Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavouci dostali echo, že má honda taky mouchy

aktualizováno 
Jmenuje se Cheiracanthium inclusum a začíná způsobovat pěknou paniku. Nikdo neví, odkud se bere, ale jeho sítě v palivových nádržích trápí Mazdu a Hondu.

Honda Accord | foto: Honda

Začátkem března se američtí majitelé mazd dozvěděli o malém pavoučkovi, kvůli kterému musí do servisů. Automobilka svolala v USA 52 tisíc exemplářů Mazdy 6. Podle Amerického úřadu pro bezpečnost totiž existuje riziko, že sítě tohoto členovce ucpou pojistný ventil nádrže a to může vést až k jejímu prasknutí, úniku paliva a požárům.

Na tuto zprávu zareagovali i ochránci zvířat z organizace PETA a žádají řidiče, aby auto, v kterém najdou pavoučí sítě, věnovali jejich organizaci. PETA se prý velmi ráda postará jak o auto, tak o pavouka, kterému poskytne nový domov. Po podobné výzvě už má organizace jeep od řidiče, který měl chronický strach z myší a jednu z nich našel právě ve svém autě.

Pavoučí manuál

Problémy s invazí pavouků už ale řeší i Honda. Podle deníku Los Angeles Times sice nezahájila stejnou svolávací akci jako Mazda, ale upozornila své dealery, aby pavouky hledali přímo v autosalonech. Počet případů, kdy byl pavouk objeven přímo v hondách, sice není znám, ale bylo jich dost na to, aby firma vydala speciální manuál co s pavoukem dělat.

"Jednalo se o stejné případy a o stejný druh pavouka," řekl tiskový mluvčí automobilky Chris Martin. Honda myslí, že pavouk se do nádrže dostává přes víčko nádrže, protože "sice těsní dobře, ale není hermetické natolik, aby se přes něj do nádrže nedostaly menší částečky". A právě tudy se pravděpodobně pavouk proplíží do temných prostor nádrže, kde spřádá své sítě.

Podle entomologa Johna Trumla z Kalifornské univerzity ale nelezou pavouci do nádrží v garážích u zákazníků, ale už před montáží do automobilů.

"Pravděpodobně se tak stane už v některých skladištích výrobce. Pavouk je noční lovec a temná nádrž mu slouží jako dobré místo, kde strávit den, než vyrazí v noci za svou kořistí."

Mohlo by vás zajímat

Sháníte nové auto? Veliká nabídka na Automodul.cz.

Tiskový mluvčí Mazdy nicméně tvrdí, že pavouci se automobilech objeví až poté, co vozy opustí jejich továrnu. Pochybuje totiž, že by pavouk mohl přežít tak dlouhou dobu v palivové nádrži bez jakéhokoliv problému. Zajímavé je, že pavoučí sítě se objevily u modelů Hondy Accord vyrobených v letech 2008 - 2009, tedy ve stejné době, kdy byly vyrobeny i pavoučí mazdy, které míří do servisů. Jak a kdy se pavouci do aut dostávají ale stále zůstává záhadou.

Autor:


NejčtenějšíDalší z rubriky

Nissan vytvořil auto pro Evropany. Ti ho nechtěli, a tak definitivně končí

Nissan Pulsar

Nissan si na prodeje v Evropě nemůže stěžovat, meziročně mu rostou. Prodeje táhnou hlavní modely Qashqai, Juke a...

Vlajková loď Citroënu se představuje Evropě. Je to SUV bez 4x4 s tříválcem

Citroen C5 Aircross

Citroën zcela překopal nabídku svých modelů. Naposled přišla řada na nejvyšší model C5. Tradiční sedan a kombi...

Peugeot chystá nádherný kombík. Bude to lék na SUV-mánii?

Peugeot 508 SW 2019

Po jarní premiéře sedanu 508 představil Peugeot jeho praktičtější variantu kombi. Obě varianty jsou velmi povedené a...

Najdete na iDNES.cz