Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kalifornie chce na autech chladné barvy, možná zmizí černá

aktualizováno 
Kalifornský úřad pro ochranu ovzduší chce snížit spotřebu automobilů tím, že minimalizuje nutnost použití klimatizace. Přišel tedy s návrhem, aby auta měla speciální reflexní nátěry a skla. Na kahánku mají černá auta.

Ilustrační foto. | foto: Audi

Kalifornie vždy patřila ke státům s nejpřísnějšími emisními limity pro automobily. A zdá se, že tento příběh bude pokračovat dál. Tentokrát si kalifornský úřad Air resources board (ARB) hodlá došlápnout na přebytečnou potřebu používání klimatizace. Když je zapnutá, pochopitelně to zvyšuje spotřebu a tím i vzrůstá objem produkovaných emisí. ARB chce nutnost používat klimatizaci snížit na minimum.

Vypněte klimatizaci

Pomoci k tomu měl předpis, podle kterého by musel lak automobilu a jeho skla splňovat přísné podmínky z hlediska propustnosti a odrazivosti světla. Cílem je, aby se interiéry automobilů tolik nezahřívaly a jejich chlazení klimatizací tak nebylo tolik energeticky náročné.

Kalifornie chtěla tato pravidla zavést pro všechny nové vozy prodávané od modelového ročníku 2012. Prozatím to ale vypadá, že je předpis odložen na neurčito z několika důvodů. Mezi nimi jsou samozřejmě lobby automobilek, ale také nový návrh emisních limitů připravovaný administrativou prezidenta Baracka Obamy.

Samozřejmě ale existuje jistá pravděpodobnost, že Kalifornie svůj nápad nakonec zrealizuje. Pokud by k tomu došlo, musel by lak automobilu odrážet minimálně 20 % celkového množství sluneční energie, které na něj dopadá.

Čelní skla automobilů by měla odrážet minimálně 30 % celkového spektra slunečních paprsků, přitom si musí ponechat 70 % propustnost pro viditelné spektrum. Boční a zadní okna automobilů by pak neměla propustit více než 55 % sluneční energie a přitom si stále musí ponechat 70% propustnost pro viditelné světlo. Střešní okna nesmí propustit více než 20 % sluneční energie.

Tato opatření by měla zchladit interiér stojícího automobilu o několik stupňů Celsia.

California Air resources board předpokládá, že splnění těchto podmínek by zvedlo náklady na výrobu jednoho automobilu o 39–128 dolarů. Většinu nákladů by tvořilo zavedení nových speciálních barev. Mělo by jít o reflexní barvy se speciálními pigmenty, které se například dnes používají ve stavebnictví.

Černá auta mají na kahánku

I tak ale hrozí, že by některé barvy mohly z nabídky automobilek vymizet. Čistá černá nemá podle všeho ani se speciálními pigmenty šanci podmínky splnit a některé tmavé barvy mohou mít se splněním podmínek také problémy. I to je jeden z důvodů, proč bylo zavedení předpisu prozatím odloženo. Úřad prý totiž nechce v žádném případě omezit zákazníkovu možnost volby barvy automobilu.

Ostatně, to, že by s některými barvami mohl být problém, naznačuje i komentář společnosti DuPont, jednoho z největších světových výrobců automobilových laků. "Jsme rádi, že bylo toto nařízení odloženo. Můžeme tak lépe pravidla prostudovat a porozumět jejich požadavkům," uvádí zástupci společnosti.

DuPont je také dodavatelem materiálů pro výrobu automobilových skel. V případě skel ale společnost se splněním podmínek nevidí žádné zásadní problémy, dnešní moderní laminovaná skla prý navrhovaná pravidla snadno splní.




Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....



Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Další z rubriky

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Autosalony už netáhnou. Velké značky si nechaly novinky na jindy

Volkswagen Touareg

Ženevský autosalon je každoročně plný novinek. Vzhledem k tomu, že patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, není...

Najdete na iDNES.cz