Kdo rozhoduje o umístění dopravních značek?

  • 15
Jízda na červenou přes křižovatku nebo překročení rychlostních limitů patří k obvyklým hříchům řidičů. Na druhé straně se však mnohdy na jejich spěchu spolupodílí i prachšpatný stav komunikací a dopravní značení, které se zdá úzkostlivě omezující na nepříliš nebezpečných místech.

Příkladem mohou být výrazná omezení rychlosti v místech, kde lze jet bezpečně i běžně povolenými limity, či bílé souvislé čáry bránící předjíždění pomalu se vlekoucích kamionů tam, kde je docela dobře vidět.

Na našich silnicích prostě existuje řada míst, kde dopravní značení odporuje zdravému rozumu. Většina z nás při projíždění takového přehledného úseku, kde je rychlost snížena například na šedesát kilometrů v hodině, pouze nadává a přizpůsobí svoji rychlost.

I tady však existuje šance na změnu. "Dopravní značení není umisťováno na věky," tvrdí šéf dopravní policie České republiky Zdeněk Bambas.

Kdo tedy rozhoduje o umístění dopravních značek?

Dříve to byli pracovníci okresního odboru dopravy. Dnes tato oblast přešla na krajské úřady a pověřené obce. Pokud má někdo pocit, že ví o značení, které nesplňuje svůj účel, nebo řidiče zbytečně omezuje, může na krajském nebo městském úřadu iniciovat jeho změnu.

Vychází taková iniciativa také od dopravní policie?

Policie dopravní značení pochopitelně sleduje, a pokud objevíme nějaké nedostatky, tak se snažíme o jejich odstranění. Je ale potřeba říci, že my dáváme pouze podnět, případně vyjádření k dané lokalitě.

Kdo kontroluje funkčnost a smysluplnost dopravního značení?

To je pouze ten, kdo ho zřídil, tedy kraj, obec a v případě dálnic ministerstvo dopravy ve spolupráci s ministerstvem vnitra. Ale i zde samozřejmě může fungovat iniciativa občanů.

Na koho se obrátit?

* u komunikací II. a III. třídy a obecních - odbor dopravy pověřené obce

* u komunikací I. třídy - odbor dopravy krajského úřadu

* u rychlostních komunikací a dálnic - ministerstvo vnitra, ministerstvo dopravy

Internetové adresy krajských úřadů najdete ZDE