Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inteligentní auta sama zavolají o pomoc

aktualizováno 
Bezmocné čekání na záchranku po autonehodě by se mohlo zkrátit na polovinu a na evropských silnicích by mohlo přicházet o život o 5-10 % méně lidí. Palubní tísňové volání eCall má přes družici zachytit nejbližší pohotovostní centrála, což by umožnilo okamžité určení místa nehody a urychlené vyslání pomoci.

VW Touareg Stanley: Auto, které nepotřebuje řidiče | foto: Volkswagen

Celoevropský systém má sloužit 100 milionům lidí, kteří každoročně cestují do zahraničí autem a výrazně zvýšit bezpečnost silničního provozu.

Celoplošné zavedení systému eCall - z angl. Emergency Call/Electronic Call - do roku 2009 u všech nových motorových vozidel je prioritou unijní iniciativy nazvané e-bezpečnost. Evropský Parlament předpokládá, že eCall by měl nakonec platit pro všechna vozidla, včetně těžkých nákladních aut.
 
Urychlené přivolání pomoci po haváriích by podle odhadů mohlo ročně zachránit život až 2500 lidí a skoro o šestinu snížit závažnost zranění. Dobu reakce na nehody ve městech může palubní tísňové volání snížit zhruba o 40 % a ve vesnických oblastech zhruba o 50%. Zavedení systému eCall by navíc až o 26 miliard eur snížilo roční externí náklady na silniční dopravu.
 
Ručně anebo automaticky (při závažných nehodách) vyslané tísňové volání má zachytit nejbližší pohotovostní centrála kdekoli v EU. To má umožnit okamžité určení místa nehody a podstatně urychlit poskytnutí pomoci po havárii. Předloni přišlo při dopravních nehodách v 25 členských státech EU o život 43 000 lidí.
 
Systém eCall má využívat linky tísňového volání 112 a E112 a být synchronizován se zprovozněním evropské družicové radionavigace Galileo plánovaným na rok 2010.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Najdete na iDNES.cz