Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypnotizace po francouzsku

aktualizováno 
Přízračný ocelově lesklý koncept najdeme v Paříži na stánku Citroënu. Hypnos má odvážně rozmáchlé křivky, vycizelované detaily a futuristický interiér. Od designérů Citroënu jsme ostatně na dobře odvedenou práci zvyklí.

Nepsané pravidlo říká, že když není autosalonová studie dneška malá a ekologická, musí to být crossover - tedy auto kombinující více druhů aut, povětšinou teréňák s čímkoliv jiným.

Hypnos všechny tyto požadavky splňuje: má hybridní pohon šetřící palivo a životní prostředí a crossover je to taky. Dostal totiž pohon 4x4, ale do bahna byste ho asi na výlet nevzali, to spíš do divadla.

Zvenku hypnos obléká umírněnou kovově stříbrnou, uvnitř je to ale duhová přehlídka barev, od žluté přes zelenou a modrou až k červené. Nastupuje se čtveřicí dveří otevíraných od sebe a nepřekáží středový sloupek. Na délku zabírá hypnos 4,9 metru místa, šířkou překonává o 17 centimetrů dva metry a vysoký je 158 centimetrů. Třímetrový rozvor napovídá, že uvnitř bude místa habaděj.

Kromě dotykových displejů, anatomicky tvarovaných sedadel a dalších lahůdek blízké i vzdálenější budoucnosti přivítá posádku speciální kamera, která si nastuduje řidiče. Podle toho, jakou náladu u něj rozpozná, nastaví barevné osvětlení interiéru.

Studii luxusního citroënu budoucnosti pohání hybridní soustrojí HYmotion4, ve kterém turbodieselovému motoru pomáhá elektromotor.

Přední kola pohání dvousetkoňový dvoulitr HDi (147 kW, 420 Nm), spřažený se šestistupňovou elektronicky ovládanou převodovkou. Zadní dvaadvacetipalcové ráfky (pneumatiky 275/40 R22) roztáčí elektromotor s výkonem 50 koní a 200 newtonmetry kroutícího momentu. Pouze na elektromotor umí hypnos ujet padesátkou až tři kilometry.

Nechybí ani Stop & start system vypínající motor třeba při čekání na semaforu.

Abychom se nebavili jen o ekologii: z nuly na stovku 1,8tunový hypnos vyrazí za 9,4 sekundy a kilometr s pevným startem urazí za 31 sekund. A maximálně umí uhánět 212kilometrovou rychlostí.

To všechno za 4,5 litru nafty. Emise CO2 jsou na úrovni 120 g/km. K vidění je na stánku 320 v hale 1 pařížského výstaviště do 19. října.

Citroën Hypnos

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Nový Peugeot 508 v plné parádě. Je to krásný fastback

Peugeot 508

Jednou z nejzářivějších premiér autosalonu v Ženevě, který otevírá za dva týdny, bude nová vlajková loď Peugeotu. Nová...

Pražský fantom konečně odložil masku. Nový Mercedes A v plné parádě

Nový Mercedes třídy A

To je to auto, které při neustálém brouzdání Prahou dráždilo kolemjdoucí. Bez maskování by budilo méně pozornosti, než...

Prozkoumali jsme nový Peugeot 508. Je nádherný, uvnitř místem neplýtvá

Peugeot 508

Nový zástupce značky Peugeot ve střední třídě je lehčí, ale také menší než předchůdce. Praktické vlastnosti velkoryse...

Najdete na iDNES.cz