Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hamburk má semafor, který ukazuje sekundy do zelené

aktualizováno 
Na rušné křižovatce v Hamburku zavedli zkušební semafor, který na velkém displeji ukazuje kolik sekund zbývá, než červenou vystřídá zelená. Informace podává i opačně, kdy dává vědět, za jak dlouho zelenou vystřídá červený signál.

Nad semaforem ubíhá čas, který zbývá do změny signálu | foto: Město Hamburk

"Větší transparentnost na semaforech přinese bezpečnější a plynulejší provoz,“ řekl při zahájení provozu nové světelné signalizace senátor Hamburku Michael Freytag.

Novinka se zatím objevila jen na zkušební dobu a pouze na jedné křižovatce Balindamm/Alstertor v severoněmeckém hansovním městě. Jedná se o velmi frekventovanou dopravní tepnu, kterou denně projede podle údajů tamní radnice 72 tisíc vozů.

Nejen řidiči se ale mohou v Hamburku těšit z nových semaforů. Také světelná signalizace pro chodce totiž na některých místech ukazuje čas, který zbývá pro přejití přechodu nebo jak dlouho ještě budou čekat na zelené světlo.

Tabule s časem je umístěna nad semafory. Dobrou čitelnost mají zaručovat její velké rozměry. Je vysoká i široká 50 centimetrů, samotné číslice zabírají čtverec 26 centimetrů dlouhý. U semaforů pro chodce připravuje Hamburg už nyní další rozšíření na jiných křižovatkách.

O osudu časové signalizace pro řidiče rozhodnou výsledky testovacího provozu, který na křižovatce ulic Balindamm/Alstertor skončí na jaře příštího roku. Pak se ukáže, zda semafory s časovým ukazatelem znamenají přínos, nebo naopak mohou působit rušivě a odvádět pozornost řidičů.

Semafory

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Legendární Toyota Supra se vrací. Bude zas rychlá a zběsilá

Toyota GR Supra Racing

Sportovní kupé Toyota Supra se vrací. To je jisté už nějakou dobu, na autosalonu v Ženevě jsme se ovšem dočkali...

Automobilka Porsche prý zvažuje výrobu létajícího taxíku

Porsche Museum

Německý výrobce luxusních vozů Porsche zvažuje výrobu létajícího taxíku. Listu Automobilwoche to sdělil šéf prodeje...

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Najdete na iDNES.cz