Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jedno auto musí mít zástěrky, druhé nikoliv

aktualizováno 
Stojí-li kupříkladu dvě Škody Felicia vedle sebe a jedna má za zadními koly obvyklé zástěrky, zatímco druhá nikoliv, nemusí být ještě vůz bez zástěrek v nepořádku. Totéž platí také u jiných automobilů, kterých i na silnicích v Česku poslední dobou přibývá, byť jim dříve tak striktně vyžadované zástěrky chybějí.

"Záleží na tom, jak ministerstvo dopravy konkrétní vůz typově schválilo k provozu na zdejších silnicích. Mohlo to být se zástěrkami a poslední dobou i bez nich," říká rada pražského policejního prezidia Jindřich Mayer.

Na vysvětlenou doplňuje, že ministerstvo dopravy od loňského roku přebírá výsledky typového schválení motorových vozidel ze zemí Evropské unie. To znamená, že byl-li v Evropské unii automobil schválen k provozu bez zástěrek, nemusí je mít ani v Česku.

"V zásadě se to týká automobilů od modelového roku 2000," upřesňuje Jindřich Mayer. To znamená, že majitel staršího auta s chybějícími zástěrkami nepřesvědčí policejní kontrolu o tom, že jeho vůz zástěrky mít nemusí. "Automobil, který byl se zástěrkami v tuzemsku schválen, je musí mít i nadále," potvrzuje Jindřich Mayer.

 "Kdo zástěrky na autě, kde byly schváleny, nemá, ten se vystavuje riziku pokuty, která v blokovém řízení může dosáhnout výše až tisíce korun." U moderních automobilů zástěrek za zadními koly ubývá, neboť jejich účel nahrazuje konstrukce celé zadní partie.

Mnohé současné linie by gumové plácačky doslova hyzdily. Zástěrky za zadní kola nejsou jedinou součástí automobilu, jejíž použití závisí na tom, jak byl konkrétní vůz typově schválen k provozu. U některých starších vozidel nemusí být například pravá venkovní zpětná zrcátka či bezpečností pásy.

Zatímco starší Škody Octavia do modelového ročníku 2000 jezdí se zástěrkami předních kol, nejnovější modely octavií už zástěrky mít nemusí.

Autor:


Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Dieselgate odstartoval hloupý nápad namluvit Americe, že nafta je eko

Turbodiesel V6 TDI koncernu Volkswagen

Německý koncern Volkswagen chtěl znovu dobýt Ameriku, hlavní zbraní mu měly být diesely, u kterých vyzdvihoval jejich...

Další z rubriky

Evropa hlasuje o emisních limitech. Podle výrobců jsou mimo realitu

Měření emisí v laboratoři

Evropský parlament schválil cíle pro snižování emisí pro osobní automobily a lehká užitková vozidla. Výbor pro životní...

VIDEO: Stradivariho štětec udělal z Mini unikát, vydraží se na iDNES.cz

Unikátní Mini Cooper polepený podle návrhu architekta a designéra Lucy...

Luca Stradivari pomaloval Mini Cooper, pětidveřové provedení ikonického vozu mu posloužilo jako plátno. Jedinečný...

Vegani hledají auta bez kůže jen těžko. Výrobci teprve zkoumají terén

Porsche 911 Carrera GTS Cabriolet

Trend veganství dospěl i do světa automobilů. Poptávka po autech bez živočišných produktů stoupá. Jaká je v tomto...

Najdete na iDNES.cz