Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak dobře koupit starší automobil?

  9:15aktualizováno  9:15
Kdo ví, na co si při koupi auta dávat pozor, nemusí nutně z bazaru odejít jako šťastný majitel špatného vozu. Přečtěte si dobré rady odborníků, jak se nenechat napálit.
* Jak poznat, jestli auto nebylo nabourané?

Narychlo opravená auta po havárii prozradí svůj osud většinou nestejnoměrně slícovanými díly karoserie - spáry mezi nimi nejsou po celé délce stejné. Promluvit můžou i nesymetrické sváry například v podbězích předních kol. O větší opravě svědčí například i porovnání roku výroby na štítcích skel, bezpečnostních pásů nebo gumových hadic v motoru. Pokud jsou jejich data nápadně různá a mladší, než je rok výroby automobilu, došlo před postavením do bazaru k větší opravě.

* Jak poznat, zda auto nebylo ukradené?

Prvním krokem k jistotě je porovnání čísel karoserie a motoru s předloženými doklady. Jakákoliv odchylka, nesouhlas nebo třeba jen nápadně křivě vyražená číslice nebo písmeno je dostatečným důvodem k okamžité ztrátě důvěry. Poměrně drsný způsob, jak ověřit právní nezávadnost, je požádat původního majitele, aby s vámi přejel státní hranice. Bude-li se zdráhat, může to být i tím, že o původu auta "ví víc". Spolehlivější je však dobrozdání specializovaných firem, které mají k dispozici databáze odcizených vozidel. Některé velké bazary vykupující auta za hotové často takto vozy samy prověřují ještě předtím, než za ně samy zaplatí.

* Jak poznat přetočený tachometr?

Zručný bezcharakterní mechanik nemá problém přetočit i digitální tachometry. Spíše než počítadlo kilometrů dokáže o intenzitě používání auta napovědět třeba potah řidičova sedadla. To se nedá roztrhat totiž dříve než za nějakých 150 tisíc kilometrů. Hodně oblýskaná řadicí páka a silně ohmataný volant svědčí také o mnoha naježděných kilometrech. Podobně mohou signalizovat hodně ošlapané, nebo dokonce čerstvě vyměněné gumové kryty pedálů. Znakem dost opotřebovaného motoru je zaolejovaný vzduchový filtr, a předzvěstí dokonce hodně závažné nutné opravy je i hustší kouř z výfuku.

* Jak prověřit výbavu?

Výbava prodávaného auta bývá dost opomíjena. Nejvíce se auta kupují podle pohledu zvenčí. Hlavně u mladších vozidel na ní dokonce prodávající s potěšením upozorňují. Takže je na místě kontrola její funkčnosti: klimatizace, radiopřehrávač, elektrické stahování oken, vyhřívání sedadel. Hodně častá je snaha prodat auto s chybějícími airbagy nebo s nefunkčním katalyzátorem. Ten uvěřitelně zkontroluje jen měření na emise.

* Jak poznat nezávadnou kupní smlouvu?

Obvykle má každý bazar připravený formulář, do kterého se už jenom vpisuje. Nesmějí chybět samozřejmě přesné, oběma stranami zkontrolované nacionálie prodávajícího i kupujícího, auta, a to včetně výrobních čísel. Dokument by měl také popisovat technický stav vozu v okamžiku prodeje. To pro případ pozdějšího odhalení závady a reklamace. Není pravda, co tvrdí "partyzánští" bazaristé, že kupní smlouvu plnohodnotně nahradí faktura! Naopak je třeba být hodně pozorný, trpělivý a pečlivý u obchodníka, který nabídne k podpisu mnohostránkový dokument s rozsáhlými ustanoveními a detailním technickým protokolem. Může se stát, že někde na sedmnácté straně úplně dole malinkým písmem bude napsáno něco, co kupce třeba prakticky zbaví šance na jakoukoliv reklamaci.


Autor:


Témata: klimatizace

Nejčtenější

Nohu z plynu! Policie bude ve středu měřit na každém rohu, víme kde

(Ilustrační snímek)

Policisté budou ve středu 18. dubna měřit rychlost na stovkách míst v celé České republice, která vybrali občané....

Všichni dealeři Opelu dostanou výpověď, jsou málo produktivní

Opel Grandland X

Opel chystá v Evropě rozsáhlou úpravu prodejní sítě. Všichni dealeři dostanou výpověď, týkat se to bude i České...Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

Kamufláž, která nefunguje: nálepky na SPZ proti radarům jsou vyhozené peníze

Facebookové stránky nabízejí polep na SPZ proti radaru, po osvícení bleskem...

Přelepte, posprejujte SPZ a zákon vás nedohoní. Internet je plný tipů, jak bez rizika zakrýt registrační značku, aby ji...

Tesla Model S je méně ekologická než diesely, ukázala analýza ADACu

auto, spaliny, diesel (ilustrační snímek)

Německý autoklub se ve svém aktuálním testu nesoustředil jen na emise, které vznikají při provozu, ale i na výrobu...

Další z rubriky

Kamufláž, která nefunguje: nálepky na SPZ proti radarům jsou vyhozené peníze

Facebookové stránky nabízejí polep na SPZ proti radaru, po osvícení bleskem...

Přelepte, posprejujte SPZ a zákon vás nedohoní. Internet je plný tipů, jak bez rizika zakrýt registrační značku, aby ji...

Autofotka týdne: Krása terénních drsňáků, které jindy nepotkáte

Jeep Wagoneer Roadtrip

Tisíce offroadových fanoušků se sjely na každoroční Jeep Safari v utažském Moabu. Automobilka Jeep si už po...

VIDEO: Hasič popisuje, jak se rozstřihává auto

Hyundai Tucson upravený pro výcvik hasičů

Sloupek čelního skla pod střechou, ten prostřední kousek nad horním úchytem bezpečnostního pásu, ty se stříhají taky. A...

Najdete na iDNES.cz