Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Honda FCX tankuje vodík

aktualizováno  14. března 13:06
Jedním z lákadel právě probíhajícího autosalonu v Ženevě je na stánku Hondy model FCX, první automobil na světě, který dostal osvědčení jako vozidlo s nulovými emisemi (Zero Emission Vehicle – ZEV).

Automobilka Honda se vývojem vozidla na palivové články zabývá již několik let. Snaha tohoto japonského výrobce vyústila v září roku 1999 k představení prvních prototypů FCX-V1 a FCX-V2. Následující rok byl představen čtyřmístný prototyp FCX-V3.

K vývoji ekologického automobilu přispěl i kalifornský institut pro vývoj palivových článků (California Fuel Cell) a japonské ministerstvo dopravy, kteří dali souhlas s testováním vozů na veřejných komunikacích v USA a Japonsku.

Tím získala Honda mnoho dat a cenných zkušeností s provozem automobilu na palivové články, což vedlo k urychlení do té doby velmi pomalého vývoje.

Výsledkem je Honda FCX, vůz vycházející z prototypu FCX-V4, který spatřil světlo světa v roce 2001. Oproti prototypu je nový model výkonnější a bezpečnější. Svým vzhledem, délkou 4 165 mm, šířkou 1 760 mm, ani výškou 1 645 mm nijak nevybočuje z řady "běžných" automobilů, což jistě pomůže s jeho začleněním do provozu.

K výrobě elektřiny pro elektromotor Hondy FCX je použito palivového článku využívajícího vodík. Pohonná jednotka vozu nabízí výkon 60 kW (82 k) a při točivém momentu 272 Nm se zrychlení FCX neliší od modelu Civic. Palivová nádrž o objemu 156,6 litru obsahuje vodíkový plyn stlačený na 350 atmosfér a dovoluje vozu dojezd až 355 kilometrů, a to maximální rychlostí 150 km/h.

První automobily s palivovými články byly uvedeny na trh v Japonsku a USA koncem roku 2002. Asi 30 vozů ročně bude dodáno pro metropolitní oblast Tokia a zhruba stejné množství poputuje do státu California v USA.

Vozy Honda FCX budou nejdříve nabídnuty organizacím a civilnímu obyvatelstvu k pronájmu za nízké ceny, s cílem přesvědčit veřejnost o výhodách tohoto pohonu. Prvním odběratelem se koncem loňského roku stalo město Los Angeles, které zařadilo 5 automobilů FCX do svého vozového parku. Zaměstnanci městské správy je využívají pro práci i cestu do zaměstnání.

Honda již nyní intenzivně pracuje spolu s městy Los Angeles a Tokio na rozvoji infrastruktury čerpacích stanic potřebných pro tankování do vozidel poháněných vodíkem.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Nová Audi A6 startuje. Nejdůležitější jsou nafťáky, dieselgate navzdory

Audi A6

Vypadá jako o kousíček zmenšená vlajková loď ingolstadtské značky. Od A8, která před nedávnem vstoupila do prodeje,...

Nová tvář Škody Fabia odhalena. Pod kapotou má jen tříválcové benziny

Faceliftovaná příď Škody Fabie

Přepracovaná Fabia zažije premiéru na ženevském autosalonu začátkem března. Malá škodovka dostane nové přední...

Nová Kia Ceed odhalena. Přišla o apostrof, dostala moderní techniku

Třetí generace Kie Ceed se představuje

Třetí generace Ceedu se veřejnosti oficiálně představí začátkem března na autosalonu v Ženevě. Auto stojící na zcela...

Najdete na iDNES.cz