Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jedeme na dovolenou: jak předejít problémům

  16:04aktualizováno  16:04
Kdo by se netěšil na dovolenou a na prázdniny? Ti, kteří volné dny prožijí na domácí půdě, to mají jednodušší. Cesta za hranice, do cizího prostředí vždy přináší určité komplikace. K tomu, aby jich bylo co nejméně, má přispět následující balíček praktických informací.

Základní informace
Protože je řízení auta v cizině přece jen větší zátěž než na domácích silnicích, neměl by si řidič cestu komplikovat. Především musí jet korektně, tedy podle pravidel. Jen ti nejsvědomitější se seznámí se zásadami pravidel silničního provozu v zemích, kam míří.

Ostatní by měli aspoň pozorně sledovat tabule na hranicích, které uvádějí rychlostní limity. Další obecné zásady platí prakticky stejně po celé Evropě.

Povinnost používat bezpečností pásy celou posádkou v obci i mimo obec platí téměř ve všech státech; nutnost převážet dítě do 12 let pouze ve schváleném dětském zádržném systému platí ve všech zemích Evropské unie.

Při cestování s přívěsem jsou nejvyšší povolené rychlosti nižší. Pozor i na zákaz používání mobilního telefonu řidičem za jízdy, který platí již v řadě evropských zemí.

Aby se dovolená neprodražila
Případné pokuty za dopravní prohřešky dokážou velmi vážně zatížit rozpočet. Občas se uvádějí orientační výše pokut udělovaných za různé přestupky policisty v zahraničí.

Tyto sumy závisí ale i na uvážení policisty nebo soudu, jakou pokutu nebo peněžitý trest za přestupek stanoví. U závažného provinění se mohou pohybovat i ve stovkách eur, v případě opakovaného přestupku ještě mnohonásobně výše.

V řadě zemí policejní sbory již využívají počítačové sítě, v níž uvíznou i cizinci. Takže pocit, že jste unikli radaru, může být velmi ošidný, protože s vámi mohou účtovat až na hranicích. Policie v některých evropských státech nemusí dokonce v případě kontroly dodržování nejvyšší dovolené rychlosti řidiči jeho přestupek dokazovat fotografií nebo videozáznamem.

Všeobecně se diskuse s policistou nevyplácí. Podle mezinárodních úmluv může být za závažné porušení předpisů i odebrán řidičský průkaz a vysloven zákaz řízení motorového vozidla. V případě nezaplacení pokuty za dopravní přestupek může být dokonce někde policistou na místě zabavena věc nebo i zadržen celý automobil. A toto ustanovení se uplatňuje i pro zahraniční řidiče.

Před odjezdem si ještě naposledy zkontrolujeme, zda máme:
- platný cestovní pas
- platný řidičský průkaz
- finanční hotovost
- mezinárodní poznávací značku CZ (pozor, u extra svědomitého úředníka na hranicích lze narazit, když nebude značka předpisová - tedy s písmeny nejméně 8 centimetrů vysokými na bílém podkladě v elipse s rozměry nejméně 17,5 a 11,5 centimetru, a nesmí obsahovat žádné další znaky, nápisy, reklamy
- doklady k vozidlu (zelenou kartu, "malý technický průkaz")
- pokud se necestuje vlastním vozem, potvrzení vlastníka vozidla o zapůjčení (ideální je mít potvrzení v jazyce státu, kam cestujete nebo alespoň v angličtině; mezinárodní úmluvy formu tohoto potvrzení nespecifikují, tudíž záleží pouze na vás, jakou formu zvolíte)

Autoři:


Témata: autemevropou, Radar

Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Další z rubriky

Pojízdné vraky i prémiová auta: ukrajinské silnice jsou plné kontrastů

UAZ 3303 Buchanka

Na Ukrajině prakticky neexistuje střední třída. Žijí tam buď boháči, nebo lidé s nízkými příjmy. A tyto rozdíly zrcadlí...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Najdete na iDNES.cz