Jak vypadají dálniční známky pro rok 2001

Prý nelze podle platných předpisů startovat vůz v garáži při opravách. Je to pravda? (Hanuš O., Sokolov)
Ano, motor vozidla lze - jak konstatují předpisy - uvádět do chodu v garáži pouze za účelem bezprostředního výjezdu. Rovněž je zakázáno uvádět do chodu ohřívací zařízení motoru a vytápění prostoru pro řidiče nebo prostoru pro cestující, pokud jejich provozem vznikají škodlivé zplodiny.

Jako invalida mám svůj osobní automobil označen terčíkem s figurkou vozíčkáře. Smím toto označení užívat i po vydání nového zákona o provozu na pozemních komunikacích? (Zdeněk F., Kladruby nad Labem)
Uvedený zákon omezuje platnost takových označení, vydaných podle dřívějších předpisů, do 30. června 2001. Pak si musí invalidní řidič na okresním úřadě vyžádat nové označení svého vozidla.
V technickém průkazu mého dodávkového automobilu je uvedena nejvyšší dovolená rychlost 100 kilometrů v hodině. Velmi často k vozu připojuji nákladní přívěs, v jehož dokladu je stanovena nejvyšší dovolená rychlost 70 kilometrů v hodině. Dovoluje mně zákon o provozu na pozemních komunikacích jezdit s touto soupravou i po dálnici nebo silnici pro motorová vozidla? (Rudolf S., Dolní Radechová)
Zákon o provozu na pozemních komunikacích dovoluje na dálnici a silnici pro motorová vozidla jen provoz motorových vozidel a jízdních souprav, jejichž nejvyšší povolená rychlost není nižší než 80 kilometrů v hodině. Této zákonné hranice zmíněná souprava nedosahuje, a proto s ní po uvedených komunikacích nelze jezdit.
Kteří řidiči jsou podle zákona o provozu na pozemních komunikacích osvobozeni od povinnosti užívat při jízdě bezpečnostní pás? (Anežka F., Plzeň)
Jejich výčet byl proti dříve platné právní úpravě značně omezen. Pás nemusí použít řidič při couvání, učitel jízdy při výcviku a řidič, jenž ze zdravotních důvodů nemůže pas užít a má o tom lékařské potvrzení, které musí mít při jízdě u sebe. Pokud se v posledním ze zmíněných případů nejedná o trvale nevyhovující zdravotní stav, je platnost potvrzení omezena nejdéle na rok.
Jakých změn doznaly dálniční známky pro rok 2001? (Bohuslav M., Čkyně)
Novela zákona o pozemních komunikacích zavedla pro dálniční známky nový název kupon; kupony jsou dvoudílné a řidič na ně napíše poznávací značku svého vozidla. Jednu část kuponu řidič nalepí do pravého dolního rohu předního skla automobilu, druhou částí se prokazuje policistovi při kontrole. Novinkou je i jednodenní kupon pro motorové vozidlo nebo jízdní soupravu o celkové hmotnosti nad 12 tun. Je vhodný hlavně pro zahraniční řidiče, kteří Českem jen projíždějí. Novela nepřevzala z původního znění zákona povinnost odstranit z vozidla neplatnou nálepku.

Byl jsem při dopravní nehodě vinou druhého řidiče těžce zraněn. Mám jako poškozený nějaká práva vůči viníkovi? (Gustav B., Cvikov)
Trestní řád konstatuje, že poškozeným je ten, komu bylo trestným činem ublíženo na zdraví nebo způsobena majetková, morální nebo jiná škoda. Poškozený má právo činit návrhy na doplnění vyšetřování a dokazování, může nahlížet do spisů, účastnit se hlavního líčení nebo odvolacího zasedání a před skončením řízení se k věci vyjádřit. Může také navrhnout, aby soud uložil v odsuzujícím rozsudku obžalovanému povinnost nahradit škodu, která byla poškozenému trestným činem způsobena.
Jaký účel má průkazka, kterou autoškola vydá uchazeči o řidičský průkaz? Mohu jako její držitel někde soukromě trénovat jízdu? (František M., Moravské Budějovice)
Učitel autoškoly je povinen zapisovat do průkazky celý praktický výcvik a u dálkově studujícího i všechny konzultace. Průkazka též opravňuje žáka autoškoly řídit cvičné vozidlo bez řidičského průkazu, ale vždy jen za přítomnosti učitele. Soukromá iniciativa tedy není povolena. Žák musí mít průkazku vždy u sebe, jde-li do autoškoly. Po skončení přípravy podpisem na průkazce potvrdí, že absolvoval přípravu v celém předepsaném rozsahu.
Užívám lék označený zákazem řídit motorová vozidla. Teď jsem se jako řidič osobního auta mou vinou střetl s motocyklistou, který se zranil. Jak to bude s náhradou škody z mého povinného pojištění? (Zdeněk I., Česká Čermná)
Poškozenému nahradí vzniklou škodu pojišťovna z vašeho zákonného pojištění. Pokud se ovšem prokáže, že jste byl pod vlivem léku označeného zákazem řídit motorové vozidlo, bude na vás pojišťovna požadovat vrácení částky, kterou motocyklistovi vyplatila. Je to novinka, která plyne ze zákona číslo 168/1999 Sb., o povinném pojištění vozidel.