I na policistu lze zavolat 158

  • 43
Za poslední rok se staly desítky případů loupeží a přepadení, při kterých byli zločinci převlečeni do policejních uniforem. Stejnokroj použili nejvíce v případech, kdy potřebovali zastavit auto. Jak tedy na silnici rozeznat skutečného policistu od loupežníka?

Na slepou důvěru vůči uniformě doplatila i řidička Opelu Tigra, kterou domnělý policista dokonce zavřel v kufru jejího vlastního vozu. Převlečeni za policisty byli ostatně před rokem i profesionální lupiči, kteří se bez jediného výstřelu zmocnili bankovního obrněného vozu plného peněz.

V obou těchto i mnoha dalších případech přitom bylo možné si ověřit, zda jde o skutečné policisty, či nikoliv. "V zásadě by policista měl být v kompletní uniformě a stavět na místě přehledném, v noci osvětleném," vysvětluje Jaroslav Pavelka z ředitelství dopravní služby Policejního prezidia.

Jak vypadá skutečný policista?
- Má uniformu, opasek se zbraní, služební odznak s číslem, čepici nebo baret
- nebo má černou kombinézu a výrazně žluté služební číslo na hrudi
- nebo má na sobě reflexní vestu.

Jak ověřit totožnost policisty?
- Policista má povinnost na požádání sdělit jméno, hodnost a služební číslo.
- Na lince 158 je vždy k dispozici důstojník, který může potvrdit pravost policisty.

Co by mělo vzbudit podezření?
- Policista nemá služební odznak a je sám.
- Policista nemá na černé uniformě služební číslo.
- Policejní hlídka nemá poblíž zaparkované auto.
- Poblíž zaparkované auto je v civilních barvách a nemá maják.
- Hlídka zastavuje auto na tmavém opuštěném místě.
- Policista nemá v noci na sobě reflexní vestu.
- Policista místo o doklady požádá o vystoupení řidiče z auta.

Jak postupovat v případě pochyb?
- Neujíždět.
- Zastavit.
- Nevystupovat.
- Škvírou v okně požádat policistu o totožnost a ověřit ji na lince 158.

Jak má vypadat skutečný policista?
- Žlutá reflexní vesta nebo nášivky se žlutým nápisem "POLICIE"
- Rukávová nášivka Policie ČR s českým státním znakem
- Hodnostní označení na ramenních výložkách
- Stejnokrojové knoflíky
- Odznak s identifikačním číslem policisty

Podle jeho slov by se měl každý zastavovaný řidič, než stáhne okénko nebo otevře dveře vozu, pozorně podívat, zda není na hlídce nebo v okolí něco podezřelého. Pokud ano, nejsnazší je zamknout se v autě a vytočit tísňovou linku 158. "Okresní operační důstojník má přehled o svých lidech v terénu a jednoduše buď potvrdí, že tam a tam jsou skuteční policisté, nebo na místo okamžitě vyšle skutečné četníky," radí Pavelka.

"Kdyby mi na policajtech bylo něco divného - a zvlášť v noci - tak jim ujedu," říká dlouholetý profesionál volantu Martin Kadlec. Tvrdí, že raději bude živý později vysvětlovat skutečným policistům svůj útěk, než aby ho někdo vraždil u lesa.

K přepadení bankovního vozu se lupiči převlékli do černých kombinéz bojových policejních jednotek. Má se řidič zastavovaný mužem celým v černém rovnou bát, že se dostal omylem do "ostré" policejní akce? Má rovnou ujet, protože jde o začátek loupeže?

"V černých kombinézách pracují například hlídky na motocyklech. I pro ně platí, že musí mít dobře viditelné služební číslo," vysvětluje Pavelka. Podle dopravních policistů jsou jejich stanoviště už tak známá, že by nikoho neměla překvapit. Jenomže co v případě, že právě na "jejich obvyklé" místo se postaví podvodník? "Vždycky máme poblíž zaparkované služební auto. A pokud tam nebude, tak ať řidič klidně tu linku 158 zavolá," říká policista Tomáš Teichman.