Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HYmotion3: koncept pro chytrou horákyni

aktualizováno  12:49
Ani auto, ani skútr, ale zastřešená tříkolka s hybridním pohonem všech tří kol. Takhle si v Peugeotu představují ideální městský dopravní prostředek budoucnosti.

Peugeot HYmotion3 Compressor | foto: Peugeot

Studie futuristického vozítka se jmenuje HYmotion3 a jeho představení proběhlo v rámci pařížského autosalonu. Peugeot se chlubí naprostou originalitou tohoto návrhu – pravda je, že každé z použitých netradičních řešení už bylo někde k vidění a v některých případech i k ježdění. Ovšem takto je spojil do jediného stroje právě Peugeot a navíc to celé oděl do elegantního dresíku.

Na čem je tedy tato konstrukce postavena a kde to už případně bylo k vidění? Zastřešený skútr vyrábělo začátkem tohoto století BMW (model C1 je sem tam k vidění i u nás, většímu rozšíření bránila cena, tenkrát kolem čtvrt milionu) nebo v trochu jednodušším vydání Benelli (Adiva). Ani jeden ze strojů se však už nevyrábí.

Výhody střechy jsou zřejmé i školákovi: ochrání jezdce před deštěm, větrem i hmyzem a přiměje tak k uvažování o takovém stroji i pohodlné jedince štítící se těchto komplikací. V domovské Francii navíc postačuje k řízení takovéhoto stroje řidičák B, tedy stejný jako na auta.

Skořepina střechy je postavena z hliníku a uvnitř najdou místo dva pasažéři. V minulosti právě u BMW C1 (které bylo navíc vybaveno bezpečnostními pásy) probíhala debata o nutnosti vozit helmu. V různých státech k tomu přistoupili různě, což také tomuto stroji nepomohlo. Řidič Peugeotu HYmotion3 pásy nemá, zato helmu ano, což konvenuje s pohledem francouzské legislativy na věc.

Peugeot HYmotion3 Compressor

Ani tříkolka s touto konfigurací a nezávislým zavěšením předních kol není úplné novum. Aktuálně několik podobných modelů nabízí italské Piaggio, jehož příkladu následují někteří další výrobci. Podobně jako střecha tak zpřístupňují skútrové výhody a zážitky lidem, kteří se zase obávají vratkosti jednostopých vozidel.

Chvályhodné je, že ani dvojice kol vpředu nezvětšuje dramaticky rozměry HYmotionu3: šířka 82 cm umožní proplétat se kolonami v podstatě stejně dobře jako na motorce nebo skútru, ty mají v průměru kolem 70 cm, se zrcátky cca 90 cm. Právě zpětná zrcátka u peugeotu chybějí zcela – pilot je o situaci vzadu informován pomocí kamerky a displeje.

A teď k největší inovaci HYmotionu3, a tou je pohon všech tří kol. Každé z předních kol má u sebe elektromotor s výkonem 3 kW, který ze sebe vymáčknou lithium-ionové baterie, při deceleraci navíc dobíjené rekuperací. Tyto elektromotorky pracují při startu a jízdě nízkými rychlostmi do 10 km/h.

Zadní kolo je poháněno benzinovým motorem s objemem 125 ccm a přeplňováním, který již funguje ve stávajícím skútru Peugeot Satelis 125 Compressor. Maximální výkon je 15 kW (20 koní). V kombinovaném provozním modu benzin/elektrika, který by měl HYmotion3 využívat hlavně při akceleraci a za horších adhezních podmínek, dosahuje celkový výkon 29 koní.

Peugeot udává celkem svižné jízdní výkony, "maximálka" 110 km/h, zrychlení na 50 km/h za 2,8 s, na 100 km/h za 11,2 sekundy, a to i přes poměrně značnou hmotnost – 250 kg – s plnou nádrží. Ta je dimenzována na 13 litrů. Spotřeba v kombinovaném cyklu by se měla pohybovat kolem 2l/100 km, takže pokud jezdec dobře rekuperuje, může hypoteticky urazit až 600 km…

V poslední, stále více "zelenající" době se učíme i nový důležitý parametr: kolik gramů CO2 kdo vypustí za kilometr jízdy. HYmotion3 se chlubí tím, že v jeho případě je to v kombinovaném modu jen 47 gramů. Pokud budete jezdit pomalu a jen elektricky, tak je to samozřejmě nula.

Peugeot také zavádí další zajímavý termín: HYmotion3 je součástí trendu pokračující hybridizace. Zní to hrozně, ale snad to bude dobré a zvykneme si.
Za hybridizaci lze ostatně považovat i skutečnost, že na vývoji se podílely dva obvykle nespolupracující týmy: konstruktéři aut i skútrů Peugeot.

Výčet novot ale ještě není u konce. Například přední a zadní část stroje nepropojují žádné dráty ani hadičky, vše probíhá wireless, elektronicky. V tomto bodě se určitě někdo nevyvaruje skepse, pověst francouzských "elektrikářů" není bez poskvrnky. Pro pořádek zmiňme i vybavení ABS nebo osvětlení pomocí LED, což však dnes už patří k obvyklé výbavě každé slušné motorky, o autech nemluvě.

Pokud jde o budoucnost HYmotionu3, Peugeot se konkrétněji nevyjádřil. Je to zatím koncept mohutně demonstrující snad všechny pokrokové trendy v konstrukci samohybů, ale je pravděpodobné, že za pár let se budou v takovýchto tříkolových bublinách prohánět první pokrokoví mladíci.

Peugeot HYmotion3 Compressor

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Harley přepřahá na elektřinu, koupil startup na motorky na baterky

Redshift MX

Harley-Davidson investuje do motocyklového startupu Alta Motors. Firma ze Silicon Valley se zaměřuje na výrobu lehkých...

Každá osmá oběť silničních nehod je motorkář. Někteří stále bez helmy

Nabouraná motorka Kawasaki. (27.6.2014)

Loni zahynulo na silnicích 64 motorkářů, dalších 418 bylo těžce zraněno. Motocyklisté v roce 2017 zavinili 58 procent...

Motofotka týdne: Na dvou kolech se na pokryteckou korektnost nehraje

Krásky Motosalonu 2018

Na jarním motocyklovém veletrhu v Brně se zatím vliv současné opatrnické nálady neprojevil a mezi naleštěnými motorkami...

Najdete na iDNES.cz