Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I pes nebo kočka mohou cestovat bezpečně a příjemně

  9:07aktualizováno  9:07
Desítky vlajících uší psů koukajících z oken a kočky za zadním sklem aut směřujících na koupaliště, chalupu nebo i třeba dovolenou v zahraničí jsou běžnou letní praxí na silnicích. Stačí však málo a zvíře v autě bude cestovat pod silným stresem, nebude mu dobře a napříště už do auta za žádnou cenu nebude chtít.

Pro jejich majitele je pak nejlepší poradit se s veterinářem a koupit jednoduchou pomůcku, která dokáže zvířeti i člověku společné cestování autem velmi zjednodušit. "Zásada je těsně před jízdou nekrmit a zajistit třeba psovi vlastní prostor," říká Romana Anděrová z pražské zoo. Varuje před usazením psa na přední sedadlo. "Kočku je nejjednodušší převážet v umělohmotném boxu. Ale pozor! musí na něj být už zvyklá," upozorňuje Romana Anděrová.

Veterinář Pavel Anton s úspěchem používá pro neklidné psy před jízdou tabletu sedalinu. "Vyjde na průměrného psa tak na desetikorunu, dá se koupit i v pastě, a když se podá půl hodiny před jízdou, proběhne cestování úplně v klidu," chválí švýcarský přípravek Pavel Anton. Varuje jedním dechem před přílišným otevíráním oken: "Pes často vystrčí hlavu a snadno si přivodí kašel nebo záněty očí a uší."

Největším hitem u řidičů cestujících se psy jsou v posledních letech speciálně šité deky, které se upínají za hlavové opěrky a bezpečně ohraničí psí prostor na zadních sedadlech. "Co se však v poslední době také moc dobře prodává, jsou bezpečnostní pásy pro psy. Jsou to vlastně běžné kšíry, které se zacvaknou do zámku standardních bezpečnostních pásů," vysvětluje Jaroslav Langer, který s tímto materiálem obchoduje. V nabídce má také misky, které nepřetečou, mřížky do oken, sítě a přepravní boxy.

Pomůcky usnadňující dopravu zvířat

* deka na zadní sedadla od 889 Kč
* bezpečnostní pásy pro psy 410 Kč
* výplň mezi zadní a přední sedadla - od 1910 Kč
* okenní mřížky - od 198 Kč
* automiska - 134 Kč
* přepravní box - 680 Kč

zdroj: fa Baron

Jak cestovat se zvířaty do zahraničí

Každý pes starší tří měsíců musí být očkován proti vzteklině a mít platný mezinárodní očkovací průkaz. Kočce stačí pro běžnou, maximálně tříměsíční turistickou cestu tentýž očkovací průkaz. Některé evropské země mají podstatně komplikovaný dovoz zvířat ze zahraničí. Například Velká Británie a skandinávské státy uvalují na dovezená zvířata mnohatýdenní karanténu. Je dobré proto ještě před cestou se na podmínky přeptat na oficiálním zastoupení konkrétního státu.
zdroj: Státní veterinární správa ČR

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Tesla Model S je méně ekologická než diesely, ukázala analýza ADACu

auto, spaliny, diesel (ilustrační snímek)

Německý autoklub se ve svém aktuálním testu nesoustředil jen na emise, které vznikají při provozu, ale i na výrobu...

Vyznáte se v typech karoserií? S naším přehledem se z vás stane profík

Opel Astra Sports Tourer

Kombík od kabrioletu pozná snad každý. Víte však, co je třeba landaulet, nebo jak se liší roadster od targy? Přinášíme...

Nový systém pozná, že hrozí akvaplaning. Data předá ostatním motoristům

Continental vyvíjí systém varování před  akvaplaningem

Pozor na akvaplaning! Continental vyvíjí systémy, které řidiče varují před hrozícím smykem. Data ze senzorů a využití...

Najdete na iDNES.cz