Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavouci dostali echo, že má honda taky mouchy

aktualizováno 
Jmenuje se Cheiracanthium inclusum a začíná způsobovat pěknou paniku. Nikdo neví, odkud se bere, ale jeho sítě v palivových nádržích trápí Mazdu a Hondu.

Honda Accord | foto: Honda

Začátkem března se američtí majitelé mazd dozvěděli o malém pavoučkovi, kvůli kterému musí do servisů. Automobilka svolala v USA 52 tisíc exemplářů Mazdy 6. Podle Amerického úřadu pro bezpečnost totiž existuje riziko, že sítě tohoto členovce ucpou pojistný ventil nádrže a to může vést až k jejímu prasknutí, úniku paliva a požárům.

Na tuto zprávu zareagovali i ochránci zvířat z organizace PETA a žádají řidiče, aby auto, v kterém najdou pavoučí sítě, věnovali jejich organizaci. PETA se prý velmi ráda postará jak o auto, tak o pavouka, kterému poskytne nový domov. Po podobné výzvě už má organizace jeep od řidiče, který měl chronický strach z myší a jednu z nich našel právě ve svém autě.

Pavoučí manuál

Problémy s invazí pavouků už ale řeší i Honda. Podle deníku Los Angeles Times sice nezahájila stejnou svolávací akci jako Mazda, ale upozornila své dealery, aby pavouky hledali přímo v autosalonech. Počet případů, kdy byl pavouk objeven přímo v hondách, sice není znám, ale bylo jich dost na to, aby firma vydala speciální manuál co s pavoukem dělat.

"Jednalo se o stejné případy a o stejný druh pavouka," řekl tiskový mluvčí automobilky Chris Martin. Honda myslí, že pavouk se do nádrže dostává přes víčko nádrže, protože "sice těsní dobře, ale není hermetické natolik, aby se přes něj do nádrže nedostaly menší částečky". A právě tudy se pravděpodobně pavouk proplíží do temných prostor nádrže, kde spřádá své sítě.

Podle entomologa Johna Trumla z Kalifornské univerzity ale nelezou pavouci do nádrží v garážích u zákazníků, ale už před montáží do automobilů.

"Pravděpodobně se tak stane už v některých skladištích výrobce. Pavouk je noční lovec a temná nádrž mu slouží jako dobré místo, kde strávit den, než vyrazí v noci za svou kořistí."

Mohlo by vás zajímat

Sháníte nové auto? Veliká nabídka na Automodul.cz.

Tiskový mluvčí Mazdy nicméně tvrdí, že pavouci se automobilech objeví až poté, co vozy opustí jejich továrnu. Pochybuje totiž, že by pavouk mohl přežít tak dlouhou dobu v palivové nádrži bez jakéhokoliv problému. Zajímavé je, že pavoučí sítě se objevily u modelů Hondy Accord vyrobených v letech 2008 - 2009, tedy ve stejné době, kdy byly vyrobeny i pavoučí mazdy, které míří do servisů. Jak a kdy se pavouci do aut dostávají ale stále zůstává záhadou.

Autor:


Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Další z rubriky

Škoda Vision RS: první ochutnávka nástupce Rapidu

Škoda Vision RS

Nástupce Škody Rapid se odhaluje. Koncept Vision RS automobilka ukáže na autosalonu v Paříži začátkem října a sériové...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Autofotka týdne: Krásné unikátní kombi Bentley je křížené s mercedesem

Bentley S2 Wendler

Zlatá šedesátá, řeknete si, když si prohlédnete výjimečné kombi Bentley, které na zakázku vytvořila německá karosárna...

Najdete na iDNES.cz