Seděli jsme v nové Škodě Rapid. Zvenku je hezká a jednoduchá

Exkluzivně
Viděl a osahal jsem si novou Škodu Rapid, v napjatě očekávané novince z Mladé Boleslavi jsem i seděl. Škoda pozvala společně s několika málo světovými médii na první ochutnávku redakci iDNES.cz přímo do svého vývojového centra, mladoboleslavské Česany. Prozatím bez fotoaparátů, ty musely zůstat na vrátnici.
Pod zelenou plachtou je Škoda Rapid, když strhli plachtu, fotoaparáty musely do

Pod zelenou plachtou je Škoda Rapid, když strhli plachtu, fotoaparáty musely do tašek. | foto: Škoda

"Jste jedni vůbec z prvních, kteří rapid vidí," vítá nás slovenský šéfdesignér Škody Jozef Kabaň s úsměvem. Sedan lakovaný klasickou šedou metalízou, která zdůrazní tvary a proporce, je zatím schovaný pod zelenou plachtou. Strhnou ji až po obhlídce konceptu Mission L, ze kterého rapid přímo vychází. Nejvýraznější změnou, kterou karoserie prošla od konceptu do podoby výrobní verze, jsou lemy blatníků. Koncept je měl rozšířené, sériovka placaté zarovnané s blatníky.

Rapid v plné parádě

Špionážní fotky odhalují vše - čtěte zde

Proporce jsou nejdůležitější

"Nejdůležitější jsou na autě proporce," říká na začátek Jozef Kabaň a zopakuje to pak několikrát za dopoledne. Auto musí být vyvážené ze všech úhlů pohledu. "Auta se kupují očima," vysvětluje. "V této kategorii se často stává, že zadní část s kufrem působí jako nalepená na zbytek. Nám se ale podařilo vytvořit vyvážený, čistý design. Který je silný a výrazný sám o sobě. Žádná karikatura!" dodává. "Jednodušeji už to udělat nešlo, ale jednoduché to vůbec nebylo," říká mi pak Kabaň.

Velmi důležitou součástí designérského týmu jsou modeláři. Ze speciální hlíny vytvoří na milimetr přesně model, který se pak změří, data přenesou do počítače a podle nich se pak vyrábí auto.

Nepřekvapivé, ale povedené

Pohled odborníka

Škodovka nás dlouho připravovala na to, jak bude nový rapid vypadat, takže mě výsledný vzhled vlastně ani nijak zvlášť nepřekvapil.

V Mladé Boleslavi měli za úkol vytvořit velkou limuzínu za malé peníze, a to se myslím podařilo. Na svou kategorii je to docela kus auta a díky prvkům, jako je velká mřížka chladiče nebo čtveřice předních světel, působí velmi suverénně. I zvenku je vidět, že uvnitř je také dostatek prostoru, a to zejména v zadní části.

S krásně plynulým a protáhlým C sloupkem je profil auta velmi harmonický, ale přesto je nad zadním kolem trochu víc hmoty a rapid působí v této části mírně oplácaným dojmem.

Každopádně jde zatím asi o nejlépe zamaskované litry velkého zavazadelníku, které jsme od škodovky viděli.

Celkově se mi na rapidu líbí zajímavé kontrasty. Jednoduchý základní tvar a minimum dekorací z něho dělá na první pohled lehce přehlédnutelné auto. Ostré, precizní hrany, správný rytmus mezi prvky v čelní masce nebo velký prolis v dolní části bočních dveří však nabízí druhý, detailnější pohled, ve kterém je design rapidu rázem mnohem rafinovanější.

Myslím, že to jsou nejlepší předpoklady k tomu, aby se tvary nového modelu jen tak neokoukaly.

Radek Laube
šéfredaktor AutoDesign & Styling

Jozef Kabaň je totiž velkým vyznavačem designu, který stojí na proporcích. Další prvky na autě jsou pro něj doplňky. Design rapidu je tak jednoduchý, čistý, jasný, nekomplikovaný. "Vánoční stromečky nejsou pro Škodovku," rýpe si do konkurence hýřící chromem a komplikovanými detaily Kabaň.

Nová doba

V designérském týmu Škody pracuje kolem stovky lidí dvaceti národností. "Rozmanitost je důležitá," zdůrazňuje Kabaň s tím, že je potřeba mít v týmu lidi, kteří znají mentalitu jiných trhů. Ten nejdůležitější je teď pro Škodu Čína, a tak je většina designérů teď na studijní cestě za Velkou čínskou zdí.

