Jak zvládnout cestu za lyžováním

  • 37
Zima je v plné síle, řada rodin se připravuje na dovolenou, kterou stráví na horách v České republice či v některé z alpských zemí. Chystáte se vyrazit na hory vlastním autem? V tom případě nepodceňujte přípravu před cestou. Začít řešit problémy na zasněžené silnici není ten nejlepší nápad.

Na co byste neměli zapomenout před cestou na hory? Především na kvalitní pneumatiky, naplánování cesty a v případě vyjetí za hranice Česka na dostatečné pojištění. 

Zimní gumy a sněhové řetězy
Jízda na hory v době, kdy se brzy stmívá, navíc často do neznámého cíle, může být dosti složité. Vyžaduje zkušeného řidiče, ale ani ten by neměl při delší jízdě zapomínat na přestávky, během nichž si odpočine.

A vůz by měl mít ve stavu, kdy se na něj může stoprocentně spolehnout. Zimní pneumatiky by měli používat všichni řidiči, kteří se v tomto období pohybují po silnici. Pro ty, kteří míří na hory, to platí dvojnásob. "Zimní pneumatiky mají lepší záběr, lépe drží na vozovce a především zkracují brzdnou dráhu," říká prodejce pneumatik Jan Kalous.

Motoristé by neměli zapomínat ani sněhové řetězy. Ty se dají koupit už za necelých tisíc korun. Záleží na rozměrech a kvalitě. "Zimní řetězy v posledních letech doznaly mnoha změn, které mají za cíl maximálně usnadnit jejich použití." Přesto je potřeba si jejich nasazování vyzkoušet. Jen málokdo to bez problémů zvládne napoprvé, navíc v mrazu a sněhových závějích.

"Absence sněhových řetězů při cestě do Alp může znamenat i to, že v případě čerstvého přídělu sněhu vám bude vjezd do některých oblastí dopravními značkami či policií zakázán. Nerespektování tohoto příkazu může být pokutováno značnou částkou," dodává Miroslav Preclík z autoklubu ÚAMK.

Samozřejmostí před cestou by měla být kontrola stěračů a doplnění nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů včetně pořízení její dostatečné zásoby. "V pořádku musí být i brzdy. V servisu by měli zkontrolovat množství brzdové kapaliny, těsnost celé soustavy či seřídit brzdný účinek na jednotlivá kola," radí Michal Busta. Pokud se svým vozem dodržujete předepsané servisní intervaly, mělo by toto být v pořádku.

Zimní krizová
místa v ČR

Dálnice D1
Na Vysočině se často vyskytuje námraza na vozovce a při nečekaných změnách počasí zde bývá vysoká nehodovost.

Jeseníky
V oblasti Ramzová, Rejvíz, Branná a Červenohorské sedlo bývají problémy s udržováním průjezdnosti silnic v lesním a kopcovitém terénu. Často zde uváznou kamiony, které blokují dopravu.

Krkonoše
Na trase Nová Paka-Studenec-Vrchlabí-Špindlerův Mlýn během víkendů a jarních prázdnin bývá silný provoz. Hrozí kolony. Tradičním problémem Krkonoš je parkování v horských střediscích.

Orlické hory
Na trase Žamberk-Králíky v oblasti Pastvin jsou časté problémy s průjezdností komunikace kvůli sněhovým závějím.

Krušné hory
Pravidelné problémy na silnici I/8 ve směru na Cínovec.

Hraniční přechody
Z hraničních přechodů jsou problematické například Lísková, Český Těšín, Cínovec, Makov.

Zdroj: ÚAMK

Když vůz nejede
I když budete mít auto připravené, trasu naplánovanou a třeba i dorazíte na místo určení, může se stát, že vůz z neznámých důvodů vypoví službu. Majitelé nových aut v záruce to mají jednoduché - až na ojedinělé výjimky automobilky v době záruky nabízejí v případě potíží bezplatnou pomoc asistenční služby. To platí i u problémů v zemích Evropské unie. Je jen nutné si zjistit potřebná telefonní čísla.

