Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lingvistická a právní bitva. Jak se vybírá jméno pro auto

První auta neměla žádná jména, případně se označovala číslem nebo písmenem (jako třeba první mladoboleslavský automobil Voituretta A). Dnes už ale platí, že co model, to více nebo méně originální pojmenování. Zvolit správné jméno pro nový model je velká alchymie.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Mičánekpro iDNES.cz

Některé automobilky u čísel, písmen nebo kombinaci obou zůstaly. Koupit si tak můžete Mercedesy tříd A, B, C…, BMW řady 1, 3, 5… nebo Audi A3, A6, A8 apod. Možná to není příliš originální, ale zato celkem přehledné – čím vyšší číslo nebo pořadí v abecedě, tím větší auto.

Nula není otvor pro kliku

Specifickým způsobem si s čísly hraje Peugeot. Jeho osobní modely nesou tří- nebo čtyřčíselné označení s jednou nebo dvěma nulami uprostřed. „Čísla mají určitý význam a fungují jako klíč k snadné orientaci v naší modelové řadě,“ vysvětluje pro iDNES.cz Laurent Debure, specialista na pojmenovávání peugeotů z centrály francouzské značky.

„Tento způsob pojmenovávání našich modelů používáme už od roku 1929, kdy se poprvé objevil u modelu Peugeot 201, a znamená následující: První číslice určuje model a jeho zařazení v modelové řadě dle velikosti vozu. Druhá – vždy nula nebo dvojitá nula – je pojítkem mezi první a třetí číslicí. Dvojitá nula byla vytvořena pro nové tvary karoserie, zejména SUV. Říká se sice, že nula uprostřed sloužila kdysi jako otvor pro kliku, která se v počátcích automobilismu používala k nastartování vozu, ale není to pravda.“

Třetí číslice označovala generaci modelu. Ale už to neplatí. Peugeotům zůstane na konci osmička. „Rozhodli jsme se natrvalo zůstat u osmičky,“ říká Laurent Debure. „Upřednostnili jsme to před možností vynulovat počitadlo a začít znovu od jedničky.“

Nulu uprostřed si Peugeot nechal i patentovat a neváhal se kvůli tomu pustit do sporu se značkou Porsche. To v roce 1964 představilo model 901, ale na nátlak Francouzů muselo název změnit. „Peugeot uplatňoval svá práva vůči konkurentovi, jež použil název modelu evokující vůz značky Peugeot. Porsche tak muselo změnit název, respektive odstranit prostřední spojující nulu,“ potvrzuje Laurent Debure. Do prodeje tak šlo Porsche 911 (podrobnosti čtěte zde).

Když se jméno nepovede

Indická automobilka Tata kvůli virové nákaze změnila název vozu

Problémy se jménem s sebou přináší i globální trh, který umožňuje výrobcům expandovat po celém světě. Takže musí hledat jména, která jsou použitelná všude. Roli hraje také internet, kde zákazníci hledají modely značek na vyhledávačích, ale jejich názvy se na některých světadílech mění. I proto se snaží automobilky své modely a jejich jména globalizovat. Čtěte více zde

Na začátku nebo na konci?

Často se můžeme setkat s tím, že se automobilka snaží zachovat určitý řád tím, že modely začínají nebo končí stejným písmenem.

Třeba Fordy v určitém období začínaly na F – Focus, Fiesta, Fusion. SUV od Seatu zatím začínají vždy na A – Ateca, Arona. Naopak u Opelu pojmenování aut končilo na A: Meriva, Mokka, Vectra, Astra, Insignia.

SUV od Volkswagenu začínají na T: T-Roc, Tiguan, Touareg. Ty od Škodovky dokonce mají stejné písmeno na začátku a stejné na konci – Kodiaq, Karoq. Pro Čínu se chystá SUV s názvem Kamiq. Pro další SUV, které bude menší než dvojice Kodiaq/Karoq si Škoda zatím zaregistrovala jména Amiq, Anuq, Arviaq, Eliaq, Karuq a Yuroq.

Napříč automobilkami se objevuje v názvech modelů písmeno E nebo I pro vozy s hybridním nebo čistě elektrickým pohonem: Audi e-tron, Hyundai Ioniq, Jaguar I-Pace, Volkswagen e-Golf atd. I tady si můžeme posloužit příkladem ze Škodovky – ta si koncem loňského roku registrovala jména eRS, e-TEC a CITIGOe.