Lidé ze Škodovky vysvětlují, že s rapidem přichází nová doba, nový designérský jazyk. Kabaň popisuje "novou latinu" škodováckých designérů, které se bude značka držet v příštích letech, možná desetiletích: "Dlouhý rozvor, aby bylo dost místa pro posádku. Kvůli tomu i vyšší linie střechy." Hlavně se ale Škoda bude držet liftbackové karoserie, se kterou slaví úspěchy už od dob první novodobé octavie. Auto s tříprostorovou karoserií, v níž je výklopná celá zadní část včetně okna, dnes mnoho značek nenabízí. To u Škodovky budou hned tři, k octavii a superbu se zařadí právě chystaný rapid v evropském provedení (pro Čínu se chystá úplně stejně auto, jen víko kufru bude menší, otevře se jen plechová část).

Tu první moderní octavii připomíná rapid v mnohém. Má jednoduché, účelné linky, které se neokoukají a ve kterých najdete krásu a eleganci až po chvíli. Za dveřmi je účelně zařízený interiér. Však se také na prezentaci ozývaly hlasy, jestli nebude rapid ubírat octavii zákazníky.

Klasické C a typická žebra

Další specialitou, kterou si podle Kabaně škodovky zachovají, jsou velká červená C svítící v koncových světlech. "Škodovku díky tomu v noci bezpečně poznáte," libují si designéři. Výrazná, ale ne agresivní má být i maska. U rapidu tak dostala tradiční svislé žebrování. Designéři přiznávají, že maska chladiče je dnes už jen designová záležitost, vzduch se k motoru dnes přivádí především výřezy v nárazníku. Maska je na přídi hlavně proto, aby mělo auto tvář.

Nalevo šéfdesignér Škody Jozef Kabaň s vedoucím designérem interiérů Peterem Olahem

Líbi se mi

Co mě na rapidu zaujalo? Čisté linie a tvary a právě ty vyvážené proporce. Čisté jednoduché tvary, které se neokoukají. Boční pohled z některých pohledů doplácí na velkou hmotu kufru, zadní kolo tak působí menší než přední. To už je ale hledání chyb tam, kde nejsou, trpí tím většina takto stavěných aut.

Moc se mi líbí vodorovná ostrá hrana na bocích, která směrem vzad lehce klesá. "Odlehčuje auto při pohledu z boku," vysvětluje mi Jozef Kabaň. Líbí se mi hlavně její napojení na obrys zadního světla. Zvykat si zato budu na šikmý prolis u zadní registrační značky (mimochodem, Kabaň říká, že ta bude u škodovek už vždy na víku kufru). Škodováci se všemi těmi hodně ostrými hranami odkazují na krystaly. A právě ten zadní prolis je taková designová libůstka, která se na něj odvolává.

Sériová Škoda Rapid zachovává specifický šikmý prolis, který byl už k vidění na konceptu Mission L.

 

Zajímavé je tvarování předních světel. "Jejich vývoj trval asi dva roky," prozrazuje technickou stránku věci Jiří Hadaščok, který vedl projekt Mission L. Zajímavý je ale i jejich tvar. Jsou hodně hranatá a ostře řezaná, za čirým plastem jsou vždy dvě paraboly, pod tou blíž k masce chladiče je pak ještě vetknutá směrovka.

Krycí sklo má zajímavý tvar: spodní část je svisle seseknutá, takže končí dřív než s hranou nárazníku. "Je to kvůli předpisům i kvůli pojišťovně," vysvětluje Hadaščok. Regule totiž nařizují i to, jak hluboko musí být světlo utopené oproti pevnému úchytu nárazníku. Pojišťovna zase ušetří při malých městských "ťukancích", protože nebude muset platit vždy nové světlo. "Navrh této části byl pro designéry jeden z nejsložitějších," prozrazuje Jiří Hadaščok. "Byla to nejkomplikovanější část z pohledu homologace i technologie."

A co se na nové Škodě Rapid nejvíc povedlo podle Jozefa Kabaně? Že vyjmenuje na prvním místě proporce, na to si můžete vsadit. Líbí se mu ale také právě řešení světel a přední hrana kapoty, do které je zakomponovaný výstupek s prominentním místem pro obnovené logo značky. "Když jsem před lety přišel do Škodovky, říkal jsem si, proč mají tak velké mlhovky. Působilo to nezvykle. Nakonec jsem si ale řekl, proč ne," popisuje Kabaň. Dnes to je další z poznávacích znaků škodovek. U rapidu ty dva páry světel pod sebou auto opticky "lepí" k silnici, přidávají mu na mohutnosti.

