Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jarní autoservis: základní prohlídku pořídíte za pár korun i zadarmo

  15:01aktualizováno  15:01
Připravit na jarní výletničení potřebuje i auto. Využijte sezonních akcí v autoservisech, nabízejí základní prohlídky za pár korun nebo i zadarmo. S trochou štěstí zaplatíte pouze za případné opravy nebo za doplnění olejů či provozních kapalin.

Autobaterii nechte pravidelně kontrolovat v servisu. | foto: GTÜ

Pokud si řidič chce připravit automobil na sezonu sám, je nutné minimálně zkontrolovat několik základních věcí. Průměrně zručný člověk dokáže bez větších potíží zkontrolovat hladiny provozních náplní, funkčnost brzd a stav podvozku.

Základní kontrola má ověřit hladiny oleje v motoru, chladicí a brzdové kapaliny. Ovšem bez servisního vybavení už nezjistíte, v jakém jsou stavu a zda nepotřebují vyměnit. Všímejte si také případných úniků náplní a když najdete pod autem olejovou loužičku, zamiřte do servisu bez odkladu. Loužičky pod autem ale mohou být také z kapaliny posilovače řízení, brzdové kapaliny nebo z tlumičů.

Je třeba pravidelně a úzkostlivě kontrolovat hladinu motorového oleje. V některých případech u namáhanějších moderních motorů téměř při každém tankování.

Moderní motory vyžadují, i přesto, že do nich výrobci stále častěji doporučují tzv. longlife oleje, tedy oleje s prodlouženou dobou výměny, paradoxně větší péči o olej než ty staré. Motorový olej se běžně mění po ujetí 10 až 15 tisíc kilometrů, závisí to na typu automobilu. Zkušení automechanici ale doporučují kontrolovat jeho stav mnohem častěji, než doporučuje výrobce.

Brzdy by neměly pískat nebo skřípat. Brzdový pedál by neměl vibrovat, což většinou značí zvlněné brzdové kotouče. Až budete měnit zimní obutí za letní, podívejte se na brzdové destičky, zda nejsou příliš tenké. Na podvozku hlavně zkontrolujeme uchycení výfuku a stav náprav. Sami zvládnete výměnu stěračů.

Pokud na kontrolu svépomocí nemáte čas, místo nebo si na ni netroufáte, zamiřte do servisu. Tam se zaměří i na další části, které zaslouží pozornost: světla, tlumiče, čelní okno. Ale i další komponenty jako je stav chladicí a brzdové kapaliny, motorového oleje, zkontrolují těsnost palivového systému, zapalovacích svíček, stav řemene alternátoru, předních brzdových destiček a kotoučů.

Většina servisů vyhlašuje na jaro akce, ve kterých dostanete základní prohlídku vozu zdarma nebo za symbolických pár stovek. Platíte si jen spotřebovaný materiál (olej, brzdová kapalina...). Před přicházejícími teplými dny se vyplatí také překontrolovat klimatizaci. S tou už musíte do servisu, pokud zapáchá nebo nechladí.

Zamířit můžete i do značkového servisu. Jednotlivé automobilky už začínají vyhlašovat jarní servisní akce. Často při nich dávají slevu na originální náhradní díly.
NejčtenějšíDalší z rubriky

Corbellati chce jet 500 km/h, ale nejsilnější auto Ženevy budí rozpaky

Corbellati

Nejsilnější automobil letošního ženevského autosalonu nenajdete na perfektně nasvíceném stánku Bugatti, Ferrari,...

Nové BMW X4 přijíždí už po čtyřech letech. Stejné je jen na pohled

BMW X4

Mnichovská automobilka přivezla do Ženevy poněkud překvapivou automobilovou novinku: novou generaci modelu X4, která...

Hyundai změnil Santa Fe k nepoznání, ale nechal mu osvědčené motory

Hyundai Santa Fe

Menší modely obvykle mívají divočejší design, zatímco ty velké se tváří seriózně. Hyundai tuto zvyklost porušil, nová...

Najdete na iDNES.cz