Fiat X1/9

Fiat X1/9 | foto: Fiat

Když designéři opisují: Fiat X1/9 a De Tomaso 1600

  • 2
Jeden z nejzajímavějších fiatů - alespoň co do vzhledu a pojmenování - vstupoval do automobilového světa vlastně natřikrát. Nejprve jako studie, podruhé jako "obkreslená studie" a napotřetí konečně jako sériový model. Neznámé De Tomaso předběhlo X1/9 o rok.

Krásná targa (kupé s odnímatelým dílem střechy) jménem Fiat X1/9 začíná být vcelku vzácnou specialitou, kterou si majitelé hýčkají v garážích.

I samotný název, vymykající se zažitému způsobu označování turínských modelů, naznačoval, že je Bertoneho výtvor "něco extra". Auto si totiž do svého sériového života přivezlo kódové označení, které dostalo při vývoji.

Malý sporťák, který svými tvary ohromuje i dnes, se vyráběl dlouhých 17 let od roku 1972 do roku 1989, po světě jich jezdilo 174 tisíc.

Fiat X1/9Fiat X1/9Fiat X1/9




Odvážný fiat ale neměl úplně jednoduchý nástup. Představil se v roce 1972 na autosalonu v Turíně. Už rok předtím ukázal italský malovýrobce De Tomaso téměř nachlup stejný koncept na autosalonu v Paříži. Jmenoval se De Tomaso 1600 a vytvořila ho italská karosárna Ghia s motorem 1,6 ze závodního Fordu Escort s výkonem 170 koní.

De Tomaso 1600 Ghia
De Tomaso 1600 Ghia                          DALŠÍ FOTKY

Když se u De Tomasa "dohmátli" toho, že Fiat chystá sériový model vydesignovaný u Bertoneho legendárním Marcellem Gandinim (design Lamborghini Miura, Citroënu BX nebo Lancie Stratos), odvozený od studie Autobianchi A112 Runabout z roku 1969, zaangažovali designéra Toma Tjaardu (pro De Tomaso vytvořil model Pantera).

Nevlastní bratři se podobají snad úplně ve všem. Škodolibé hlasy říkají za vším stojí vykutálenost De Tomasa, který si chtěl svých pět minut slávy na autosalonu užít na úkor Fiatu, reálné plány na výrobu vozu však neměl.

Co je zač.... Autobianchi A112 Runabout

Bertone představil v Turíně roku 1969 malý sporťák pro mladé s pouze symbolickým čelním sklem. Mechanické skupiny pocházely z Fiatu 128. Díly ze sedanu s poháněnou přední nápravou ale tvůrci runaboutu využili hodně revolučním způsobem - všechno usadili dozadu.