Klasika

Nechávají mě usednout za volant. Škodovkáři se tam budou cítit jako doma. Žádné výstřelky, dojem robustnosti a solidnosti. "Naše auta jsou velmi lidská," vysvětluje designér interiérů Peter Olah. Škodovky nemusí být nabité technologiemi, musí být ale příjemné na ovládání i na pohled. Kabina je hezky velká, pro čtyři je v autě s délkou lehce pod čtyři a půl metru spousta místa. Čelní okno působí relativně nízkým dojmem, není to na úkor výhledu, jen je to trochu nezvyklé. S rapidem představí designéři nový tvar volantu a řadicí páky, které prý lépe padnou do rukou. Líbit se bude obrovský kufr.

Hliněný model přístrojovky nové Škody Rapid. Designéři na něm ověřují správnou ergonomii.

Rapid má být levnější model usazený mezi fabii a octavii. Nabídkou výbavy to ale chuďas nebude. Rapid bude moci dostat xenonová světla, navigaci a rádio bude mít konečně USB vstup. Největší kola budou sedmnáctipalcová, stěrač zadního okna bude v Česku za příplatek. 

Cena pod 300 tisíc

Na hovory o přesné ceně je ještě moc brzo. "Určitě to ale bude víc než 250 tisíc, o kterých se občas spekuluje," zaznělo také na prezentaci v Česaně od škodováků. Jiné odhady mluví o ceně pod tři sta tisíc. Náš redakční odhad je 280 tisíc za základní provedení.

Nový model by se měl vyrábět ve více karosářských variantách, kromě liftbacku i auto s praktičtější než tříprostorovou karoserií. Spekulace o kombíku už před dvěma měsíci odmítl člen představenstva Škody Jürgen Stackmann.
 
Jako asi jediné tedy přichází v úvahu MPV. Podle informací iDNES.cz by měl tento chystaný model dostat jméno Sportbag, nebo Sportback.

Nová octavia bude sportovnější

Další generace už je hotová, teď se testuje

Jozef Kabaň se na designovém semináři rozpovídal i o octavii. Ta bude i díky rapidu posazena o trochu výš v portfoliu Škodovky. Bude mít odlišnou nabídku motorů a hlavně dostane výbavu, ve které budou nejmodernější bezpečnostní a asistenční systémy. "Nová octavia je hotová, všechno je připravené," prozrazuje Kabaň. Teď probíhá náročné testování. "Octavia vypadá velmi sportovně. Myslím, že se bude líbit," dodává. "Vždycky, když ji vidím, jsem spokojený," říká s úsměvem.

  • Nejčtenější

Autoškoly mají povinně vyučovat holandský chvat na otevření dveří, přeje si EU

25. března 2024

Autoškoly by se měly do budoucna při výcviku nových řidičů věnovat bezpečnosti chodců a cyklistů....

Ukrajinský malíř nevzdává boj se Škodou. Spor o design zamítl i ústavní soud

28. března 2024

Malíř a designér Vladislav Vovkanič neuspěl s ústavní stížností ve sporu se společností Škoda Auto....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

AUTOVIDEO: Čínské ferrari nemá žádné zápaďácké díly. Stovku dá za 1,9 s a stojí třetinu

24. března 2024

Čína se stále více emancipuje i v případě supersportovních aut. V poslední době se objevily...

Autorizované, nebo neautorizované servisy? Boj mezi nimi se vyostřuje

22. března 2024

Dát auto do autorizovaného, nebo neautorizovaného servisu? Věčné dilema, které nemá jednoduchou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šedesátiny slavné škodovky. Embéčko bylo krásné a moderní, na dlouho poslední

21. března 2024

Dnešní Škoda se dá co do objemu výroby i množství modelů jen těžko srovnávat s předchozí...

Dopravní policie v pohotovosti. Akce Velikonoce bude probíhat čtyři dny

28. března 2024

S cílem zabezpečit plynulost dopravy a zvýšit bezpečnost všech účastníků silničního provozu...

Xiaomi na kolech v prodeji. Čínský výrobce telefonů už nabízí svůj elektrovůz

28. března 2024,  aktualizováno  15:25

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily. Firma v Číně zahajuje...

Diář petrolheada: Do Mostu dorazí klenoty z Mnichova i Stuttgartu

28. března 2024

Zdá se, že i přes poslední záchvěvy je zima u konce a vládu po ní přebírá snad rovnou léto. Alespoň...

Za nula i skoro sedm procent. Úrok na dotovaný elektromobil se hodně liší

28. března 2024

V půlce března byly v Česku spuštěny dotace na elektromobily. Řada lidí je vítá, ale systém podpory...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...