Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Supersporty se budou muset ztišit. Evropa zpřísní hlukové limity aut

aktualizováno 
Evropský parlament schválil návrh nařízení, které by přikázalo výrobcům automobilů výrazně snížit hlučnost nových vozidel. Cesta návrhu do praxe bude ještě spletitá, nicméně zpřísnění hlukových limitů je téměř jisté. Týkat se bude i supersportů.

Supersporty mají speciální podmínky, mohou být o něco hlučnější než obyčejná auta. | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

Návrh nařízení o snížení hlukových limitů počítá se snížením maximální povolené hladiny intenzity zvuku ze současných 74 decibelů pro běžná auta na 68 decibelů. Změnit se má i metodika testování automobilů. Návrh zároveň počítá s tím, že by například elektromobily měly být vybaveny zařízením, které by naopak vytvářelo hladinu hluku tak, aby byli chodci dostatečně informováni o přítomnosti takového vozu.

Decibel

Decibel je logaritmická jednotka vyjadřující podíl dvou hodnot. Pokles o 3 dB vyjadřuje zeslabení na poloviční hluk, naopak zesílení o 3 dB znamená dvojnásobný hluk.

20 dB - šeptaný hlas
50 dB - hovor, tiše jedoucí automobil, tiché ulice
80 dB - křik, hlučné ulice
90 dB - pneumatická vrtačka
100 dB - v blízkosti vlaků, těžkých nákladních aut
120 dB - rachot hromu
140 dB - siréna námořní lodi, proudové letadlo
150 dB - sopečný výbuch
160 dB - start rakety

Hluk od zhruba 120 dB je už vnímán jako bolest.

Vzniknout by také měla metodika testování povrchů silnic, EU chce vytvořit tlak na to, aby se stavěly takzvané tiché vozovky. Automobily by také mohly dostat hlukové štítky, podobně jako mají své energetické štítky pneumatiky. Poslanci tak výrazně pozměnili návrh Evropské komise, který byl podle jejich mínění příliš zjednodušující. Konkrétní předpis tak ještě zřejmě dozná řady změn.

"Negativní účinky chronického působení hluku jsou vědecky přesvědčivě dokázány, návrh komise se však zaměřil v podstatě pouze na hluk vytvářený motory automobilů," řekl po přijetí návrhu zpravodaj Miroslav Ouzký. "Moje představa byla vždy o něco komplexnější a jsem přesvědčen, že by v budoucnu tato legislativa měla mapovat i vliv silničního povrchu, kvality pneumatik, aerodynamického hluku a řízení dopravy," dodal.

To v podstatě potvrzuje i europoslankyně a členka Výboru pro dopravu a cestovní ruch Olga Sehnalová: "Zavedení nových pravidel pro hladinu hluku z aut musí jít ruku v ruce s budováním kvalitních silnic. Prostředí, ve kterém se auta pohybují, má na tento problém nemalý vliv," uvedla a dodala, že orgány by také měly věnovat pozornost podpoře MHD.

Snížení hlukového limitu ze 74 na 68 decibelů znamená prakticky snížení maximální intenzity zvuku téměř na čtvrtinu. To bude od automobilek vyžadovat další výrazné investice, přitom již v současnosti si výrobci lámou hlavu s tím, jak mají splnit nároky na emise CO2. Výsledkem zřejmě budou opět o něco přiškrcené motory, které sice nabídnou zajímavou hodnotu maximálního výkonu, ale odezva na sešlápnutí plynového pedálu bude ještě letargičtější než u již dnes euronormami svázaných jednotek.

Doslova likvidační by pak mohly nové hlukové limity být pro výrobce supersportovních vozů, kteří si na dokonalém zvuku svých motorů dávají záležet. Dnes pro ně platí výjimka, takzvaná Lex-Ferrari, která dovoluje vozům s výkonem nad 140 kW (a výkonovou hmotností přes 75 kW na tunu) současný limit překročit o jeden decibel, intenzita zvuku u nich tedy může být o čtvrtinu vyšší.

Návrh s podobnou výjimkou pro superauta počítá, avšak konkrétní podoba zatím není jasná, navíc i tak bude snížení pro supersporty velmi citelné. Podle původního návrhu komise měly vozy s poměrem výkonu k hmotnosti větším než 150 kW na tunu dostat limit 69 decibelů, tedy onu výjimku jednoho decibelu.

Poslanci však v pozměňovacím návrhu přece jenom na superauta mysleli víc. Pro auta s poměrem výkonu ke hmotnosti menším než 125 kW/t by platil limit 68 dB, pro vozy s poměrem mezi 125 kW/t a 150 kW/t by platil limit 70 dB a auta s poměrem větším než 150 kW/t mají mít limit 73 dB. Speciální kategorií by pak měla být opravdová superauta se čtyřmi a méně sedadly a poměrem výkonu k hmotnosti větším než 200 kW (a sedadlem řidiče nejvýše 450 mm nad zemí). Pro ta by pak mohl platit limit 74 dB. I to je však proti současnému stavu snížení a ryk a zpěv motorů by se tak přece jenom měl zklidnit.

