I staré masky jsou účinné

Koupit si plynovou masku? Brát preventivně antibiotika proti antraxu? Takové otázky řeší Američané.
Koupit si plynovou masku? Brát preventivně antibiotika proti antraxu? Takové otázky řeší Američané. U nás podle politiků teroristický útok nehrozí. Snad nám tedy zatím postačí vyzbrojit se vědomostmi.

V záplavě špatných zpráv ze světa alespoň jedna dobrá: pokud by přece jen ke slovu přišly ochranné masky, posloužily by spolehlivě. Dobře ochrání i staré masky, které ležely několik desítek let ve skladech. Prokázaly to zkoušky, které pro MF DNES zpracovala Akreditovaná zkušební laboratoř Výzkumného ústavu bezpečnosti práce. Obavy, že staré masky ze skladů civilní obrany budou zpuchřelé a nefunkční, se nepotvrdily. I maska z roku 1969, kterou si redakce půjčila ze Základní školy ve Středoklukách, funguje, jak má. "Byla jen špinavá, ale jinak plně funkční," říká Jaroslav Pata, který zkoušky vedl.

Bránit se lze

Lidstvo není proti biologickým a chemickým zbraním teroristů bezbranné. Biologické zbraně vlastně rozsévají bakterie a viry infekčních nemocí ve formě aerosolu, které pronikají do plic. Chemické zbraně zase útočí otravnými plyny. Proti prvním chrání masky s filtry proti částicím, proti druhým s filtry proti plynům. Existují i filtry kombinované, které by měly ochránit před obojím. Tak jednoduché to však není. Člověk by musel předvídat nepředvídatelné - kdy, odkud a jaký útok přijde. Jenže principem teroristických útoků je zaútočit nečekaně. A pak, bakterie a viry se mohou šířit také kožní cestou (například neštovice) nebo zažívacím traktem (jedna z forem antraxu). Kůží pronikají také některé plyny (třeba yperit).

Ochrání i respirátory

Druhá zpráva, kterou přinesl test, je také pozitivní, ale... I jednoduché respirátory proti částicím, které jsou k dostání v obchodech za několik desítek korun, ochrání si před dnes tolik obávaným antraxem. Člověk by ale musel vědět, kdy má nebezpečí nastat, a včas je použít. Navíc by nesměl mít vousy, protože pak respirátor netěsní. Sedm typů filtračních polomasek (nesprávně se jim říká respirátory) ve zkouškách prokázalo, že fungují tak, jak mají - nepropustí to, co mají zadržet. "Filtrační materiály vlastně fungují jako síto, které zachytí částice větší, než jsou jejich otvory," vysvětluje Jaroslav Pata. "Zachytávají tuhé aerosoly bez ohledu na toho, jestli jde o prach z broušení nebo třeba bakterie. Účinnost závisí jen na velikosti otvorů."

Respirátory bez návodů

Na druhou stranu je trestuhodné, že většina obchodníků prodává ochranné prostředky bez návodů k použití. Podrobný návod v češtině měla jen finská polomaska Silner a jeden ze tří respirátorů českého výrobce Refil z Karlových Varů. Částečný návod alespoň v podobě zobrazení na obale měl respirátor značky 3M. U všech ostatních jsme museli o návod výslovně požádat. Návod je přitom podmínkou schválení k prodeji, musí totiž obsahovat nejen pokyny k nasazení, ale i všechna bezpečnostní omezení. Na dvou respirátorech Refil navíc nebylo čitelné označení typu. Typové označení přitom určuje stupeň ochrany. Pravda je, že doposud obchodníci prodávali ochranné prostředky většinou jen k profesionálnímu použití. Používají se v průmyslu všude tam, kde mají chránit před škodlivinami. Sloužit mohou i v mnoha jiných případech - v průmyslových oblastech, kde je trvale znečištěné ovzduší, pylovým alergikům v místech, kde by jinak nemohli dýchat. Hodí se pro všechny lidi, kteří pracují v prašném prostředí a potřebují chránit třeba před jemným práškem z broušení, ochránit mohou i před smogem či tabákovým kouřem. "Všechno jsou vlastně částice, prach jako takový vlastně neexistuje. Jde jen o to, jak jsou částice veliké," vysvětluje Junona Böswartová ze zkušebního ústavu.

hana.vecerkova@mfdnes.cz

Nebezpečí

biologický útok
částice (aerosol, prach, pyly, bakterie, viry, spory, tedy i antrax)

chemický útok
toxické plyny (organické výpary, anorganické a kyselé plyny a výpary...)

Ochrana

respirátory (různých stupňů účinnosti - P3 má nejvyšší, P1 nejnižší účinnost) filtry proti částicím, které se nasazují do masek a polomasek

plynové filtry s aktivním uhlí, které se nasazují do masek a polomasek respirátory s aktivním uhlím (jen omezeně)

Co ochrání proti čemu (každý typ filtru je určen k jiné ochraně)

Respirátory (filtrační polomasky) chrání ústa a nos
Fungují proti pevným částicím, s vrstvou aktivního uhlí proti parám a plynům. Používají se jako pracovní pomůcky při práci ve znečištěném prostředí.
Ceny: 70-300 Kč

Polomasky chrání ústa a nos, bradu

Užívají se s dvěma filtry podle typu nebezpečí (proti plynům, částicím i kombinované)
Ceny: včetně filtrů cca 800 Kč

Masky chrání celý obličej

Nové modely jsou komfortnější než tato třicet let stará maska. Princip ochrany je však stejný: užívají se s jedním nebo dvěma výměnnými filtry. Ty chrání buď proti plynům, nebo proti částicím, případně proti obojímu.
Ceny nových modelů: 3000-7000 Kč