Druhou možností je pojištění. Pojišťovny pomoc pro řidiče v nesnázích nabízejí v rámci povinného ručení a havarijní pojistky. Rozlišuje se však dopravní nehoda a porucha. Pomoc při poruše většinou není zahrnuta v základním stupni pojištění.

Složitější je to v případě problémů v zahraničí. "Je nutné mít cestovní připojištění. Pak dokážeme zajistit pomoc asistenční služby i v cizině. Příjezd a práce automechanika, případně náhradní vozidlo nebo ubytování je v rámci limitů hrazeno pojišťovnou," říká tiskový mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Poslední možností je členství v některém z autoklubů. Například ÚAMK nabízí pomoc výměnou za zakoupení členské karty. Pro Česko stačí roční karta za 890 korun, karta s platností i v zahraničí stojí 1890 korun. Za tyto peníze motorista získá výhody v podobě bezplatného příjezdu a práce mechanika asistenční služby, příspěvek na odtah, náhradní vůz nebo nocleh.

Lyže nejlépe do boxu
Cestování na hory představuje ještě jeden problém: přepravu lyží. Ty by se neměly vozit v interiéru vozu. Při nehodě mohou posádce způsobit vážná zranění. Jejich místo je na střeše, vždy patkami napřed. Majitelům zahrádek stačí úchyty za 400 korun. Další možností je střešní box či skladnější magnetický držák. Nový box na čtyři páry lyží se dá pořídit za 4000 a magnetický držák na dva páry lyží za 1200 korun. Sváteční lyžaři si mohou tato zařízení půjčit.

"Denní půjčení střešního boxu stojí 80 korun. K tomu vybíráme vratnou zálohu 1500 korun," říká Vladimír Böhm z pražské prodejny a půjčovny Střešní nosiče Böhm.

Na půjčení boxu je však potřeba myslet s předstihem. "V období jarních prázdnin a Vánoc bývá zájem největší a může se stát, že volné boxy zkrátka nejsou," dodává Böhm.

Kde hledat v cizině pomoc

I během cest na hory se můžeme dostat do problémů. Přinášíme rady, na co si dát pozor a na koho se obrátit v nouzi.

Rakousko

Dopravní předpisy
Mimo obce mohou jet osobní automobily nejvýše 100 km/h. Řidiči jsou mimo obec povinni si obléknout reflexní vestu, kdykoli opouštějí vozidlo, například kvůli nehodě nebo poruše. Policisté vyžadují, aby vesta byla umístěna v dosahu řidiče (nikoliv v zavazadlovém prostoru). Svítit se musí povinně celý rok. Policie kontroluje použití autosedaček pro děti do 14 let nebo 150 centimetrů.

Pokuty
Policisté mohou na místě vybrat pokutu do 36 eur, u vyšších pokut je požadována záloha, zbytek musí řidič zaplatit do dvou týdnů. Příklady pokut: překročení rychlosti nejvýše o 10 km/h - 11 eur, překročení rychlosti o 11-21 km/h nebo špatné parkování - 11 až 21 eur (pokud vozidlo při parkování překáží provozu - až 73 eur), jízda na červenou - 36 až 72 eur.

Pomoc v nouzi
Záchranná služba: 144 nebo 112
Policie: 133 nebo 112
Hasiči: 122 nebo 112
Silniční služba: opravy (odtah) poskytují nepřetržitě automotokluby ARBÖ na tel. čísle 123, případně ÖAMTC na tel. čísle 120
Velvyslanectví ČR: Botschaft der Tschechischen Republik, Penzingerstrasse 11-13, A-1140 Wien, Republik Österreich, tel. 00431/89 42 125-6

Itálie

Dopravní předpisy
Majitelé řidičských průkazů s dobou vydání kratší než tři roky nesmějí na dálnici překročit rychlost 110 km/h, na rychlostní silnici 90 km/h. Při nepříznivých povětrnostních podmínkách, zejména v dešti, jsou všichni řidiči povinni snížit rychlost na 110 km/h. Každý řidič, který opustí vozidlo mimo obydlené oblasti za snížené viditelnosti, je povinen použít reflexní vestu. Stejnou povinnost mají i ostatní členové osádky.