Vítr, býci, dívky

Velká část automobilek používá jména, která něco znamenají. Inspiraci čerpají různě. Například Volkswagen několikrát sáhl po názvu větru - Scirocco, Passat, Jetta. Lamborghini používá jména spojená s koridou, například jména slavných býků - Reventón, Aventador. Seat pojmenovává tradičně modely podle měst ve Španělsku – Cordoba, Ibiza, Toledo.

Další cestou, kterou se automobilky vydávají, jsou složeniny dvou slov. Volkswagen Tiguan je tak spojením slov tygr a leguán. Škoda Karoq vznikla spojení slov kaaraq (indiánský výraz pro automobil) a qarruk (indiánský výraz pro šíp).

Škoda si také v historii často pomohla latinou a některé její současné modely tyto názvy převzaly. Octavia tak pochází z latinského slova „osm“, v době vzniku šlo totiž o osmý model automobilky. Rapid je zase z latinského „rychlý“, což tehdy mělo zákazníkům sdělit, že je rychlejší než dosavadní model Popular.

Název vozu také někdy znamená zkratku. Za všechny jmenujme třeba Citroën 2CV, což znamená zkratku francouzského „deux (2) chevaux“, neboli „dva koně“, případně Nissan GT-R – Gran Turismo Racer.

Jindy zase automobilky sáhly po hezkých (zejména dívčích) jménech. Tak vznikl třeba Lotus Elise (Eliška), Alfa Romeo Giulia (Julie), Renault Zoe (řecké dívčí jméno). Ovšem zrovna v případě jmen jsou automobilky občas opatrné. „Například jméno japonského Nissanu Cedric bychom nikdy nemohli použít v Evropě, neboť je to běžné chlapecké jméno ve Francii a mimo ni, ale pro automobil není příliš vhodné,“ řekl pro iDNES.cz Steve McLennan z Nissan Europe.

Lingvistická i právní analýza

Kdo jména pro nové vozy schvaluje, a jak si je automobilky chrání? „Vše začíná dlouho před začátkem sériové výroby modelu a jeho uvedením na trh,“ říká Pavel Jína ze společnosti Škoda Auto. „Výběr jména začíná prvními nápady zahrnujícími desítky názvů, jejichž součástí je samozřejmě i samotný příběh každého navrhovaného jména. Již na začátku musíme samozřejmě zohledňovat i stávající modelovou paletu. Potenciální jména se filtrují a u menšího počtu jmen se pak provádí lingvistická a právní analýza, kdy ověřujeme, zdali na některých místech světa neznamená slovo něco nevhodného a zdali jméno už někdo nepoužívá. Pro každé nové jméno je vytvořen tým skládající se nejen z marketingových a produktových odborníků a specialistů na kreativní komunikaci, ale i z příznivců a majitelů vozů značky Škoda v rámci testovacích skupin. Finální jméno podléhá schválení nejvyšším vedením firmy včetně předsedy představenstva.“

Jméno podle íránského kmene

I automobilky jsou ovšem omylné a občas šlápnou vedle, když si dostatečně neprověří, jestli zvolený název neznamená v některé řeči něco hanlivého. Tak se třeba spálila Mazda s modelem LaPuta, což znamená ve španělštině lehkou dívku.

Nissanu bylo před lety vyčítáno, že pro svůj crossover zvolil stěží vyslovitelné jméno - Qashqai (kaškaj). Pochází z názvu jednoho íránského kmene a i já jsem ve svém prvním testu vyjádřil pochybnost, jestli potenciální kupci nepřijdou do prodejny a neřeknou: „Dejte mi ten q, kv, kvaš…., nebo víte co, já přijdu jindy…“ Mýlil jsem se já i ostatní pochybovači.

„Úspěch Qashqaie, který v podstatě před 10 lety stvořil segment crossoverů a stal se historicky nejprodávanějším Nissanem v Evropě, dokazuje, že jsme pro něj nezvolili špatné jméno,“ tvrdí dnes Steve McLennan z Nissan Europe. „Všechny názvy vozů jsou jazykově ověřovány už v procesu jejich vývoje, abychom si byli jisti, že nejsou součástí duševního vlastnictví někoho jiného. Jde nám také o to, aby jména neměla při vyslovování negativní význam v žádném z jazyků na trzích, kde se vůz bude prodávat.“

Dobré jméno má širší ochranu

Jak přesně si automobilky svá jména chrání?

