Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I+SOLO: maďarské šlapací auto má vyjet do čtyř let

aktualizováno 
Maďarsko, to je tokajské, uherák, Balaton a guláš. Ale automobilový koncept budoucnosti? Kdo to kdy slyšel. Modrá přerostlá fazole na kolech jménem I+SOLO ale rozhodně pozornost zaslouží. Sedí v ní tři vedle sebe, pohání ji slunce nebo svaly posádky, a dokonce se může kamarádit s dalšími soly.

Solo se před letními prázdninami představilo premiérově v budapešťském muzeu modelu dopravy, v těchto dnech se s ním společnost Antro chlubí na pařížském autosalonu. Stojí až úplně na konci poslední haly ve stánku, kterého si všimnete na první pohled, je totiž celý recyklovatelný. Postavili ho ze dřeva a kartonu.

Na pařížském autosalonu tvrdí, že už mají investory pro sériovou výrobu. A jak ta věc z budoucnosti vlastně funguje? Uvnitř sedí trojice cestujících vedle sebe, sedadlo řidiče je pouze lehce posunuté vpřed, pro lepší výhled. 

O pohon se stará čtveřice elektromotorů ukrytých za jednotlivými koly. Lithium-iontové baterie napájí fotovoltaické články na střeše a při brzdění sbírají energii rekuperací. Pouze s tím ale solo nevystačí na delší než pětadvacetikilometrovou jízdu. Takže přichází na řadu svaly posádky.

Všichni tři cestující před sebou mají dva pedály, když chtějí jet, musí dobíjet akumulátory šlapáním. Prý to opravdu funguje, solo umí jet na lidský a sluneční pohon až padesátikilometrovou rychlostí.

Když se jede mimo město, jde do práce malý spalovací motor, který umí spalovat benzin, ethanol, případně jiná biopaliva. Na stokilometrovou vyjížďku mu bude stačit 1,8 litru paliva. 270kilové přibližovadlo budoucnosti s délkou 312 centimetrů a šířkou 1,92 metru pak umí uhánět až stočtyřicítkou. Pro úsporu hmotnosti je celý rám auta vyrobený z uhlíkového kompozitu, v zájmu úspory paliva se šlechtila také aerodynamika (Cx<0,22).

Maďarský koncept I+SOLO

Řidič má před sebou jakýsi hybrid volantu a řídítek. Rukojeti mají otočná madla, jaká známe třeba z motorky. Jednou rukou se brzdí, druhou se přidává "plyn".

Další specialitou sola je možnost vyjet na výlet v šesti. Dvě sola se spojí zády k sobě v jedno I+DUO (prý to netrvá déle než 10 minut) a jede se. Jen se šestičlenná společnost musí dohodnout, na kterou stranu se pojede...

Bláznivá šlapací budoucnost na maďarský způsob je prý vzdálená jen čtyři roky. Plánovaná cena má být kolem 12 tisíc eur.

Maďarský koncept I+SOLO

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Nové BMW X4 přijíždí už po čtyřech letech. Stejné je jen na pohled

BMW X4

Mnichovská automobilka přivezla do Ženevy poněkud překvapivou automobilovou novinku: novou generaci modelu X4, která...

VIDEO: BMW chystá čtyřdveřový supersport M8

BMW M8

Až do zahájení ženevského autosalonu BMW drželo v tajnosti koncept, který láká na chystanou řadu 8. Studie je...

Najdete na iDNES.cz