Navíc není jisté, která varianta nakonec bude přijata, byť návrh poslanců je samozřejmě tou pravděpodobnější verzí. Podobná nejistota panuje i v oblasti nákladních automobilů, tam byl původně navržen maximální limit 78 decibelů pro nejtěžší vozy nad 12 tun, v návrhu poslanců zůstává zachována současná hodnota 81 dB, pro lehčí náklaďáky se však mají normy zpřísnit.

I rychlost zavádění nového předpisu zůstává otázkou, v návrhu komise se počítalo s postupným snižováním ve třech fázích, které by začaly platit dva, pět a sedm let po jeho schválení. Poslanci navrhují skokové zavedení přísnějších limitů do šesti let po schválení s tím, že do osmi let by se vozidla, která sice byla schválena ještě podle starých metod, ale nové limity neplní, už nemohla prodávat.

Jak se měří hluk

ISO 362

V současnosti se hluk motorových vozidel pro účely homologace měří podle normy ISO 362. Vozidlo se přibližuje konstantní rychlostí k testovacímu úseku o délce 20 metrů. Jakmile příď auta dosáhne začátku úseku, je plynový pedál sešlápnut naplno a akcelerující vozidlo projede úsekem. Když záď auta opustí měřicí oblast, je plynový pedál zcela povolen. V polovině měřicího úseku se nachází ve vzdálenosti 7,5 metru od jeho osy mikrofony umístěné ve výšce 1,2 metru nad vozovkou. Ty měří hluk auta, test se typicky opakuje třikrát a jako rozhodující údaj je brán ten nejvyšší naměřený. Norma definuje i tvar a minimální velikost plochy pokryté zkušební komunikací předepsaných parametrů. V okolí 50 metrů od středu oblasti se navíc nesmí nacházet žádné objekty výrazně odrážející zvuk. Definován je i převodový poměr, který má mít automobil zařazený. Při nájezdové rychlosti 50 km/h to má být takový stupeň, při kterém bude motor točit 75 % otáček maximálního výkonu u vozů s výkonem do 225 kW, pro auta silnější je to 50 % otáček. Obdobně se určuje převodový poměr v druhém možném způsobu měření, kdy naopak má auto po akceleraci dosáhnout rychlosti 50 km/h na konci testovacího úseku (a nájezdová rychlost tak musí být určena předchozími pokusy).

Nejčtenější

Test zimních pneumatik pro SUV
Suverenita SUV je v zimě zrádná. Pohon všech kol zimní gumy nenahradí

„Kvalitní zimní pneumatiky jsou bezpodmínečně nutné i u pohonu všech kol,“ varují odborníci, kteří otestovali pláště pro velká SUV v rozměru 235/55 R 17. Ty...  celý článek

Opel Insignia první generace
Ojetý Opel Insignia boduje cenou. Minusem je prostor a kila

Insignia na trhu s ojetými automobily prodejní rekordy netrhá. To se přirozeně projevuje na cenách vozů. Jako ojetina tak přijde levněji i o desítky tisíc ve...  celý článek

Ferdinand Porsche se svým zkušebním, nejúspěšnějším vozem Volkswagen Brouk
Vychází kniha o Porscheho začátcích pod hákovým křížem

Pro Ferdinanda Porscheho bylo bodem zvratu setkání s Adolfem Hitlerem. Po špatných obchodech byl automobilový inženýr značně zadlužený, když v květnu roku 1933...  celý článek

Tatra 600 Tatraplan
První prototypy Tatraplanu byly fiaskem. Musel pomoci vězněný Ledwinka

První poválečný aerodynamický osobní automobil z Kopřivnice se měl jmenovat Autoplan. Za jeho úspěšným dotažením do stavu vhodného pro sériovou výrobu stál i...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Nová Dieselgate, tentokrát u kamionů. Německo loví podvádějící dopravce

Řada velkých nákladních aut podle všeho jezdí i na našich silnicích s odpojeným systémem čištění výfukových plynů. Stačí k tomu krabička z internetu za 80 eur....  celý článek

Další z rubriky

Nissan Dayz Roox
Japonská aféra: výrobce hliníku lhal o kvalitě, automobilky mají poplach

Druhý největší výrobce oceli v Japonsku Kobe Steel se přiznal, že falšoval údaje o kvalitě některých produktů dodaných zhruba 200 společnostem. Mezi nejvíce...  celý článek

Řidič, volant, řízení
Jezdíte v autě, nebo latríně? Ukliďte si i klimatizaci

Čas prosezený v autě už pomalu konkuruje tomu strávenému v obývacím pokoji na gauči. Za volantem tráví většina řidičů takovou dobu, že na čtyřech kolech jedí,...  celý článek

Škoda Rapid Spaceback ScoutLine
VW dál plánuje levné auto pro Čínu. Indii má na starost Škoda

Navzdory zmrazení jednání s indickou Tata Motors pokračuje Volkswagen v plánu na vstup do segmentu levných aut. Do roku 2020 chce mít dvě nové modelové...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.