Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové motory pro jaguary: šestiválec s kompresorem a čtyřválec s turbem

  7:49aktualizováno  7:49
Jaguar představil při příležitosti pekingského autosalonu dvě zcela nové pohonné jednotky, které doplní stávající řadu motorů. Oba motory spalují benzín a mají přeplňování, menší čtyřválec turbodmychadlem a větší šestiválec kompresorem.

Přeplňovaný čtyřválec Jaguar 2.0 Ti 240 | foto: Jaguar

Nové motory, kompresorem přeplňovaný třílitrový vidlicový šestiválec a řadový turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec, se začnou pod kapotou Jaguarů objevovat již s nadcházejícím modelovým rokem. Obě pohonné jednotky mají nabízet vysoký výkon a k tomu mít příjemně nízkou spotřebu paliva.

Čtyřválec se stane novou základní pohonnou jednotkou jaguarů. Přeplňovaný dvoulitr s výkonem 240 koní a točivým momentem 340 Nm nahradí stávající atmosférický šestiválec AJ-V6. A to prosím i v luxusním modelu XJ, v menší XF je jeho nasazení doslova samozřejmostí.

Přeplňovaný čtyřválec Jaguar 2.0 Ti 240

Přeplňovaný čtyřválec Jaguar 2.0 Ti 240

K dosažení co nejlepších výkonů je motor vybaven malým turbodmychadlem, přímým vstřikováním paliva a proměnným časováním sacích i výfukových ventilů. Předností motoru má být i nízká hmotnost pouhých 138 kilogramů. Jde o nejlehčí motor, jaký Jaguar doposud vyrobil. Automobilka se zatím nepochlubila spotřebami nových motorů, ale alespoň známe předpokládanou dynamiku.

Ve spojení s osmistupňovou automatickou převodovkou by měly sedany XF a XJ zrychlit z nuly na 96 km/h za zhruba 7,5 sekundy a maximální rychlost obou by měla být 241 km/h. Dvoulitr se bude nabízet globálně, přijdou o něj jen američtí zákazníci.

To kompresorem přeplňovaný třílitr bude k dispozici i na trhu v USA. Jaguar nabídne motor ve dvou výkonových verzích. Slabší provedení s výkonem 340 koní opět zamíří pod kapotu sedanů XF a XJ, silnější verze bude určena výhradně pro připravovaný sportovní model F-Type.

Přeplňovaný šestiválec Jaguar 3.0 V6 S/C

Přeplňovaný šestiválec Jaguar 3.0 V6 S/C

Vidlicový šestiválec konstrukčně vychází z dosavadního pětilitrového osmiválce. Zatímco čtyřválec je motor výrazně podčtvercový (vrtání x zdvih 87,5 x 83,1 mm), šestiválec je dlouhozdvihový (84,5 x 89 mm).

Ve své výkonnější variantě nabízí dokonce větší litrový výkon než rovněž kompresorem přeplňovaná verze osmiválcového pětilitru. Ve výbavě motoru opět nemůže chybět proměnné časování ventilů a přímé vstřikování paliva. Motor také dostane stop-start systém, který prozatím čtyřválec nebude mít. Zajímavostí je, že slabší a výkonnější verze motoru se od sebe nijak konstrukčně neliší, rozdílného výkonu (a točivého momentu – 450 a 460 Nm) je dosaženo pouze rozdílným řízením obtokového ventilu kompresoru.

Jaguar také tvrdí, že nové vyvážení motoru znamená, že šestiválec nabídne kulturu chodu svého osmiválcového sourozence. Ve spojení s osmistupňovým automatem bude velmi zajímavá dynamika vozů. Maximálka leží na hranici 250 km/h (pravděpodobně elektronicky omezená), z nuly na 96 kilometrů v hodině pak sedany XJ a XF zrychlí zhruba za 5,7 sekundy. Dynamické parametry silnější verze pod kapotou chystaného F-Type zatím automobilka neuveřejnila.Témata: kultura, Jaguar

NejčtenějšíDalší z rubriky

Překvapení testu letních gum: lacinější předčily ty prémiové

Test letních pneumatik 2018

Levnější neznamená horší. Tak lze jednoduše shrnout letošní test letního obutí od evropských autoklubů. Testem prošlo...

Mercedes se novým hybridem moc nechlubí. Tankuje totiž naftu

Mercedes se dal na cestu elektromotorů. Dostane je benzinové C i naftové E

Je to jistě záměr, že se tím Mercedes nijak zvlášť nechlubí. Do všech modelů od třídy C výš rychle nasazuje kompaktní...

Černobílá krása analogu. Moderní autosalon čočkou prastarého fotoaparátu

Autosalon Ženeva 2018

Skoro čtyřicet let starý fotoaparát Plaubel Makina si vzal letos na autosalon do Ženevy Petr Uher. Vznikly z toho fotky...

Najdete na iDNES.cz