Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Důchodce vyrazil na výlet s karavanem. Do protisměru na dálnici

  13:58aktualizováno  13:58
Osmdesátiletý australský důchodce vjel v Melbourne špatně na dálnici a dvanáct kilometrů se prodíral v protisměru. V hustém provozu za sebou navíc táhl karavan.

Ronald Jackson měl řidičák 63 let. Teď o něj přišel a musí zaplatit pokutu 1 500 australských dolarů, což je asi 30 tisíc korun.

Záznamy z bezpečnostních kamer z tunelů a na obchvatu druhého největšího australského města totiž odhalily, jak jede v rychlém pruhu po dálničním obchvatu. S velkým karavanem za zády jel ale opačně než ostatní.

U soudu pak jeho obhájce Peter Flynn tvrdil, že měl Ronald Jackson zdravotní problémy. Jackson prý už nebude řídit ve státě Victoria, jehož hlavním městem je právě Melbourne. Jacksonův advokát bránil svého klienta také tím, že poslední pokutu dostal před skoro třiceti lety. Bylo to za rychlost.

Do protisměru jezdí opilci a senioři

Auta v protisměru se často vyskytují i na českých dálnicích. Tyto velmi nebezpečné situace vznikají z mnohdy nejasného značení. Odborníci se ale shodují, že soustředěný řidič se nemůže splést. Jednoznačné a výrazné značení jako v zahraničí ale na českých silnicích chybí.

Značky musí být podle dopravního odborníka Jiřího Landy ze společnosti CityPlan umístěné tak, aby se nedaly přehlédnout. "Komunikace musí být ´blbuvzdorná´, musí být značená nad rámec předpisů," komentuje.

Policisté ze zkušeností uvádějí, že do protisměru vjíždějí častěji opilci a senioři. Psychologové vidí problém v nesoustředěnosti řidičů. V letních měsících se může projevit únava z horka, která otupí vnímání.

Pokud omylem vjedete do protisměru, co nejdřív se dostaňte ke krajnici a zastavte. Pokud není poblíž místo na otočení, zavolejte policii, která vám pomůže. 
NejčtenějšíDalší z rubriky

Autofotka týdne: Hvězda letošní Ženevy ohromovala už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

TEST DNES: Úplné výsledky testu autolékárniček

Test autolékárniček

MF DNES otestovala třináct autolékárniček. Žádná není dokonalá a mnohé mají zásadní vady. Vítěznou lékárničku však...

Najdete na iDNES.cz