Jedinou Tatru K na světě stěhovali hasiči

  14:09aktualizováno  14:09
Pouhé necelé čtyři hodiny trvalo včera hasičům přestěhovat historický hasičský vůz Tatra NW typ K z roku 1910 z expozice Technického muzea Tatra v Kopřivnici na Novojičínsku do expozice Hasičského muzea města Ostravy.

Hasiči včera stěhovali historický hasičský vůz z roku 1910 z Kopřivnice do Hasičského muzea v Ostravě-Přívoze, kde jej uvidí návštěvníci ode dneška. | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

Hasiči museli nejdříve asi dvě hodiny tuto kulturní památku České republiky tlačit útrobami tatrováckého muzea ke stěhovacímu vozu.

Návštěvníci Hasičského muzea v Ostravě-Přívoze ho budou moci vidět prozatím do konce příštího roku. Tato hasičská tatrovka získala v roce 1910 hlavní cenu v kategorii užitkových vozů na mezinárodní výstavě v Buenos Aires.

Hasičské muzeum získalo vzácný, ovšem dnes nepojízdný, exponát v rámci nedávno podepsané smlouvy s kopřivnickým muzeem o spolupráci, výměně exponátů a vzájemné propagaci.

Spolupracovat budou hasiči a kopřivničtí muzejníci také při velké výstavě techniky při Hasičské olympiádě, která se bude konat v červenci 2009 právě v Ostravě.

A jaké jsou někdejší parametry a technické vymoženosti tohoto unikátního veterána?

Benzínový čtyřválec s plnými gumovými koly, na která se musel dát při stěhování zvlášť velký pozor, váží například asi jeden a půl tuny.

K požáru mohl vůz dojet až rychlostí čtyřicet kilometrů za hodinu. Světlo světa spatřily pouze dva kusy Tatry K, kterou používali firemní hasiči v areálu kopřivnické Tatrovky do čtyřicátých let.

Druhý vůz se nedochoval. "Nejsložitější částí přesunu hasičského vozidla z jednoho do druhého muzea bylo samotné stěhování v Technickém muzeu Tatra. Při popojíždění po hrubém štěrku a na křehké dlažbě museli pracovníci muzea, pět hasičů z Ostravy a podnikoví hasiči z Tatry Kopřivnice použít dřevěné fošny podkládané kusy koberců,“ sdělil mluvčí hasičského sboru kraje Petr Kůdela.

A dodal, že aby se hasičská stříkačka dostala až do výtahu, musely být opatrně odsunuty další čtyři exponáty, které stály "hasičům" v cestě.

"Při převozu jsme museli použít nákladní vůz s kvalitním jištěním stařičké tatrovky a opatřený plachtou," dodal Petr Kůdela.

V Ostravě pomáhali dostat tatrovku do muzea hasiči z Ostravy-Fifejd, ovšem opět pod bedlivým dohledem tatrováků. Návštěvníci muzea ji mohou vidět poprvé už dnes.

Autoři:


Nejčtenější

Mamataxi stresuje děti i rodiče, žádné řešení dlouho nevydrží

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Současný fenomén odvozu dětí až ke dveřím školy je nejen nebezpečný, ale i stresující pro děti a rodiče. Redakce...

Nové hasičské speciály Tatry odolají zbraním hromadného ničení

Hasiči převzali nové zodolněné speciály TATRA s pancéřovanými kabinami.

Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR dostal dvě nové unikátní Tatry. Pancéřované hasičské speciály na...VIDEO: Nástupce Škody Rapid je k vidění v Česku

AUTO Skoda Vision RS

Vision RS je nejnovějším konceptem Škody. Bílý a agresivně navržený borec ukazuje, jak bude vypadat nástupce modelu...

Češi se mají lépe, stále víc však kupují auta na dluh

Ilustrační snímek

Čím dál víc nových i ojetých aut v Česku se prodává na splátky. Firmy to tak dělají již delší dobu, nyní však roste i...

Středoevropští premiéři píšou do EU kvůli nerealistickým emisním limitům

Fiat 500X při měření emisí ve švýcarské laboratoři na objednávku německé...

Evropský parlament se tento týden vyslovil pro přísnější snížení emisí oxidu uhličitého u nových aut do roku 2030....

Další z rubriky

První auto sériově vyrobené na Slovensku je sporťák značky Škoda

První Škoda Garde vyrobená v Bratislavských automobilových závodech

Dnes se na Slovensku dělá nejvíc aut na jednoho člověka v celé Evropské unii. Před šestatřiceti roky to byla čistá...

Máte stočený tachometr a nevíte o tom? STK může auto vyřadit z provozu

Ilustrační foto

Od 1. října vstupuje v platnost novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která za stočení tachometru dovoluje...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Ford C-MAX 1.0i 74kw Titanium
Ford C-MAX 1.0i 74kw Titanium

r.v. 2017, naj. 6 500 km, benzín, 1. majitel
349 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz