Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Honda FCX tankuje vodík

aktualizováno  14. března 13:06
Jedním z lákadel právě probíhajícího autosalonu v Ženevě je na stánku Hondy model FCX, první automobil na světě, který dostal osvědčení jako vozidlo s nulovými emisemi (Zero Emission Vehicle – ZEV).

Automobilka Honda se vývojem vozidla na palivové články zabývá již několik let. Snaha tohoto japonského výrobce vyústila v září roku 1999 k představení prvních prototypů FCX-V1 a FCX-V2. Následující rok byl představen čtyřmístný prototyp FCX-V3.

K vývoji ekologického automobilu přispěl i kalifornský institut pro vývoj palivových článků (California Fuel Cell) a japonské ministerstvo dopravy, kteří dali souhlas s testováním vozů na veřejných komunikacích v USA a Japonsku.

Tím získala Honda mnoho dat a cenných zkušeností s provozem automobilu na palivové články, což vedlo k urychlení do té doby velmi pomalého vývoje.

Výsledkem je Honda FCX, vůz vycházející z prototypu FCX-V4, který spatřil světlo světa v roce 2001. Oproti prototypu je nový model výkonnější a bezpečnější. Svým vzhledem, délkou 4 165 mm, šířkou 1 760 mm, ani výškou 1 645 mm nijak nevybočuje z řady "běžných" automobilů, což jistě pomůže s jeho začleněním do provozu.

K výrobě elektřiny pro elektromotor Hondy FCX je použito palivového článku využívajícího vodík. Pohonná jednotka vozu nabízí výkon 60 kW (82 k) a při točivém momentu 272 Nm se zrychlení FCX neliší od modelu Civic. Palivová nádrž o objemu 156,6 litru obsahuje vodíkový plyn stlačený na 350 atmosfér a dovoluje vozu dojezd až 355 kilometrů, a to maximální rychlostí 150 km/h.

První automobily s palivovými články byly uvedeny na trh v Japonsku a USA koncem roku 2002. Asi 30 vozů ročně bude dodáno pro metropolitní oblast Tokia a zhruba stejné množství poputuje do státu California v USA.

Vozy Honda FCX budou nejdříve nabídnuty organizacím a civilnímu obyvatelstvu k pronájmu za nízké ceny, s cílem přesvědčit veřejnost o výhodách tohoto pohonu. Prvním odběratelem se koncem loňského roku stalo město Los Angeles, které zařadilo 5 automobilů FCX do svého vozového parku. Zaměstnanci městské správy je využívají pro práci i cestu do zaměstnání.

Honda již nyní intenzivně pracuje spolu s městy Los Angeles a Tokio na rozvoji infrastruktury čerpacích stanic potřebných pro tankování do vozidel poháněných vodíkem.

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Toyota má nový královský sedan, který neznáte. Teprve třetí za 50 let

Toyota Century

Se značkou Toyota si v Evropě málokdo spojuje luxusní limuzíny s velkými motory. Pro nás je to značka s dobrým poměrem...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

BMW má zase superkupé. Českou cenu má zatím jen diesel za 2,7 milionu

BMW 8 2018

BMW začne na podzim prodávat velké luxusní kupé řady 8, která se tak vrací do hry po téměř dvaceti letech, kdy se...

Najdete na iDNES.cz