Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jediná jistota: po požití alkoholu nesedat za volant

  19:57aktualizováno  19:57
Dát si jedno či dvě piva k večeři po práci a pak odjet domů? A může se motorista spolehnout, že si schopnost k řízení motorového vozidla ověří tím nejdostupnějším způsobem, tedy dechovou zkouškou za pomoci detekční trubičky, kterou koupí například u většiny benzinových pump? To jsou otázky, na které hledal odpověď test MF DNES. Ta není pro každého stejná.

U většiny řidičů by ani digitální přístroje jedno pivo po večeři nezaregistrovaly, ovšem jsou případy, kdy by motorista i na minimální množství alkoholu doplatil. Jistotu tedy zajistí jediné: před jízdou nepít. A dvě piva před jízdou už jsou bez jakýchkoliv diskusí příliš.

Zkoušel se dech i krev
Přesně v 18.00 hodin usedli k večeři čtyři dobrovolníci - dva muži a dvě ženy. Všichni zvolili masitý pokrm, který zapíjeli dvanáctkou. Přítomen byl dopravní policista s digitálním dechovým přístrojem a lékař pražské protialkoholní záchytné stanice, který účastníkům testu odebral krev k rozboru, jenž se bere v úvahu jako konečné stanovisko při všech sporech včetně soudů.
Nikdo ze čtyř dobrovolníků s jídlem nespěchal a všichni se shodli na tom, že večeře třeba s přáteli po práci jim zabere normálně hodinu, nejvíce hodinu a půl. Tím byl zároveň stanoven i čas zkoušek. Průběh testu a výsledky shrnuje tabulka.

Mýty a pověsti o způsobech snižování alkoholu v krvi - tato opatření jsou vesměs neúčinná
* turecká káva s citronem po pití
* hodně tučné jídlo před pitím
* vypít alespoň dva litry nealkoholického nápoje
* bonbony s velkým obsahem cukru
* intenzivní pohyb (podle slov lékaře by tato metoda mohla nabýt na účinnosti po zhruba půlhodině intenzivního cvičení)
Pramen: Protialkoholní záchytná stanice Praha
Nejisté trubičky
Během zkoušek na běžně používaném materiálu, který dodala dopravní policie a záchytka, byly nasazeny i alkotesty, které může řidič koupit například u čerpací stanice. Pro potřeby testu jsme opatřili sadu tří detekčních trubiček Altest za 60 korun. Lehce nazelenalý nádech, který ovšem nepůsobil nijak rozhodně, trubičky získaly u všech zkoušejících.

Tajemství hladiny
"Obecně se dá říct, že při jednom nebo dvou pivech k večeři bude hladina alkoholu v krvi kulminovat asi tak po devadesáti minutách," říká lékař pražské protialkoholní záchytné stanice Jan Podlaha.
Z toho vyplývá, že když naši dobrovolníci podstupovali před policisty dechovou zkoušku, byli všichni teprve na "vzestupné" cestě. Odběry krve měly zachytit právě onen stav maximální přítomnosti omamné látky v krvi.
Podle zkušenosti doktora Podlahy je "jedno pivo bezpečně pryč - tedy i krevní test by vyšel na nulu - tak asi po 150 minutách od vypití. Dvě piva po čtyřech hodinách."
Policisté i personál záchytky vyslechne každodenně i každonočně mnoho druhů pseudovysvětlení, proč ten který pacient byl pozitivní při dechové zkoušce. Výmluva vždy začíná slovy: "Nic jsem nepil, ale..."
"Na takové případy máme my i policie stejný postup: opakujeme dechovou zkoušku po patnácti minutách," říká Jan Podlaha. Ve výjimečných případech se totiž může stát, že ústní sliznice obsahuje malé množství alkoholu z jiného zdroje, než je půllitr piva nebo sklenice vína. Déle než čtvrthodinu však takový úkaz nikdy netrvá.

