Jak po pivu autem domů?

  • 75
Období kolem Vánoc a Nového roku je tradičním časem oslav. V posledních pracovních dnech se konají firemní večírky, o svátcích se popíjí s příbuznými a na Silvestra prakticky se všemi, kteří jsou poblíž.

Problém nastává v okamžiku, kdy je z oslavy potřeba domů odjet automobilem.

Nulová tolerance dopravní policie i k sebemenšímu množství naměřeného alkoholu je v Česku, na rozdíl od řady jiných evropských zemí, samozřejmostí.

Riskovat ztrátu řidičského průkazu a nemalé finanční částky kvůli jednomu večeru je opravdu zbytečné. Nemluvě o riziku dopravní nehody a jejích mnohdy tragických následcích.

Existuje však jedno řešení, jak i v případě vypití pár sklenek nápoje s obsahem alkoholu dostat sebe i svůj vůz bezpečně domů. V tento okamžik totiž přichází na řadu firmy, které vás domů dopraví ve vašem autě.

Léčba krví po italsku

Země vína a veselí stále bojuje s alkoholem za volantem... čtěte

Princip této služby je jednoduchý - v jednom voze přijedou dva řidiči, vy jednomu z nich svěříte klíčky od vašeho automobilu a na sedadle spolujezdce se už jenom vezete. Cena se většinou pohybuje mezi 25 a 30 korunami za ujetý kilometr. K tomu je potřeba ještě připočítat zhruba 30 korun za příjezd řidiče.

Sympatické je, že ačkoliv najatého řidiče musí jeho kolega vyzvednout, zákazník platí kilometry najeté pouze v jeho voze. "V období kolem Vánoc zájem o naše služby vzrůstá dvojnásobně. Kromě stálých zákazníků se ozývají i ti, kteří se domů nechají odvézt jen jednou v roce," říká majitelka pražské firmy Drink S. O. S. Slávka Harazimová.

Pro mnoho řidičů může být psychický problém to, že klíčky od svého plechového miláčka svěřují někomu, koho vidí poprvé v životě. "Máme řidiče, kteří pro nás pracují dlouhou dobu, a proto jsme si jisti jejich zodpovědností," dodává Harazimová. Kromě zkušeností řidičů je neméně důležité i pojištění firmy proti případným nehodám.

Ne vždy však musí člověk narazit na seriózní firmu. "Může se stát, že dojde k nehodě a zákazník zjistí, že ho vezl najatý student, který si chtěl přivydělat. Žádné pojištění přitom sjednané nemá a firma za něj neručí. Místo abyste se vyhnuli problémům, můžete se dostat do ještě větších," varuje Harazimová. Tomuto lze předejít jen velmi těžko. V podstatě záleží jen na solventnosti firmy.

 Řidiči těchto společností nemají prakticky žádnou povinnost se majiteli vozu prokazovat. "Náš řidič na požádání ukáže řidičský průkaz i kartičku dokazující, že prošel školením řidičů," vysvětluje majitelka firmy Rychlá želva Simona Beckerová.

Poskytování této služby není jen doménou hlavního města. Firmy nabízející odvoz řidičů i s jejich automobily působí ve většině velkých českých i moravských měst. Kontakty na ně lze získat v restauracích a klubech, kde většina firem zanechává vizitky s telefonním číslem.