Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I+SOLO: maďarské šlapací auto má vyjet do čtyř let

aktualizováno 
Maďarsko, to je tokajské, uherák, Balaton a guláš. Ale automobilový koncept budoucnosti? Kdo to kdy slyšel. Modrá přerostlá fazole na kolech jménem I+SOLO ale rozhodně pozornost zaslouží. Sedí v ní tři vedle sebe, pohání ji slunce nebo svaly posádky, a dokonce se může kamarádit s dalšími soly.

Solo se před letními prázdninami představilo premiérově v budapešťském muzeu modelu dopravy, v těchto dnech se s ním společnost Antro chlubí na pařížském autosalonu. Stojí až úplně na konci poslední haly ve stánku, kterého si všimnete na první pohled, je totiž celý recyklovatelný. Postavili ho ze dřeva a kartonu.

Na pařížském autosalonu tvrdí, že už mají investory pro sériovou výrobu. A jak ta věc z budoucnosti vlastně funguje? Uvnitř sedí trojice cestujících vedle sebe, sedadlo řidiče je pouze lehce posunuté vpřed, pro lepší výhled. 

O pohon se stará čtveřice elektromotorů ukrytých za jednotlivými koly. Lithium-iontové baterie napájí fotovoltaické články na střeše a při brzdění sbírají energii rekuperací. Pouze s tím ale solo nevystačí na delší než pětadvacetikilometrovou jízdu. Takže přichází na řadu svaly posádky.

Všichni tři cestující před sebou mají dva pedály, když chtějí jet, musí dobíjet akumulátory šlapáním. Prý to opravdu funguje, solo umí jet na lidský a sluneční pohon až padesátikilometrovou rychlostí.

Když se jede mimo město, jde do práce malý spalovací motor, který umí spalovat benzin, ethanol, případně jiná biopaliva. Na stokilometrovou vyjížďku mu bude stačit 1,8 litru paliva. 270kilové přibližovadlo budoucnosti s délkou 312 centimetrů a šířkou 1,92 metru pak umí uhánět až stočtyřicítkou. Pro úsporu hmotnosti je celý rám auta vyrobený z uhlíkového kompozitu, v zájmu úspory paliva se šlechtila také aerodynamika (Cx<0,22).

Maďarský koncept I+SOLO

Řidič má před sebou jakýsi hybrid volantu a řídítek. Rukojeti mají otočná madla, jaká známe třeba z motorky. Jednou rukou se brzdí, druhou se přidává "plyn".

Další specialitou sola je možnost vyjet na výlet v šesti. Dvě sola se spojí zády k sobě v jedno I+DUO (prý to netrvá déle než 10 minut) a jede se. Jen se šestičlenná společnost musí dohodnout, na kterou stranu se pojede...

Bláznivá šlapací budoucnost na maďarský způsob je prý vzdálená jen čtyři roky. Plánovaná cena má být kolem 12 tisíc eur.

Maďarský koncept I+SOLO

Autor:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Toyota má nový královský sedan, který neznáte. Teprve třetí za 50 let

Toyota Century

Se značkou Toyota si v Evropě málokdo spojuje luxusní limuzíny s velkými motory. Pro nás je to značka s dobrým poměrem...

BMW má zase superkupé. Českou cenu má zatím jen diesel za 2,7 milionu

BMW 8 2018

BMW začne na podzim prodávat velké luxusní kupé řady 8, která se tak vrací do hry po téměř dvaceti letech, kdy se...

Najdete na iDNES.cz