Názory zkoušejících
Soňa je sedmadvacetiletá, vdaná a bezdětná manažerka: "Na obchodní oběd nebo večeři musím pochopitelně třeba i několikrát do týdne. A když už je po jednání, s chutí bych si pivo dala. Protože však sama na sobě cítím rychle i malé množství alkoholu, zásadně před jízdou nepiju."
Martin, čtyřiadvacetiletý profesionální fotograf, svobodný, silný kuřák: "Po dvou

Nejčastější marné výmluvy při pozitivní dechové zkoušce
- jedl jsem kompot
- pil jsem mošt (skutečně v žaludku mírně zkvasí, množství vytvořeného alkoholu je ale mizivé)
- cucal jsem bonbony s alkoholem nebo tic-tac
- jsem diabetik (někteří diabetici vydechují částice acetonu)
- užívám prášky
- kazí se mi zuby a užívám ústní sprej
- jedl jsem švestky
- před pár minutami jsem zvracel (část natrávené potravy může projít kvašením, při němž vzniká alkohol)
Pramen: Protialkoholní záchytná stanice Praha
pivech bych se určitě za volant nehrnul. Ne že bych si kvůli tomu nevěřil, ale strašně se bojím chodců. Jsou nevyzpytatelní. A pokud bych nějakého porazil - byť by tam sám skočil -, s alkoholem v krvi bych šel nejspíš před soud."
Zuzana je dvaadvacetiletá svobodná policistka: "Jedno pivo je tak moje maximum. Samozřejmě že bych ho ale nepila, kdybych věděla, že hned nato pojedu. Po malém pivu tak alespoň dvě hodiny bez řízení. Raději i víc kvůli vlastnímu klidu."
Jan, pětatřicetiletý ženatý úředník: "Vždycky jsem se snažil dodržet, že před řízením nepiju. Jednou se mi to ne tak úplně podařilo, a právě tehdy mě zastavila policie na dechovou zkoušku. Prošel jsem jí bez úhony, ale se strašným strachem. Už kvůli tomu ve stejné situaci volím raději pomalejší a nepohodlný vlak, pro můj řidičák nepoměrně bezpečnější."

Zkušenosti z jiných zemí
Francie
Veronika Uhlířová žije dlouhodobě v Paříži. Ve Francii je povolená hranice alkoholu 0,5 promile.
"Určitě to tady není tak, že by všichni jezdili opilí. Francouzi mají jinou mentalitu než Češi. Tady se pije k jídlu, to je samozřejmé, ale ne přes míru. Já mám dojem, že nebezpečnější řidiči jsou spíš Češi než Francouzi. Ovšem i tady je možné vypozorovat mírný tlak na zrušení této drobné tolerance, ale velkou naději na úspěch asi nemá. Kontroly na alkohol policie pořádá snad jen poblíž diskoték. Když tam někdo sedne za volant opravdu opilý, může velmi snadno přijít o řidičák nebo zaplatit vysokou pokutu.
Já sama si sklenici vína dám a pak celkem bez jakýchkoliv výčitek jedu."

Itálie
Josef Kašpar pracuje v televizní stanici v Římě. V Itálii může policie udělit pokutu při alkoholu nad 0,8 promile v krvi.
"Alkoholizmus není v Itálii problém. Italové sami mají dokonce ke zjevně opilým lidem odpor, což zčásti funguje jako společenská výchova. To ale neznamená, že se nějak rozpakují pít k dobrému jídlu víno a pak řídit. Problémem jsou mladí kluci, kteří pijí alkohol a k tomu přidají třeba nějakou diskotékovou drogu. Pak snadno ztratí sebevládu a stanou se na silnici skutečně nebezpečnými. Po těch ale policie jde, proto kontroly na alkohol lze očekávat třeba v noci na neděli."

V mnoha vyspělých státech Evropy je už léta zavedená tolerance k malému množství alkoholu v krvi řidičů. I Česko o podobné úpravě uvažovalo, nicméně parlament ani nejmenší benevolenci neschválil. Platí tedy stále, že na českých silnicích musí být řidič naprosto "čistý".

Jak dopadl test MF DNES?

