Kia Kee

Kia Kee | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

I koncepty bourají. Kia Kee si natloukla nos

  • 8
Koncepty, to jsou auta, která se většinou na silnici nikdy nepodívají. Po autosalonu, na kterém je neustále obskakují s hadříkem a prachovkou a žárlivě odhánějí kohokoli, kdo by se jich chtěl dotknout, je schovají do muzea. Zdálo by se, že se jim nemůže nic stát. Při cestě na jednu takovou přehlídku však naboural jediný exemplář Kii Kee.

Občas nechají v konceptu někoho projet, ale rozhodně ho nepustí do automobilové džungle, kde platí právo silnějšího a drzejšího. - ČTĚTE ZDE

Takové vyjížďky se konají za přísných bezpečnostních opatření, nemůžete jet víc než nějakou čtyřicítkou  padesátkou a pustí vás jen na uzavřený okruh.

I přesto může takový koncept nabourat, jak se to nyní stalo korejské automobilce. Jejich citronově žlutý sporťák Kee, představený na autosalonu ve Frankfurtu, při cestě na další autosalonovou štaci do Los Angeles naboural.

Kia Kee

Ani pečlivá pozornost nezabránila tomu, aby Kia Kee došla k úhoně. Co se přesně stalo, automobilka neprozradila.

Říká se, že se auto při převozu kamionem vyvléklo z úchytů a vážně se poškodila přední část. Jisté ale je, že na losangeleskou autopřehlídku, která začíná tento týden, už to nestíhá.

Obyčejný značkový servis Kii na nápravu škod stačit nebude. Takže Kee vyrazí zpět do ateliéru designérů. Alex Fodorak, mluvčí americké Kii, upřesnil, že Kee teď odcestuje k opravě do Itálie.

Utopený koncept
Při pohledu do historie můžeme najít ještě smutnější konec zajímavého konceptu. Chrysler Norseman ani nedostal možnost se představit světu oficiálně na autosalonu.

Při své cestě z turínských ateliérů Ghia do Ameriky šel ke dnu v útrobách lodi Andrea Doria. Od 25. července 1956 odpočívá tenhle unikát v sedmdesátimetrové hloubce na dně kousek od newyorského přístavu.

Práce na Norsemanu trvaly u Ghie 15 měsíců. Za padesát milionů tehdejších lir si studii objednal Chrysler, aby mohl prezentovat technickou vyspělost svých výrobků.

Norseman měl mimo jiné dálkově ovládané víčko nádrže nebo elektricky seřiditelná sedadla - ve své době velmi neobvyklé prvky výbavy, které dnes považujeme za samozřejmé.

Specialitou bylo zadní okno, které se zasouvalo do střechy. Auto úplně postrádalo čelní sloupky. Velmi aerodynamická karoserie měla dvoubarevné modré lakování.

Chrysler Norseman