Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I nejobyčejnější tyč na volant je lepší nežli nic

  12:25aktualizováno  12:25
- Krádeže motorových vozidel a majetku či součástek představují zhruba třetinu zlodějen, které se poslední dobou v zemi stanou. Plyne to ze statistik policejního prezidia, které konstatuje, že vloni se ruce pobertů den co den dotkly bezmála tří stovek automobilů, motocyklů, návěsů, přívěsů a dalších.

Nejohroženější jsou samozřejmě osobní auta, kterých se vloni v tuzemsku ztratilo v průměru pětašedesát denně, z toho více než tři čtvrtiny nenávratně. "Nejkradenější jsou tuzemské vozy Škoda všech typů, což je dáno jejich největším rozšířením. Absolutně největší riziko - vezmeme-li počet odcizených vozů v poměru k počtu v zemi evidovaných - však hrozí drahým luxusním automobilům a výrobkům značek Audi, BMW, Volkswagen, Mercedes a podobně," říká Vladimír Fischer, který se na ředitelství kriminální policie Policejního prezidia České republiky zabývá právě vyšetřováním krádeží souvisejících s motorovými vozidly.
Kriminalista upřesnil, že pětatřicet až čtyřicet procent případů, které policie eviduje a řeší jako krádeže motorových vozidel, jsou pojišťovací podvody různého ražení. "Pořád ale připadá nejvýznamnější množství postrádaných aut, motorek a dalších na klasické krádeže," pokračuje Vladimír Fischer a doplňuje, že ohroženo je prakticky cokoliv - od nejstarších a rozklepaných škodovek, žigulíků a trabantů až po skutečně luxusní vozy. "Třeba stařičká auta a traktory zloději berou pro pouhé svezení, zanedbatelné nejsou ani krádeže k rozebrání vozidel na náhradní díly. I v tomto případě jsou ohroženy také letité Škody 100 a jiná podobná auta. Rozebraná na náhradní díly však na různých vrakovištích končí také vozidla mnohem modernější. Velmi významné jsou krádeže na objednávku. Taková auta někdy zloději podvodně uvedou v tuzemsku do provozu jako dovezená z ciziny, často je naopak do ciziny vyvezou," uvádí Vladimír Fischer.
Z praxe ví, že ukrást lze každé a jakkoliv zabezpečené auto, ale současně zdůrazňuje, že každé bezpečnostní zajištění vozidla proti odcizení má svou roli. S tím souhlasí i Michal Roček, pražský odborník v identifikaci motorových vozidel. "Snad to zní sobecky, ale je to fakt: uvidí-li zloděj - zvlášť ten, který se chce jenom svézt či sebrat auto k rozebrání pro náhradní díly - blízko sebe dva vozy, z nichž jeden bude mít třeba jen nejjednodušší tyč na volant a druhý nic, jistě se nebude dlouho rozmýšlet, který sebere," říká Michal Roček.
Odborníci v zabepezčení motorových vozidel nejsou jednotní v názorech na různé techniky, ale v jednom se shodují: jakékoliv zajištění je lepší než žádné, nejvýhodnější je kombinace hned několika způsobů. V příštích pokračováních se budeme jednotlivým možnostem věnovat podrobněji.
Pro začátek je vhodné vzít v úvahu hodnotu vozu a podle toho volit jeho zabezpečení. Přiložená tabulka uvádí minimální možnosti, cokoliv navíc třeba v podobě mocného řetězu s mohutným zámkem či obyčejné blikající a důmyslnou techniku jen simulující LED diody je k dobru.
Neuškodí přemýšlet - originály z hlav kutilů mohou zloděje potrápit víc než technika sice nákladná a důmyslná, leč zločinnou branží dávno prostudovaná a zvládnutá. Předmětem úvah pro začátek může být třeba hned tolik diskutované dobře viditelné označení, čím je vozidlo zabezpečeno: zatímco jedni ho doporučují a tvrdí, že už samotná informace o existenci zařízení zloděje odradí, podle druhých jen nenechavci poradí, nač se má připravit. K tomu policejní experti radí: k nálepkou avizovanému zajištění přidat ještě jiné, neavizované. To zloděje přinejmenším překvapí.

Doporučené minimální zabezpečení osobních automobilů

tržní cena vozu (Kč)

druh zabezpečení

do 50 000

do 100 000

do 300 000

do 500 000

nad 500 000

tyč na volant (za cca 300 Kč)

ano

ano

ne

ne

ne

tajný vypínač (za cca 500 Kč)

ano

ano

ano

ano

ne

kódování skel CZ (za cca 700 Kč)

ne

ano

ano

ano

ano

zamykání pedálů (za cca 1500 Kč)

ne

ne

ano

ano

ano

imobilizér (za cca 3000 Kč)

ne

ne

ano

ne

ano

alarm (za cca 9000 Kč)

ne

ne

ne

ano

ano

speciální (za cca 70 000 Kč)

ne

ne

ne

ne

ano

průměrná pořiz. hodnota v Kč

800

1500

5700

11 700

84 200

Zloděje může od krádeže vozu odradit i tyč na volantu.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Hasič popisuje, jak se rozstřihává auto

Hyundai Tucson upravený pro výcvik hasičů

Sloupek čelního skla pod střechou, ten prostřední kousek nad horním úchytem bezpečnostního pásu, ty se stříhají taky. A...

Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

Nedostatek umělého semiše pro auta. Výrobce nestíhá vyrábět alcantaru

Česká premiéra sportovního SUV Lamborghini Urus

Italská firma Alcantara, která vyrábí stejnojmennou syntetickou náhradu semiše, hlásí nedostatek výrobních kapacit, aby...

Ford Kuga 2.0 TDCi 2012 · 4X4,...
Ford Kuga 2.0 TDCi 2012 · 4X4,...

r.v. 2012, naj. 113 515 km, diesel
262 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz