Nehoda

Nehoda | foto: Profimedia.cz

Hlášení nehod: limit se zvýší na 50 tisíc

  • 6
Policisty bude nutné přivolat k nehodě, při níž vznikla škoda vyšší než 50 tisíc korun. Dosud to bylo o třicet tisíc méně.

Povinnost hlásit nehodu policistovi však platí i při škodě nižší než 50 tisíc korun v případě, že se účastníci nehody nedohodnou na tom, kdo škodu způsobil, tedy kdo nehodu zavinil.

Zranění se hlásit musí
Stejně jako zůstává v platnosti povinnost okamžitě nahlásit nehodu, při níž došlo ke zranění nebo usmrcení lidí nebo byla způsobena škoda na majetku třetí osoby. Tím se rozumí například poškozený plot či budova, ale i přejetý pes či jiné domácí zvíře.

Jinak se základní povinnosti řidičů při dopravní nehodě nemění. Řidič, který měl účast na nehodě, tedy musí neprodleně zastavit a nepít alkoholické nápoje (a nepožívat jiné návykové látky). Prakticky to lze vykládat tak, že není možné si dát "panáka“ proti stresu až do chvíle, než nehodu vyšetří na místě policie.

Dále musí účastník nehody označit místo kolize, prokázat si s ostatními účastníky totožnost a vzájemně si s nimi sdělit potřebné údaje o vozidlech.

Kromě toho je řidič povinen udělat vše pro zabránění vzniku další škody a spolupracovat s policií při zjišťování skutkové podstaty nehody.

Zajímavostí je, že v tomto bodě prokazuje nový zákon jistou terminologickou nevyváženost, protože nehoda se podle znění zákona má hlásit nikoliv policii jako takové, ale policistovi. Ale například poškození pozemní komunikace nebo životního prostředí se má zase pro změnu hlásit policii. Ve výkladu zákona jsme rozdíl mezi policií a jejím jedním příslušníkem nenašli.

Co dělat při nehodě?

Doporučený postup pro účastníky dopravní nehody podle Autoklubu ČR:

* neprodleně zastavit vozidlo na bezpečném místě, vypnout zapalování a zapnout varovná světla

* obléci si výstražnou vestu a ve správné vzdálenosti umístit výstražný trojúhelník (připomínáme, co stále platí: na dálnici a silnici pro motorová vozidla 100 m, na silnici 50 m za vozidlo)

* nepít alkoholické nápoje, v některých případech raději ani nekouřit a nedovolit to ani jiným

* u havarovaných vozidel vypnout zapalování

* zjistit, zda někdo z účastníků nehody není zraněn

* zjistit, zda nehrozí nějaké bezprostřední nebezpečí (např. zda někde nevytéká benzin); v případě nebezpečí vykázat přítomné do bezpečné vzdálenosti, zraněné přesunout do bezpečí

* nehodu se zraněním nebo usmrcením osob nebo se škodou na vozidle nad 50 tisíc korun ohlásit policii (systém jednotného záchranného systému by měl zafungovat tak, že jedním telefonátem se zajistí i příjezd zdravotníků a hasičů na místo nehody)

* došlo-li ke zranění, poskytnout podle možnosti první pomoc, přitom přednostně ošetřovat především lidi s masivním krvácením a v bezvědomí

* ponechat vozidla až do příjezdu policie ve stavu, v jakém se nacházejí po nehodě (pokud není nutno jejich polohu měnit z důvodů vyproštění nebo ošetření zraněné osoby)

* s ostatními účastníky nehody si prokázat totožnost

* požádat i svědky na nehodě nezúčastněné o sdělení jejich jména, adresy, popř. také telefonního čísla (každý právník potvrdí, že to je zvlášť důležité pro případ dalšího vyšetřování nehod)

* setrvat na místě nehody do příjezdu policie a řádného vyšetření dopravní nehody

* poznamenat si časové údaje o nehodě, kdy k ní došlo, kdy přijela na místo policie, registrační značku vozidla policie a jméno vyšetřujícího policisty

* při poškození auta, pokud to umožňují okolnosti, předběžně vyplnit formulář pojišťovny

Ohlášení nehody
Když hlásíte nehodu telefonem, nezapomeňte sdělit:

- své jméno a příjmení
- místo, kde došlo k nehodě (pokud možno co nejpřesněji)
- zda došlo při nehodě ke zranění osob, nebo nemohou-li lidé některé z vozidel opustit
- zda hrozí požár nebo ekologická škoda (např. když vytékají z vozidel pohonné hmoty)
- brání-li vozidla dalšímu provozu a v jakém rozsahu