Pokuty
Od řidiče vozidla registrovaného v zahraničí může policie vymáhat nejvýš čtvrtinu maximální výše pokuty. Tuto částku řidič musí zaplatit v hotovosti. Příklady pokut: překročení rychlosti o méně než 10 km/h nebo špatné parkování 33 až 138 eur, špatné parkování s ohrožením dopravy 70 až 275 eur, překročení rychlosti o 10-40 km/h - 138 až 550 eur.

Pomoc v nouzi
Záchranná služba: 118
Policie: 112 nebo 113
Hasiči: 115
Silniční služba: Automobile Club d’Italia v nepřetržitém provozu na telefonním čísle 800 116 800
Velvyslanectví ČR: Ambasciata della Repubblica Ceca, Via dei Gracchi 322, 00192 Roma, tel. +39/06-324 44 59-63, fax 324 44 66

Francie

Dopravní předpisy
V dešti se limity rychlosti osobních automobilů snižují na silnicích mimo obec z 90 na 80 km/h, na rychlostních silnicích ze 110 na 100 km/h a na dálnicích ze 130 na 110 km/h. Za mlhy a při sněžení, kdy poklesne viditelnost pod 50 metrů, nesmějí řidiči nikde, tedy ani na dálnici, překročit rychlost 50 km/h. Řidiči, jejichž řidičský průkaz není starší než dva roky, musí i v dobrém počasí dodržovat snížené limity (80, 100, 110 km/h). Je povinné celoroční svícení.

Pokuty
Policie může na místě uložit pokutu až 375 eur. Příklady pokut: překročení povolené doby parkování stojí 11 až 35 eur, špatné parkování 35 eur, nerespektování značky STOP a překročení max. povolené rychlosti do 20 km/h nejméně 135 eur. Za zvlášť nebezpečné přestupky (jízda pod vlivem alkoholu, ujetí od nehody, nerespektování příkazu policie k zastavení) může být vozidlo zabaveno ve prospěch státu.

Pomoc v nouzi
Záchranná služba:
15
Policie: 17
Hasiči: 18
Silniční služba: AIT - Assistance v nepřetržitém provozu na tel. čísle 05 08 92 22 Velvyslanectví ČR: Avenue Charles Floquet 15, 75343 Paris, tel. +33/1-40 65 13 00 (z území Francie 01-40 65 13 00), fax 01-47 83 50 78

Švýcarsko

Dopravní předpisy
Maximální rychlost na silnici mimo obec je 80 km/h, na rychlostní silnici 100 km/h a na dálnici dálnici 120 km/h

Pokuty
Na místě může být uložena pokuta do 300 CHF (5600 Kč). Příklady pokut: za překročení rychlosti o 20 km/h může být pokuta podle okolností (v obci, mimo obec, na dálnici) až 260 CHF, za jízdu na červenou 250 CHF, nedání přednosti 150 CHF, porušení zákazu parkování 40 až 120 CHF.

Pomoc v nouzi
Záchranná služba:
144
Policie: 117
Hasiči: 118
Silniční služba: TCS v nepřetržitém provozu na tel. čísle 140
Velvyslanectví ČR: Muristrasse 53, 300 Bern 16, tel. 0041-31/352 36 45, fax 352 75 02

Lyžování na zasněženém svahu mnohdy předchází dlouhá cesta. V autě obutém na zimních pneumatikách by například neměly chybět sněhové řetězy. Přepravu lyží nebo snowboardu usnadní použití střešním boxu.