci a automatizace výrobních závodů na nezabezpečený server. 

Našli byste mezi nimi schémata a výkresy výrobních závodů, nastavení průmyslových robotů, ale i propustky a zaměstnanecké údaje. Ta nejcitlivější data, spojená s průmyslovým tajemstvím, patřila převážně nejvýznamnějším světovým automobilkám: Fordu, Toyotě, General Motors, FCA, Tesle nebo Volkswagenu. Mezi soubory byly i smlouvy o mlčenlivosti (tzv. NDA), které zmíněné kolosy se společností Level One uzavřely.

Naštěstí pro kapitány autoprůmyslu se tato data podle všeho nedostala do nepovolaných rukou. Na nezajištěném zálohovacím serveru je objevil bezpečnostní expert Chris Vickery, který případ popsal americkému listu The New York Times. Firma Level One Robotics nijak nezabezpečila přístup k dokumentům a bylo je možné i upravovat a přepisovat. Abyste získali informace o tom, jak se vyrábí Ford Focus, stačilo vám jen připojení k internetu a znalost umístění serveru.

„Přítomnost smluv o mlčenlivosti byla jasným signálem, že ani ostatní dokumenty nesmí jen tak na veřejnost,“ řekl Vickery. Level One se prostřednictvím svého šéfa Milana Gaska brání, že šance, že by se někdo k datům dostal, byla extrémně nízká, protože by musel znát jejich přesné umístění. Jeho společnost nicméně prošetří, jestli se informace nedostaly někam, kam neměly. Postižené automobilky celou situaci odmítly komentovat, nebo se nevyjádřily vůbec.

Celá situace ukazuje, že přes vyspělé zabezpečení mohou být velké společnosti zranitelné – zvláště přes dodavatele, kteří některé bezpečnostní prvky opomenou. 

Hackeři mohou útočit i na auta

Cestičky hackerů někdy vedou skutečně obskurními zákoutími. V roce 2013 získali informace o platebních kartách použitých v terminálech společnosti Target tak, že se dostali do systému firmy, která měla na starosti topení a ventilaci. V loňském roce 56 procent firem zaznamenalo podle výzkumu bezpečnostní firmy Ponemon Institute únik citlivých informací ve spojitosti s některým z dodavatelů.

Vzhledem ke komplikovanému systému dodavatelů je pro automobilky podobná otázka skutečně aktuální. Na druhou stranu mají ještě palčivější problém. Musí zajistit, aby se hackeři nedokázali nabourat do jejich výrobků: samotných aut. 

V roce 2015 již bezpečnostní experti dokázali na dálku ovládnout brzdy Jeepu Cherokee (čtěte podrobnosti). Dnes výrobci aut i jejich dodavatelé na podobné problémy myslí, např. Continental koupil izraelskou společnost Argus zaměřenou na zabezpečení proti hackerům. Tzv. propojených aut je však na silnici stále víc a pro nenechavce představují čím dál lákavější terč.

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Autovychytávky: Dominik bojuje s horkem, lednici nakonec ocenili chodci

Otestovali jsme autochladničku. Posloužila i jako krámek se zmrzlinou

Lednice původně určená do kufru auta se dá využít i jinak, redaktor iDNES.cz Dominik Vršanský to vyzkoušel. Největší...

Čtvereček, nebo kolečko? Čerpací stanice budou používat nové symboly

Ilustrační snímek

Kvůli jednotnému značení motorových paliv, které začne platit v celé EU od 12. října, budou stojany i tankovací pistole...

Vyrábět ferrari je zlatý důl, na tesle proděláte

Ferrari SP35

Rozdíly v zisku z prodeje těch nejluxusnějších vozů jsou obrovské. Zatímco Ferrari vydělává, Tesla a Bentley v roce...

Najdete na iDNES.cz