Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HYmotion3: koncept pro chytrou horákyni

aktualizováno  12:49
Ani auto, ani skútr, ale zastřešená tříkolka s hybridním pohonem všech tří kol. Takhle si v Peugeotu představují ideální městský dopravní prostředek budoucnosti.

Peugeot HYmotion3 Compressor | foto: Peugeot

Studie futuristického vozítka se jmenuje HYmotion3 a jeho představení proběhlo v rámci pařížského autosalonu. Peugeot se chlubí naprostou originalitou tohoto návrhu – pravda je, že každé z použitých netradičních řešení už bylo někde k vidění a v některých případech i k ježdění. Ovšem takto je spojil do jediného stroje právě Peugeot a navíc to celé oděl do elegantního dresíku.

Na čem je tedy tato konstrukce postavena a kde to už případně bylo k vidění? Zastřešený skútr vyrábělo začátkem tohoto století BMW (model C1 je sem tam k vidění i u nás, většímu rozšíření bránila cena, tenkrát kolem čtvrt milionu) nebo v trochu jednodušším vydání Benelli (Adiva). Ani jeden ze strojů se však už nevyrábí.

Výhody střechy jsou zřejmé i školákovi: ochrání jezdce před deštěm, větrem i hmyzem a přiměje tak k uvažování o takovém stroji i pohodlné jedince štítící se těchto komplikací. V domovské Francii navíc postačuje k řízení takovéhoto stroje řidičák B, tedy stejný jako na auta.

Skořepina střechy je postavena z hliníku a uvnitř najdou místo dva pasažéři. V minulosti právě u BMW C1 (které bylo navíc vybaveno bezpečnostními pásy) probíhala debata o nutnosti vozit helmu. V různých státech k tomu přistoupili různě, což také tomuto stroji nepomohlo. Řidič Peugeotu HYmotion3 pásy nemá, zato helmu ano, což konvenuje s pohledem francouzské legislativy na věc.

Peugeot HYmotion3 Compressor

Ani tříkolka s touto konfigurací a nezávislým zavěšením předních kol není úplné novum. Aktuálně několik podobných modelů nabízí italské Piaggio, jehož příkladu následují někteří další výrobci. Podobně jako střecha tak zpřístupňují skútrové výhody a zážitky lidem, kteří se zase obávají vratkosti jednostopých vozidel.

Chvályhodné je, že ani dvojice kol vpředu nezvětšuje dramaticky rozměry HYmotionu3: šířka 82 cm umožní proplétat se kolonami v podstatě stejně dobře jako na motorce nebo skútru, ty mají v průměru kolem 70 cm, se zrcátky cca 90 cm. Právě zpětná zrcátka u peugeotu chybějí zcela – pilot je o situaci vzadu informován pomocí kamerky a displeje.

A teď k největší inovaci HYmotionu3, a tou je pohon všech tří kol. Každé z předních kol má u sebe elektromotor s výkonem 3 kW, který ze sebe vymáčknou lithium-ionové baterie, při deceleraci navíc dobíjené rekuperací. Tyto elektromotorky pracují při startu a jízdě nízkými rychlostmi do 10 km/h.

Zadní kolo je poháněno benzinovým motorem s objemem 125 ccm a přeplňováním, který již funguje ve stávajícím skútru Peugeot Satelis 125 Compressor. Maximální výkon je 15 kW (20 koní). V kombinovaném provozním modu benzin/elektrika, který by měl HYmotion3 využívat hlavně při akceleraci a za horších adhezních podmínek, dosahuje celkový výkon 29 koní.

Peugeot udává celkem svižné jízdní výkony, "maximálka" 110 km/h, zrychlení na 50 km/h za 2,8 s, na 100 km/h za 11,2 sekundy, a to i přes poměrně značnou hmotnost – 250 kg – s plnou nádrží. Ta je dimenzována na 13 litrů. Spotřeba v kombinovaném cyklu by se měla pohybovat kolem 2l/100 km, takže pokud jezdec dobře rekuperuje, může hypoteticky urazit až 600 km…

V poslední, stále více "zelenající" době se učíme i nový důležitý parametr: kolik gramů CO2 kdo vypustí za kilometr jízdy. HYmotion3 se chlubí tím, že v jeho případě je to v kombinovaném modu jen 47 gramů. Pokud budete jezdit pomalu a jen elektricky, tak je to samozřejmě nula.

Peugeot také zavádí další zajímavý termín: HYmotion3 je součástí trendu pokračující hybridizace. Zní to hrozně, ale snad to bude dobré a zvykneme si.
Za hybridizaci lze ostatně považovat i skutečnost, že na vývoji se podílely dva obvykle nespolupracující týmy: konstruktéři aut i skútrů Peugeot.

Výčet novot ale ještě není u konce. Například přední a zadní část stroje nepropojují žádné dráty ani hadičky, vše probíhá wireless, elektronicky. V tomto bodě se určitě někdo nevyvaruje skepse, pověst francouzských "elektrikářů" není bez poskvrnky. Pro pořádek zmiňme i vybavení ABS nebo osvětlení pomocí LED, což však dnes už patří k obvyklé výbavě každé slušné motorky, o autech nemluvě.

Pokud jde o budoucnost HYmotionu3, Peugeot se konkrétněji nevyjádřil. Je to zatím koncept mohutně demonstrující snad všechny pokrokové trendy v konstrukci samohybů, ale je pravděpodobné, že za pár let se budou v takovýchto tříkolových bublinách prohánět první pokrokoví mladíci.

Peugeot HYmotion3 Compressor

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

OBRAZEM: Podívejte se na perly pražského srazu harleyů

Harley-Davidson 115th Anniversary

Na oslavy 115. výročí založení legendárního amerického výrobce motorek Harley-Davidson dorazilo do Prahy přes 110 000...

Čínský žák CFMoto překonal japonského učitele, nejen cenou

Odpružení funguje překvapivě dobře a zvládá jak sportovní jízdu s pořádnými...

Že čínský gigant časem pošle na trh velkou motorku, která dožene japonskou konkurenci, se dalo čekat. Ale že to bude...

Před 130 lety se v Krásné Lípě narodil otec nejdelších motocyklů světa

Čechie

Severočeský konstruktér a výrobce motocyklů Albin Hugo Liebisch, který se narodil 26. července 1888, byl podle...

Najdete na iDNES.cz