Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak po pivu autem domů?

  17:28aktualizováno  17:28
Období kolem Vánoc a Nového roku je tradičním časem oslav. V posledních pracovních dnech se konají firemní večírky, o svátcích se popíjí s příbuznými a na Silvestra prakticky se všemi, kteří jsou poblíž.

Problém nastává v okamžiku, kdy je z oslavy potřeba domů odjet automobilem.

Nulová tolerance dopravní policie i k sebemenšímu množství naměřeného alkoholu je v Česku, na rozdíl od řady jiných evropských zemí, samozřejmostí.

Riskovat ztrátu řidičského průkazu a nemalé finanční částky kvůli jednomu večeru je opravdu zbytečné. Nemluvě o riziku dopravní nehody a jejích mnohdy tragických následcích.

Existuje však jedno řešení, jak i v případě vypití pár sklenek nápoje s obsahem alkoholu dostat sebe i svůj vůz bezpečně domů. V tento okamžik totiž přichází na řadu firmy, které vás domů dopraví ve vašem autě.

Léčba krví po italsku

Země vína a veselí stále bojuje s alkoholem za volantem... čtěte

Princip této služby je jednoduchý - v jednom voze přijedou dva řidiči, vy jednomu z nich svěříte klíčky od vašeho automobilu a na sedadle spolujezdce se už jenom vezete. Cena se většinou pohybuje mezi 25 a 30 korunami za ujetý kilometr. K tomu je potřeba ještě připočítat zhruba 30 korun za příjezd řidiče.

Sympatické je, že ačkoliv najatého řidiče musí jeho kolega vyzvednout, zákazník platí kilometry najeté pouze v jeho voze. "V období kolem Vánoc zájem o naše služby vzrůstá dvojnásobně. Kromě stálých zákazníků se ozývají i ti, kteří se domů nechají odvézt jen jednou v roce," říká majitelka pražské firmy Drink S. O. S. Slávka Harazimová.

Pro mnoho řidičů může být psychický problém to, že klíčky od svého plechového miláčka svěřují někomu, koho vidí poprvé v životě. "Máme řidiče, kteří pro nás pracují dlouhou dobu, a proto jsme si jisti jejich zodpovědností," dodává Harazimová. Kromě zkušeností řidičů je neméně důležité i pojištění firmy proti případným nehodám.

Ne vždy však musí člověk narazit na seriózní firmu. "Může se stát, že dojde k nehodě a zákazník zjistí, že ho vezl najatý student, který si chtěl přivydělat. Žádné pojištění přitom sjednané nemá a firma za něj neručí. Místo abyste se vyhnuli problémům, můžete se dostat do ještě větších," varuje Harazimová. Tomuto lze předejít jen velmi těžko. V podstatě záleží jen na solventnosti firmy.

 Řidiči těchto společností nemají prakticky žádnou povinnost se majiteli vozu prokazovat. "Náš řidič na požádání ukáže řidičský průkaz i kartičku dokazující, že prošel školením řidičů," vysvětluje majitelka firmy Rychlá želva Simona Beckerová.

Poskytování této služby není jen doménou hlavního města. Firmy nabízející odvoz řidičů i s jejich automobily působí ve většině velkých českých i moravských měst. Kontakty na ně lze získat v restauracích a klubech, kde většina firem zanechává vizitky s telefonním číslem.

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Němci vyvíjejí auto se slunečním pohonem, objednává se zatím bez baterek

Německá automobilka Sono Motors vyvíjí elektromobil Sion se solárními články na...

Německá společnost Sono Motor pracuje na plně elektrickém automobilu Sion, který má v karoserii zabudované solární...

Autofotka týdne: První auťák má ve třech letech, jezdí s ním Newcastlem

Brit Keith Mitchell vyrobil pro svého tříletého syna funkční elektrickou...

Keith Mitchell z britského Newcastlu je otec roku: svému tříletému synovi Oscarovi postavil k narozeninám dokonalou...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Najdete na iDNES.cz