Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Holky a motorky aneb půvab motocyklové reklamy

aktualizováno 
Reklama se na moderního člověka valí ze všech stran. Agresivní, vlezlá, často hloupá, kdy je člověku trapně za její tvůrce. Čas od času se však něco povede. To, co za něco stojí, většinou vynese na povrch čas. Někdy také ne... Podívejme se, jak naložil čas s reklamou na motocykly.

Letmá exkurze po inzerátech na motocykly minulosti nejspíše vzbudí pobavený úsměv nad milou atmosférou starých dobrých časů, někdy i nad jakousi roztomilou naivitou. A stejně jako sbírání a renovace veteránů, tak i tyto související, dnes již můžeme směle říci artefakty, mají své příznivce a sběratele.

Někteří podnikavci s nimi také čile obchodují – nejvíce jich lze nalézt na eBay, případně na stránkách shopů, specializujících se na online prodej plakátů a tisků, jako je třeba art.com nebo allposters.com. Ceny se pohybují v závislosti na atraktivitě tématu, rozměru a zarámování od pěti do několika desítek dolarů.

Z inzerátů je patrné, že k triku s nasazením sličné ženy s rozevlátými kadeřemi (ať už kreslené, nebo skutečné) se tvůrci uchylovali dosti často.

Sexuální revoluce v šedesátých letech dokonce způsobila, že dívky na inzerátech italského dealera Suzuki ze sebe začaly strhávat prádlo…

Plakáty s motocykly nevznikaly jen v minulosti. Na síti dnes najdete kvanta pokusů prodat vám plakáty polosvlečených ženštin s podezřele neuvěřitelnými poprsími na roztodivných strojích, kterým však na rozdíl od kouzelných starých prospektů a inzerátů jaksi chybí  vkus.

Abychom však jen staromilsky nelamentovali – i dnes vznikají kvalitní a kouzelné reklamy a plakáty na motocykly a skútry. Takovou nadčasovou jistotu v tomto směru poskytují PR materiály italských značek, které si na styl potrpí.

Nejlepším příkladem je klasický výrobce skútrů Vespa, pěkné věci se obvykle dají nalézt v materiálech Moto Guzzi nebo za hranicemi Itálie u expandující rakouské KTM.

Velmi pěkný počin připravila pro letošní rok ale také zmrtvýchvstalá britská značka Triumph, pro kterou nafotila kalendář 2008 známá fotografka Tanya Chalkin – některé z dvanácti fotografií jsou ke zhlédnutí na tanyachalkin.com.

Uvidíme, které reklamy budou sbírat naši potomci v roce 2058 nebo 2108, pokud je takovéhle dnešní "vykopávky" budou vůbec zajímat. Spíše to ale neuvidíme – a to je možná taky dobře...

Motocyklové reklamy
NEZAPOMEŇTE NA FOTOGALERII! ZDE

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Motofotka týdne: Na dvou kolech se na pokryteckou korektnost nehraje

Krásky Motosalonu 2018

Na jarním motocyklovém veletrhu v Brně se zatím vliv současné opatrnické nálady neprojevil a mezi naleštěnými motorkami...

Nová Jawa 350 OHC Special překvapením motovýstavy v Praze

Jawa 350 OHC Special

Bez ohledu na venkovní mrazy startuje motorkářská sezona tradiční výstavou v pražských Holešovicích. Největším letošním...

Každá osmá oběť silničních nehod je motorkář. Někteří stále bez helmy

Nabouraná motorka Kawasaki. (27.6.2014)

Loni zahynulo na silnicích 64 motorkářů, dalších 418 bylo těžce zraněno. Motocyklisté v roce 2017 zavinili 58 procent...

Najdete na iDNES.cz