Hořčíkové víko kufru od vývojářů GM

Hořčíkové víko kufru od vývojářů GM | foto: GM

Nejúčinnější dieta je hořčíková, tvrdí General Motors

  • 24
Největší americká automobilka General Motors znovuobjevila hořčík. Použitím materiálu, který je lehčí než oblíbený hliník, chce snížit spotřebu svých aut.

Hořčík je o 75 procent lehčí než ocel, o 60 procent lehčí než titan a o třetinu lehčí než hliník. "Hořčík nám umožní snížit hmotnost některých plechů, a zlepšit tak využití paliva i ovládání a výkon automobilů," vysvětlil vývojář General Motors Paul Krajewski. Ovšem dodává, že je mnohem problematičtější vytvořit díl z odlehčeného materiálu než z oceli.

Firma teď testuje novou technologii tváření hořčíku za tepla. Kromě možnosti vytvořit mnohem komplikovanější díl má nová technologie další výhodu: materiál pak odolává korozi. Lehký materiál by tak mohl nahradit nyní používanou ocel a hliník.

Výrobci dosud tváří hořčík tradičními postupy. Má dobrou tažnost, dá se tedy dobře válcovat, ale další tvarování je problematické. GM si ovšem nechalo patentovat postup, při kterém magnesium zahřejí na 450 stupňů Celsia. Tváření hořčíkových plátů je pak přesnější a umožňuje tvorbu ostrých hran.

Vývojáři už také pracují na postupu, při kterém bude možné tvářet hořčíkové pláty za nižších teplot.

Použitím této technologie už vyrobili vnitřní panel víka kufru, které pak testovali. Lehký kov odolal 77 tisícům zavření kufru, které simuloval speciální robot, a pak ještě zatížení závažím o hmotnosti 250 kilogramů. Použitím hořčíku se na takovém dílu oproti hliníku ušetří kilogram hmotnosti.

Výrobci se také potýkali s korozí hořčíku, ale zahřátí podle receptu GM lehký kov ochrání. Při testování odolal hořčíkový díl 10 týdnů nepřetržitému skrápění solným roztokem, stoprocentní vlhkosti a extrémním teplotám.

Odlévaný hořčík používají automobilky už dlouhé roky. Jsou z něj rámy volantů, bloky motorů, skříně převodovek. Na karoserii ho zatím nikoho použít nenapadlo.

"Použití vysokopevnostních lehkých materiálů, jako je hořčík a hliník, je jedna z nejefektivnějších cest, jak vylepšit ekonomii provozu a jízdní výkony," popisuje Jon Lauckner, šéf vývoje u GM. Už teď se však ví, že nebude lehké najít dodavatele, který zajistí přísun dostatečného množství materiálu.

Odborníci odhadují, že do roku 2020 nahradí 60 kilogramů hořčíku na každém autě 250 kilogramů oceli a 60 kilogramů hliníku. To povede k úspoře až 15 procent hmotnosti, a ušetří se tak 9 až 12 procent paliva.

Magazín Automotive News zjistil, že GM chystá výrobu padesáti aut s použitím hořčíkových dílů, které nabídne zákazníkům k otestování.

Tlak na nižší spotřebu

Americký automobilový průmysl nyní hledá cesty ke snižování spotřeby pohonných hmot. Podle nových norem administrativy prezidenta Baracka Obamy se bude muset spotřeba nových automobilů prodávaných ve Spojených státech do roku 2025 snížit téměř na polovinu.

Obamova vláda tvrdí, že díky její regulaci ušetří spotřebitelé za pohonné hmoty během životnosti nového vozu koupeného v roce 2025 v průměru 8 tisíc dolarů (154 tisíc korun). Kritici opatření, včetně republikánského prezidentského kandidáta Mitta Romneyho, naopak poukazují na to, že uměle urychlované zavádění nových technologií bude mít za následek takový růst cen nových vozů, že se tím smažou jakékoli úspory u pump.

Máte na autě elektrony?

Elektronová kola jsou pojmem, moc sluší starým sporťákům. Třeba i slavnému škodováckému "eRku".

Škoda 110R

Proč se tak jmenují? "Elektron je obchodní název slitiny nejméně 90 procent hořčíku a nanejvýše 10 procent hliníku, která se dříve používala v technice jako materiál pro přesné tlakové lití," píše internetová encyklopedie Wikipedia.

Dnes se na výrobu litých kol používá hliník, ale označení elektron jim zůstalo.

Elektron a hořčík mají totiž nectnost v malé odolnosti vůči korozi. Vyjet s nimi na prosolené silnice, byly na vyhození.