Mlha na dálnici R10

Mlha na dálnici R10 | foto: iDNES.cz

Na mlhu, že by se dala krájet, pomůže jen šnečí jízda

  • 14
Pohádky o skřítkovi od rybníka Brčálník znají celé generace. Ti odrostlejší za mlhou, co by se dala krájet, nehledají Rákosníčka, ale průšvih na silnici. Řidiči často na mlhu reagují nesprávně; když jde do tuhého, vypněte rádio a soustřeďte se.

"Jedni jezdí s mlhovkami i tehdy, když to není nutné, jiní je zase zapomínají zapnout a jejich auto není v husté mlze vidět," upozorňuje Petr Buček ze specializovaného serveru AutemBezpečně.cz.
 
Jízda po silnici zalité mlhou se automaticky mění. Okolí mizí, řidič se dívá jakoby do sklenice s mlékem, zvuky jsou pro něj najednou nesrozumitelné. Rozsvícením dálkových světel si spíš pohorší, protože oslní sám sebe.
 
"Řidič přichází o doplňkové informace, na které je zvyklý a které jsou důležité pro bezpečné řízení," říká dopravní psycholožka rakouského autoklubu ÖAMTC Marion Seidenbergerová.
 
Podle odbornice se řidič při jízdě v mlze soustředí především na to, aby našel silnici před sebou. To je mnohdy tak náročné, že jeho reakce jsou mnohem pomalejší a vlastně nezvládá nic jiného. Vypněte tedy telefon, klidně i rádio, utište posádku a případně požádejte spolujezdce, ať vám pomáhá sledovat cestu.

Důležité je také mít čisté sklo. V mlze má řidič pocit, jako by jel se zamlžený čelním  sklem. "K očištění jeho vnitřní strany poslouží nejlépe speciální utěrky, ubrousky nebo hadříky," radí Petr Buček.

V husté mlze nezbývá než povolit plyn, držet se co nejvíce u pravého okraje silnice a zapomenout na předjíždění. Jet šnečím tempem je stále bezpečnější než nedojet. Nejkrušnější chvíle zažívají ti, kdo jezdí po úzkých okreskách nižších tříd bez podélného značení. Když chybí bílé čáry na silnici, je mnohdy velmi těžké najít krajnici. Řidič často zjišťuje, kam se silnice stáčí, až když je v zatáčce.

Marion Seidenbergerová připomíná, že silnice bývá při mlze vlhká a prodlužuje se brzdná dráha. O uplynulé noci vlhkost na silnici dokonce namrzala.

V mlze je také veledůležité správné osvětlení auta. "Při řídké mlze stačí běžná tlumená přední světla. Zapomenout je nesmí zapnout ani ti, jejichž auto je vybaveno denními světly," radí Petr Buček.

Když mlha zhoustne, zapínejte zadní mlhovky. A také přední, pokud je auto má: zajišťují krátký, ale široký světelný paprsek, který pomáhá prosvítit mlhu, osvětluje tak prostor přímo před vozidlem a pomáhá řidič lépe se orientovat podle značení na vozovce.  

Přední bílé mlhovky mají auta umístěna velmi nízko, co nejblíže k povrchu vozovky, aby posvítila na cestu a neoslnila řidiče. Přední mlhovky povinné nejsou, stále častěji je ale mívají auta v základní výbavě. Zadní červená mlhovka povinná je.

Zákon číslo 361/2000 o provozu na pozemních komunikacích stanoví, že přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. Rozdíl mezi používáním předních a zadních mlhovek je patrný: přední použít "smí", zadní "musí".

"Problémem však je posoudit, kdy déšť je hustý, anebo zda již jde opravdu o mlhu a ne jen o nějaký mlžný opar, případně zda poletující sněhové vločky je již možné považovat za sněžení. Určitým vodítkem pro rozhodnutí, zda zadní mlhová světla zapnout, by měla být viditelnost zadních koncových světel vpředu jedoucího vozidla," radí policie na svých internetových stránkách. Pokud jedete v koloně, naopak mlhovky vypněte, nepříjemně oslňují ostatní auta.

"V žádném případě nesmí řidič sázet na dálková světla. Ta způsobují takzvaný zrcadlový efekt, kdy řidič oslní sám sebe," upozorňuje expertka rakouského autoklubu.  

Velmi důležité je také udržovat dostatečný odstup od předjedoucích aut. "Řidič se cítí za světly jedoucími před ním v husté mlze bezpečněji, protože vidí alespoň něco. Nesmí se však přiblížit takovému autu na tak malou vzdálenost, že by při brzdění nestačil včas zastavit," varuje Petr Buček.
 
Marion Seidenbergerová ještě upozorňuje na případy, kdy má auto poruchu. "Pokud to okolnosti dovolují, mělo by auto opustit silnici. Výstražné blikače ani trojúhelník nejsou zárukou toho, že řidič dalšího auta porouchaný vůz nepřehlédne." Posádka musí v takovém případě opustit auto a jít co nejdál od komunikace; kdo zůstane a pohybuje se kolem auta, bezpodmínečně musí mít reflexní vestu.


Témata: Petr Buček