Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Japonští důchodci jsou vyzýváni k odevzdání řidičského průkazu

  1:00aktualizováno  1:00
Tokijská policie nedávno odstartovala kampaň, ve které vyzývá řidiče vyššího věku k odevzdání řidičských průkazů. Podle posledních statistik jsou totiž právě starší řidiči doslova hrozbou na silnicích.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dolní hranice věku pro řízení automobilu existuje prakticky všude na světě, hranici horní však zatím podle našich znalostí a informací nikdo nikde nezavedl. Její prosazení by totiž bylo velmi obtížné. V Japonsku se však nyní snaží alespoň o to, aby staří řidiči odevzdávali řidičská oprávnění dobrovolně.

Podle nejnovějších statistik totiž v zemi vycházejícího slunce výrazně roste počet nehod, jejichž účastníkem byl řidič starší 70 let. Zatímco za několik posledních let v Japonsku klesl celkový počet nehod o 20 %, nehody s účastí sedmdesáti- a víceletých řidičů zaznamenaly 35 % nárůst. Za tento trend může částečně i stárnoucí populace, ale na vině jsou především samotné řidičské schopnosti řidičů důchodového věku. Ti podobně jako mladí řidiči mnohdy nezvládnou silná moderní auta a své schopnosti přecení. Zkušenosti jim přitom mnoho nepomáhají, protože řidiči v pokročilém věku mívají pomalejší reakce a jejich zdravotní stav není mnohdy ideální, což se odráží třeba na fyzické kondici.

Tokijská policie tak starším řidičům za odevzdání průkazu nabízí různá zvýhodnění. Do projektu se zapojilo více než třicet partnerů, kteří těmto již bývalým řidičům nabízejí různé slevy a výhody. Tento způsob je jistě daleko lepším řešením, než kdyby se řidičům odebírala oprávnění například na základě nově schváleného zákona.

V Evropě zatím podobné statistiky nejsou zveřejňovány a pravdou je, že místní populace je přeci jenom o něco mladší než ta japonská. Proto možná není nehodovost starších řidičů tak alarmující. Vzhledem k tomu, že však evropská populace stárne, se možná podobných opatření v budoucnu dočkáme také.
NejčtenějšíDalší z rubriky

Lexus UX má nepřehlédnutelný design, nezvyklé motory a nepije naftu

Lexus UX

Automobilka Lexus představila na autosalonu v Ženevě své sériové kompaktní SUV, které jí má pomoci získat doslova davy...

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Najdete na iDNES.cz