Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hummer: hrdina z Perského zálivu a služebák Terminátora

  13:15aktualizováno  13:15
Chlapácký koráb, který na silnici trpí a v terénu je neporazitelný. Hummer H1 je vlastně tank upravený k civilnímu použití. Dovnitř se skoro nevejdete, po dálnici pojedete maximálně stotřicítkou, ale spíš míň a čerpadláře vídáte častěji než manželku. I přesto hummery někteří milují a Arnold Schwarzenegger si jich koupil hned pět, jakmile je začali vyrábět. Teď jde značka do rukou Číňanů.

Největší americká automobilka General Motors, která v pondělí vyhlásila bankrot, se dohodla na prodeji své legendární značky Hummer. Pro výrobce auta koncentrujícího sny o americkém autě sháněl GM zájemce téměř rok.

Šerifský Hummer H2

Novým majitelem vozu, který je tak trochu symbolem Ameriky, bude paradoxně čínská společnost Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery, jež tím vstoupí do autoprůmyslu. Podle bankéřů by prodej Hummeru mohl přinést GM mimo jiné zhruba 100 milionů dolarů (1,9 miliardy korun) v hotovosti.

Kořeny bojovníka

Předchůdce hummerů se poprvé objevil koncem 70. let, když firma AM General vyhrála tendr na dodávku mnohoúčelových kolových vozidel pro americkou armádu.

Původní označení vozidla bylo High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (HMMWV či Humvee). Automobily se proslavily hlavně ve válce v Perském zálivu, kde prokázaly velkou spolehlivost. Bylo jich tam nasazeno celkem 20 000. Nyní je už využívají armády asi 50 zemí světa, včetně české. Našim vojákům v Afghánistánu zapůjčily tyto vozy Spojené státy.

Modrý Hummer

Hummer H1

První civilní model pod názvem Hummer byl vyroben v roce 1992. Jedním z velkých milovníků hummerů, kterému se zásluhy za výrobu civilních verzí připisují, byl Arnold Schwarzenegger. Jeho přízeň k  tunám železa na čtyřech obřích kolech nicméně trochu ochladla poté, když se "Terminátor" stal kalifornským guvernérem a začal bojovat se znečištěným ovzduším. Hummer, pijící hektolitry benzinu, se ovšem také snažil trochu zazelenat. Vznikly tak prototypy na vodík a hybrid, který lze dobíjet ze zásuvky.

Kritici často poukazovali na to, že neohrabaně vyhlížející hummer je jen výstřelkem, který se automobilce prodražuje. S růstem cen ropy a pohonných hmot se totiž Američané začali zaměřovat na úspornější vozy a prodej těchto vozidel začal rychle klesat.

Do rukou General Motors přešla značka Hummer v roce 1999. Vojenské vozy Humvee stále vyrábí společnost AM General, která pro GM vyráběla některé další verze hummeru.

hummer made in china

Symbol amerického kapitalismu
bude vyrábět Čína - čtěte ZDE

Za osmnáct let se počet modelů civilních hummerů rozrostl. Klasická, nejhranatější, nejextrémnější a nejhummerovatější verze H1 se odporoučela z výroby v roce 2006.

Rapeři, fotbalisté, diskotékoví vyhazovači a vůbec všichni, kteří jsou rádi středem pozornosti, dnes kupují kulatější H2 a malý H3. Kdo chce hummer používat i k práci, volí pickup H3T. V takových případech je lepší odpustit si chromované ráfky o průměru minimálně dvacet palců, na které "hummeristé" své plechové obry s oblibou stavějí.

V Hummeru H3 v bílomodrých barvách městské policie bývají k vidění i pražští strážníci.

Hummer H3T

Hummer H3T

Loni se po celém světě prodalo 37 523 těchto automobilů, z toho 2 286 v Evropě. V roce 2007 to bylo 66 345. V ČR bylo v roce 2007 registrováno přes 230 vozidel značky Hummer.

Cena vozů značky Hummer se na českém trhu pohybuje většinou mezi jedním až dvěma miliony korun a nevýhodou je i jejich vysoká spotřeba, za což je automobil trnem v oku ekologů. Například Hummer H2 má šestilitrový motor, který vyžaduje 20 litrů paliva na 100 kilometrů pohybu. Jeho základní cena je 1 450 000 korun. Malý H3 startuje na necelých 850 tisících.

Hummer HX Concept

Hummer HX Concept

Autoři: ,


Témata: Hummer

Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Vyrábět ferrari je zlatý důl, na tesle proděláte

Ferrari SP35

Rozdíly v zisku z prodeje těch nejluxusnějších vozů jsou obrovské. Zatímco Ferrari vydělává, Tesla a Bentley v roce...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Najdete na iDNES.cz