Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hyundai ix-Metro: UFO z Nošovic?

aktualizováno 
Sama automobilka Hyundai říká, že tenhle koncept přináší "kosmický design do města". Bílá hybridní studie představená na autosalonu ve Frankfurtu by ale také mohla naznačovat podobu budoucího auta z Nošovic.

Hyundai ix-Metro | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

Hyundai ix-Metro je malým hybridním vozem kategorie CUV (Crossover Utility Vehicle). Je to necelé čtyři metry dlouhé, bachraté malé auto křížící různé automobilové druhy a čeledě.

Cílovou skupinou pětidveřového 2+2místného konceptu jsou v představách tvůrců mladí Evropané žijící ve městech. "Chtěli jsme, aby koncept ix-Metro byl něčím, co není z tohoto světa. Čerpali jsme inspiraci od NASA, a dokonce ze sci-fi filmů, protože kosmické lodě jsou všeobecně považovány za symbol pokroku a inovací," vysvětluje Rogelio J. Flores, šéfdesignér projektu ix-Metro.

Zvenku se zdá, že chybějící sloupky B naznačují použití konvenčních dveří zavěšených vzadu, konstruktéři ale nakonec dali přednost posuvným zadním dveřím.

Designéři inspirovaní filmy sci-fi zvolili pro přístrojovou desku bílý poloprůsvitný materiál podobný silikonu. Přístrojová deska nese centrální displej, který zobrazuje informace navigačního systému a umožňuje ovládat všechny klíčové funkce. Vesmírný speciál se samozřejmě nespokojí s klasickými zpětnými zrcátky, místo nich má kamery.

Důraz na ekologii, která je hlavním tématem letošního autosalonu, je u konceptu vyjádřen systémem pohonu. Hybridní ústrojí s výkonem 92 kW (125 k) tvoří benzinový tříválec s objemem 1,0 litru, který dostal plynule variabilní časování ventilů, přeplňování turbodmychadlem a přímé vstřikování a elektromotor, výkonem až 5 kW jej může popohnat elektromotor.

Hybridní systém poskytuje největší točivý moment 157 Nm (při 1 750 až 4 500 otáčkách), který je na kola přenášen prostřednictvím šestistupňové dvouspojkové převodovky.

České UFO?

Na druhém konci frankfurtského výstaviště parkuje podobně velká Kia Venga, novinka korejské automobilky se zanedlouho začne vyrábět v Nošovicích. Vzhledem k úzké provázanosti modelů obou značek je pravděpodobné, že i malé MPV Kii dostane svůj protějšek se značkou Hyundai. Proporce a zaměření nejnovějšího konceptu Hyundaie by tomuto plánu odpovídaly, stačí si odmyslet futuristické technologie a rozmáchle zohýbané plechy trochu umírnit.

Hyundai ix-Metro v číslech

délka x šířka x výška x rozvor  (mm)

3 925 x 1 760 x 1 576 x 513
Světlá výška (mm) 207

Celková hmotnost (kg)

950

Pneumatiky

245/40 R 20

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Prozkoumali jsme nový Peugeot 508. Je nádherný, uvnitř místem neplýtvá

Peugeot 508

Nový zástupce značky Peugeot ve střední třídě je lehčí, ale také menší než předchůdce. Praktické vlastnosti velkoryse...

Nové BMW X4 přijíždí už po čtyřech letech. Stejné je jen na pohled

BMW X4

Mnichovská automobilka přivezla do Ženevy poněkud překvapivou automobilovou novinku: novou generaci modelu X4, která...

VIDEO: BMW chystá čtyřdveřový supersport M8

BMW M8

Až do zahájení ženevského autosalonu BMW drželo v tajnosti koncept, který láká na chystanou řadu 8. Studie je...

Najdete na iDNES.cz