Zkoušející

Jan

Martin

Zuzana

Soňa

množství nápoje

jedno pivo

negativní

0,0

0,0

zkouška trubičkou

dvě piva

pozitivní

0,34

0,4

zkouška digitálním přístrojem (zjištěné promile alkoholu)

jedno pivo

negativní

0,08

0,1

krev (zjištěné promile alkoholu)

dvě piva

pozitivní

0,38

0,5

Pramen: MF DNES

Evropské země, které tolerují alkohol v krvi

Belgie 0,5
Bulharsko 0,5
Bosna a Hercegovina 0,5
Švýcarsko 0,8
Dánsko 0,5
Španělsko 0,8
Francie 0,5
Finsko 0,5
Velká Británie 0,8
Řecko 0,5
Chorvatsko 0,5
Itálie 0,8
Irsko 0,8
Lucembursko 0,8
Norsko 0,5
Nizozemí 0,5
Portugalsko 0,5
Švédsko 0,2
Slovinsko 0,5
Jugoslávie 0,5

Poznámky: hodnota v závorce je nejvyšší přípustná hodnota alkoholu v krvi, uvedena v promile

Pramen: ÚAMK Praha

Postihy za alkohol při řízení motorových vozidel

od 0,21 promile ze soudně lékařského hlediska pozitivní nález alkoholu v krvi řidiče
od 0,3 promile policie postihuje řidiče za jízdu pod vlivem alkoholu
do 1 promile přestupek s pokutou až 10 000 Kč a zákazem řízení na rok
nad 1 promile přestupek s pokutou až 15 000 Kč a zákazem řízení na dva roky
odmítnutí odběru krve nebo dechové zkoušky přestupek s pokutou až 15 000 Kč a zákazem řízení na dva roky
nehoda či škoda pod vlivem alkoholu, opakovaná jízda pod vlivem alkoholu trestný čin s trestem podle závažnosti případu


Pramen: MF DNES

 

Na desetiny promile určí hladinu alkoholu digitální tester dechu, který se v naměřených hodnotách od krevního rozboru liší jen málo.

Foukání do detekční trubičky bývá nejčastěji provázeno obvyklými výmluvami, že řidič před jízdou požil kompot či léky.

Jídlo spořádané testujícími osobami

Odběr a rozbor krve je jedninou nezpochybnitelnou metodou zjištění alkoholu v krvi. Při odmítnutí hrozí nejmíň vysoká pokuta.

S některým z těchto razítek se určitě setká hříšník, převezený policií k odběru krve.

Autor:
Nejčtenější

Na palubním počítači nového GAZu si zahrajete i Tetris.
VIDEO: Facebook v autě? Ten má každý druhý, to ruská dodávka má Tetris

Тетрис, latinkou Tetris, je asi nejslavnější počítačová videohra všech dob. V roce 1984 ji vyvinul Rus Alexej Pažitnov....  celý článek

Nově vyrobené vozy Seat v továrně automobilky ve španělském Martorellu (24....
Katalánsko je automobilová velmoc, snahy o odtržení děsí výrobce

Bouřící se Katalánci dělají vrásky také automobilkám. V nejbohatším regionu Pyrenejského ostrova, který se chce odtrhnout od Španělska, sídlí Seat a velkou...  celý článek

Polestar 1
Kupé od Volva je zpátky, má jiné jméno, elektromotor a koupit se nedá

Volvo představuje první model své nové značky Polestar. Doposud vozila toto jméno upravená volva, dnes se z ní ovšem stává značka specializovaná na elektrické...  celý článek

Toyota Tj Cruiser
Autofotka týdne: Toyota zkřížila SUV s dodávkou

Crossovery, to jsou dnes módní auta křížící SUV s kdečím. Obvykle to ovšem končí u vcelku konvenčně tvarovaných aut. U Toyoty se ale odvázali, jejich koncept...  celý článek

Další z rubriky

Turbodiesel V6 TDI koncernu Volkswagen
Podle kapitánů automobilového průmyslu není diesel žádná mrtvola

Diesely rozhodně nejsou ze hry, shodují se výrobci aut i jejich dodavatelé. Do vývoje naftových motorů v uplynulých letech investoval autoprůmysl obrovské...  celý článek

Polestar 1
Kupé od Volva je zpátky, má jiné jméno, elektromotor a koupit se nedá

Volvo představuje první model své nové značky Polestar. Doposud vozila toto jméno upravená volva, dnes se z ní ovšem stává značka specializovaná na elektrické...  celý článek

Nově vyrobené vozy Seat v továrně automobilky ve španělském Martorellu (24....
Katalánsko je automobilová velmoc, snahy o odtržení děsí výrobce

Bouřící se Katalánci dělají vrásky také automobilkám. V nejbohatším regionu Pyrenejského ostrova, který se chce odtrhnout od Španělska, sídlí Seat a velkou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.