Na otázky týkající se právní ochrany automobilových jmen odpověděl Pavel Jína ze společnosti Škoda Auto.

Jak si Škoda chrání svá jména? V jakých registrech a pro jaké použití?
Názvy pro své výrobky a služby si Škoda Auto chrání jako ochranné známky. Ty se zapisují do rejstříků ochranných známek. Zapisují se vždy pro určité výrobky a služby. Škoda Auto si zapisuje svá jména jako ochranné známky pro výrobky a služby, které odpovídají účelům, pro které se daná jména užívají, což je standardní zásada platná pro všechny ochranné známky všech subjektů.

Na jak dlouho jsou současná jména chráněna?
Ochranné známky se zapisují na deset let, přičemž po uplynutí tohoto období je možné ochranu i opakovaně obnovovat vždy o deset let.

Co hrozí tomu, kdo by registrované jméno použil? Řešili jste už někdy takový případ?
Vlastník ochranné známky může ostatním zakázat, aby užívali stejné nebo zaměnitelně podobné označení. Škoda Auto řeší každoročně případy neoprávněného užití jejích ochranných známek, například na padělaných náhradních dílech.

Co se stane, když by někdo použil stejné jméno modelu, jak by Škoda postupovala?
Proti takovému užití by se bránila na základě práv z ochranné známky. Konkrétní strategie řešení takové záležitosti by byla stanovena dle okolností daného případu.

Jsou chráněny přesné tvary jména? Např. kdyby hypoteticky někdo použil třeba Caroq apod.?
Ochrana vyplývající z ochranné známky se vztahuje na všechny zaměnitelně podobné varianty daného jména.

Může někdo použít jméno pro vůz Škoda v jiném než automobilovém oboru? Například kdyby třeba výrobce sedacích souprav použil pro svůj výrobek jméno Karoq.
Ve známkovém právu platí pravidlo, že ochranná známka je ochráněna pro výrobky a služby, pro které je zapsána a pro ně a pro výrobky a služby zaměnitelně podobné ji nikdo nesmí bez souhlasu jejího vlastníka použít. Ochranné známky, které mají dobré jméno, nesmí nikdo použít ani pro výrobky a služby, které nejsou podobné těm, pro které je ochranná známka zapsána. Mnoho ochranných známek společností Škoda Auto má dobré jméno a vyplývá pro ně tedy výše uvedená širší ochrana.

Autoři:
  • Nejčtenější

Policisté tasí radary v pátek. Víme, kde budou měřit

18. dubna 2024

Dopravní policie bude v pátek 19. dubna měřit rychlost na několika stovkách míst po celé České...

Číňanům jsme předali automobilový byznys na zlatém podnosu, říká šéf Brano

17. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 16:25

„Evropa směřuje ke skanzenu, Číňanům jsme předali byznys na zlatém podnosu,“ říká o vývoji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S miniskútrem Tokio můžete bez řidičáku vyrazit na silnici i cyklostezku

18. dubna 2024

Elektrokolo, co vypadá spíš jako motorka a tak se i chová. To je elektroskútr ViaGo Tokio. K jeho...

Místo vzduchového polštáře šrapnelem do hlavy. Airbagy mohou i zabíjet

15. dubna 2024

Seriál Když máte tu smůlu, havarujete a řítíte se za volantem proti jinému autu nebo třeba zdi, očekáváte,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte české automobilové legendy podle siluety? Otestujte se

12. dubna 2024

Jak máte nakoukaná auta? Poznáte je jen podle siluety? Vybrali jsme deset vozů vyráběných v Česku,...

Nohu z plynu. Policie v pátek měří rychlost na více než tisícovce míst

19. dubna 2024  11:08,  aktualizováno  11:46

Na více než tisícovce míst na celém území Česka policisté hlídají dodržování nejvyšší povolené...

Čínské automobilky skladují přebytky z výroby v evropských přístavech

19. dubna 2024

Místo přepravních kontejnerů, které bychom tu očekávali, se zde dnes řadí celé legie elektromobilů....

Embéčko, fordy i porsche. Auta, která na poslední chvíli měnila jméno

19. dubna 2024

Aféra ohledně označení Alfa Romeo Milano ukázala na nijak výjimečný problém. Automobilky zdlouhavě...

Největší chyby českých řidičů. Omezení a represe jsou na škodu, míní expert

19. dubna 2024

Premium Automobilový expert Jan Červenka vyzkoušel tisíce vozidel. Řídit se učil od závodníků, sám pořádá...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...