Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hitem mezi mladými Čechy jsou černá auta

aktualizováno 
Mladí Češi nejraději jezdí černými vozy. Černá auta volí 21 procent tuzemských řidičů, kterým je mezi 18 a 29 roky.

Ilustrační foto | foto: Michal ŠafránekiDNES.cz

Mladí Češi nejraději jezdí černými vozy. Černá auta volí 21 procent tuzemských řidičů, kterým je mezi 18 a 29 roky. Obecně přitom čeští řidiči preferují auta červená, která zároveň považují za nejbezpečnější vzhledem k silničnímu provozu.

Dá se očekávat, že množství černých aut poroste, protože vlastní vůz si kupuje stále více mladých řidičů. Vyplývá to z průzkumu společnosti GE Money Auto.
Černá barva také zvítězila v preferenci mladých i v ostatních sledovaných zemích, tedy Německu, Maďarsku, Polsku a Rumunsku.

Odborníci na barvy přitom považují tmavá auta za méně bezpečná než auta světlá. Například za šera či v noci lze světlejší auto spatřit až ve čtyřnásobné vzdálenosti na rozdíl od aut tmavých. Ve stupnici bezpečnosti barev vede bílá a následuje ji červená barva.

Červená barva aut je mezi českými řidiči obecně nejoblíbenější s podílem 23 procent.

Výrazně přitom vítězí především u žen, zatímco u mužských řidičů je žádanější stříbrná metalíza. Například Němci jednoznačně preferují stříbrnou metalízu (24 procent), Rumuni pak auta bílé barvy (20 procent).

Poláci, stejně jako Češi, upřednostňují auta červené barvy a poněkud nerozhodní jsou v této oblasti Maďaři, kteří favorizují hned tři barvy najednou, a to červenou, modrou a bílou.

Barva nejpoužívanějšího auta v domácnosti (v % z těch, kteří vlastní alespoň jedno auto):

Podle marketingového ředitele GE Money Auto Jana Hrubého je při koupi auta bezpečnost jedním z nejdůležitějších kritérií. Zájemci ale hlavně kladou požadavky na aktivní bezpečnost, jako je systém ABS, airbagy, citlivost na boční vítr a podobně.

"Z našich zkušeností jednoznačně vyplývá, že bezpečnost je při koupi auta jedním z nejdůležitějších kritérií," doplňuje Jan Hrubý.

Exkluzivní průzkum provedla pro GE Money letos v lednu a únoru TNS AISA mezi respondenty v České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Německu, na reprezentativním vzorku dospělé populace jednotlivých zemí.

Preferované barvy auta ve věku 18 - 29 let
černá 21%
stříbrná 19%
modrá 17%
červená 15%
jiná 28%

Autoři: ,NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie shání 2500 aut. O vítězi rozhodne spotřeba, nechá ji sama změřit

Ilustrační foto

Policie ČR vypsala obří tendr na dodávku 2500 nových osobních vozů. Chce jednoho dodavatele, připraveno má až dvě a...

Mercedes se novým hybridem moc nechlubí. Tankuje totiž naftu

Mercedes se dal na cestu elektromotorů. Dostane je benzinové C i naftové E

Je to jistě záměr, že se tím Mercedes nijak zvlášť nechlubí. Do všech modelů od třídy C výš rychle nasazuje kompaktní...

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

Najdete na iDNES.cz