Jak reklamovat v autobazaru? O jaké pravomoci policie přišla?

  • 1
Jaký čas má adept řidičského oprávnění na složení testové zkoušky v autoškole z předpisů o provozu na pozemních komunikacích? (Dana V., Praha 9)
Příslušný zákon vyhrazuje pro zmíněnou zkoušku čas 30 minut. Žadateli o řidičské oprávnění, který předloží lékařský nález o poruchách ve čtení a psaní, prodlouží zkušební komisař tuto dobu o dalších 30 minut.

Při prodeji, darování a podobně se musí převod motorového vozidla na nového vlastníka ohlásit do pěti dnů dopravnímu inspektorátu Policie České republiky. Musí být u toho obě strany, tedy prodávající i kupující? (Nataša T., Teplice)
Mohou i nemusí. Jisté je, že prodávající si ponechá technický průkaz a vozidlo odhlásí ze své osoby na dopravním inspektorátu. Teprve pak doklad včetně odhlášeného osvědčení o technickém průkazu odevzdá nebo zašle kupujícímu, který vozidlo přihlásí na své jméno.
V bazaru jsem koupil starší auto s ujištěním, že je v naprostém pořádku. Po čtrnácti dnech se však objevila závada v automatické převodovce. Bazar odmítá uvést vůz do pořádku. (Marcel R., Dobřichovice)
Pokud kupující zjistí po převzetí vozidla jakékoliv závady, s nimiž nebyl seznámen, je oprávněn u prodávajícího požadovat přiměřenou slevu z dohodnuté kupní ceny. Jsou-li závady takového druhu, že znemožňují použití vozidla, může kupující od smlouvy odstoupit. To znamená, že prodávající musí vrátit zaplacené peníze. Zákon vyžaduje, aby kupující uplatnil výhrady tak rychle, jak mu to okolnosti dovolují. Pokud prodávající není ochoten nároky kupujícího uznat, může kupující uplatnit svoje právo u soudu. Podmínkou ovšem je, aby prodávajícího uvědomil do šesti měsíců o zjištění závad.
V Německu se prý dokonaleji než v Česku vypořádali s telefonováním za jízdy. Je to pravda? (Hana N., Rakovník)
Od 1. února letošního roku je v Německu zakázáno užívání mobilního telefonu, který řidič musí za jízdy držet v ruce. Řidič nesmí vzít přístroj do ruky, pokud vozidlo jede a motor je v chodu. Smí ho však vzít do ruky například v dopravní zácpě, kdy vozidlo stojí a motor je vypnut. Jakmile se řada vozidel dá opět do pohybu, musí řidič rozhovor okamžitě ukončit. Za porušení zmíněného zákazu platí řidič motorového vozidla od 1. dubna 2001 pokutu 60 marek a cyklista 30 marek.

Přijela jsem k dopravní nehodě, při níž byl zraněn jeden ze zúčastněných řidičů. Vezla jsem ho k ošetření a při tom si ušpinila sedadla mého auta. Mám nárok na náhradu škody? (Marie P., Mladá Vožice)
Ano. Občanský zákoník stanoví, že kdo odvrací škodu - v daném případě na zdraví - má právo na náhradu škody, kterou přitom utrpěl. Tak je kryta například škoda, když si někdo způsobí zranění při vyprošťování posádky havarovaného vozidla, znečištění čalounění při převážení zraněného do nemocnice a podobně. Náhrady škody se lze domáhat obvykle u pojišťovny, u níž je viník nehody pojištěn. Dohodnout se však lze - a to platí zvlášť v případě malých škod - i s člověkem, který při převozu do nemocnice sedadla ušpinil.
Policie České republiky přišla v silničním provozu o některé pravomoci. Co jí podle nového zákona v kompetenci zůstalo? (Albert E., Brno)
Policie dohlíží na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích především tím, že kontroluje dodržování povinností účastníků a pravidel provozu na pozemních komunikacích a podílí se na řízení tohoto provozu. Objasňuje dopravní nehody, vede jejich evidenci a projednává v blokovém řízení přestupky proti bezpečnosti a plynulosti provozu na uvedených komunikacích.